Epson Stylus Photo R800 – domácí minilab pod lupou - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


fotoaparáty KLASICKÉ a příslušenství

Epson Stylus Photo R800 – domácí minilab pod lupou

4. června 2004, 00.00 | Tiskárna Epson Stylus Photo R800 přináší tisk digitální fotografie až na Váš stůl. Tiskový výstup v kvalitě prakticky srovnatelný s digitálním minilabem je podpořen sedmi tiskovými barvami s optimalizací tisku na matný nebo lesklý fotopapír a glossy finišérem. Pro koho je určen tento výkvět inkoustové technologie?

Společnost Espon je tradičním výrobcem inkoustových tiskáren a dá se říci, že na inkoustovém tisku vyrostla a získala své současné postavení. Tiskárna Epson Stylus Photo R800 představuje ve výrobním programu společnosti současnou špičku A4 barevných inkoustových tiskáren pro třídu SOHO. Ojedinělé vlastnosti jako glossy finišér, řízení velikosti kapičky až do 1,5 pl a oddělené jednotlivé patrony dělají z tohoto zařízení velmi atraktivní tiskárnu.

Konstrukce a technologie
Epson Stylus Photo R800 je A4 Inkoustová tiskárna, využívající technologií EPSON Micro Piezo™, 8 color (správa 8 oddělených barevných náplní) a EPSON Variable-sized Droplet v kombinaci s EPSON Micro Dot™ s řízením kapek až do 1,5 pl. Čtyři základní tiskové barvy (photo black, cyan, magenta, yellow) jsou doplněny o dvě doplňkové barvy (blue, red), další černou (matte black) a osmou náplní je glossy optimizer - optimalizátor lesku. Dvě černé barvy zde představují různé skládání barev v závislosti na použitém typu použitého fotopapíru. Obě možnosti, tedy matný nebo lesklý, mají vlastně svoji optimalizovanou černou barvu. S dodávanými nejnovějšími pigmentovými inkousty Epson UltraChrome Hi-Gloss garantuje trvanlivost až 80 let v podmínkách běžných interiérů.
Tisková hlava obsahuje 1440 trysek, tedy 180 trysek na každou barevnou náplň a zároveň definuje vertikální rozlišení. Horizontální rozlišení představuje výborných 5760 dpi, které s vhodným médiem a za použití technologie Resolution Performance Management realizuje velmi podrobný tisk.
Tiskárna zvládá potisknout jednotlivé listy ze standardního podavače. Alternativním vstupem zpracuje i „nekonečný“ papír a se speciálním nástavcem tiskne přímo na CD/DVD (k tomuto účelu určené) obou rozměrů.

Technická data
Pro věrné zobrazování barev je nezbytné vysoké rozlišení tisku, kterým ovšem Epson Stylus Photo R800 disponuje. Při použití vhodných médií lze plně využít 5760 x 1440 dpi. Hodnotit obecně rychlost tisku je poněkud obtížné. Jakýmsi vodítkem mohou být jednoduché textové strany, u černobílého textu 17 stran za minutu a u barevného 8 stran za minutu. Běžný fotografický formát 10x15 cm zvládne za 39 vteřin. Doba, potřebná k dosažení jiného typu tisku je silně závislá na konfiguraci počítače, aplikačním programu a samozřejmě i rozlišení.
K tiskárně je přibalen i podavač nekonečného papíru. V konkrétním případě Epson Stylus Photo R800 je nekonečno třeba chápat jako pás o maximálních rozměrech 89 x 1117 mm. Zásobník pojme 100 listů běžného kancelářského papíru nebo 80 listů speciálního papíru, 20 kusů fotopapíru popřípadě 10 obálek. Dalším vhodným „udělátkem“ je přípravek pro potisk CD/DVD disků (spolu s dodaným programem EPSON PrintCD). Standardním rozhraním je USB 2.0, alternativu představuje FireWire. Pokud si pořizujete inkoustovou tiskárnu, stalo se nehezkým zvykem nepřibalovat propojovací kabel mezi počítačem a tiskárnou. Ani Epson Stylus Photo R800 není výjimkou.
Doporučená minimální kombinace hostitelského počítače začíná na Pentium 2.0 GHz a vyšší, 256 MB RAM a 200 MB místa na disku pro Windows.
Podpora přizpůsobení barev představuje EPSON Colour Matching, který je zahrnutý v ovladačích pro oba operační podporované systémy, kompatibilitu s Windows zajišťuje ICM a sRGB, pro Mac pak Apple ColorSync 2.0.
Šířka přístroje 495 mm, otevřený standardní zásobník s papíry A4 má na výšku 335 mm. Hloubka stroje je udávána 307 mm, jenže napájení a USB připojení přidají vzadu dalších minimálně 60 mm a vpředu otevřený podavač pak potřebuje minimálně 250 mm. Při hmotnosti 8 kg odebírá příjemných 20 W při tisku.

Instalace a ovladače
Instalace plně lokalizovaného programového vybavení a ovladačů z vybraného cd probíhá bez problémů. Na plochu se postupně umístí ikonky Referenční příručky a příručky softwaru, obě ve tvaru html. Dále se na ploše objeví zástupci dvou pomocných programů, Epson Print CD a EPSON PhotoQuicker 3.5. Epson Print Cd slouží, jak název napovídá, k přímému potisku disků (CD/DVD), která to dovolují. Spolu s instalací programů se nainstaluje i USB virtual printer.
Podporované operační systémy pokrývají Windows od 98 výše a MacOS 8.6 a výše.

Kvalita tisku
Kvalitu tiskového výstupu jsme prověřovali nejprve na standardním redakčním vektorovém souboru. Obsahuje plynulé barevné přechody čtyř základních soutiskových barev a pole s definovanými procenty. Černobílá sekce sestává z testu s gilošemi, pozitivního a negativního písma, čárových růžic a rastrovaných polí. Plynulé barevné přechody od nuly do 100% probíhají podle očekávání velmi plynule a bez zjevných vad. Procentuální barevná pole vykazují souvislou sytost, odpovídající konkrétní hodnotě i při 5% sytosti. Giloše podávají obrazce velmi věrně a nezávisle na horizontální či vertikální orientaci.
Pozitivní písmo je zobrazováno od 12 bodů až do velikosti 5 bodů (s patkami) s náznaky vodorovného rastrování tenkých šikmých linií, u šesti bodového písma se vytrácí horní patky u „y“, u čtyř bodového je zachována čitelnost, jen ve zúžení před patkami malého „s“ již chybí tisk., ale ještě při velikosti 3 body je bez problémů čitelné. Bezpatkové písmo zůstává konzistentní až do velikost 4 body, tříbodové zůstává čitelné, jen se snížila sytost. U negativního patkového písma mizí nejtenčí tisk u „s“ při 5 bodech spolu s horními patkami „y“. Tříbodové písmo zůstává na hranici čitelnosti stejně jako u patkového písma.
Čárové růžice vykazují konzistentní kresbu čar a nezávislost na horizontálně-vertikální orientaci podobně jako rastrová pole. U půlbodového rastru je patrné mírné slévání čar. Nicméně je naprosto jednotné pro 100% i nižší sytosti.
Hlavním úkolem barevné tiskárny je ovšem tisk barevných obrázků, v případě Epson Stylus Photo R800 barevně věrné fotografie. Porovnáním s referenčním výtiskem z digitálního fotolabu lze konstatovat velmi vysokou věrnost, dobře vyvedené hrany, barevné přechody i polostíny, skvěle vyvedené odstíny šedé.

Praktické zkušenosti
Software EPSON PhotoQuicker 3.5 je určen pro hromadné zpracování obrázků k tisku. Umožňuje kolektivní nastavování tiskových parametrů všem souborům v adresáři či ve skupině. Dokáže využívat interních dat z pořízeného digitálního obrázku, tedy Exif (verze 2.2) a PRINT Image Matching (verze II), pokud jej fotoaparát podporuje. Jeho ovládání vyhoví spíše skalním uživatelům dodávaných programů.
Funkce Exif print je schopna převzít i digitálního snímku údaje o režimu expozice, vyvážení bílé, regulace zesílení, kontrastu, sytosti a zaostření. Vytištěný obrázek více odpovídá původní scéně, protože Exif print vezme tyto údaje a zkoriguje vlastní fotografická data (poslední verze Exif 2.2 je prakticky srovnatelná s podobným standardem PIM – Print Image Matching).
Standard PRINT Image Matching (nadefinoval jej sám EPSON) jde ještě dále a snímky, pořízené fotoaparátem s touto funkcí, obsahují i příkazy pro tisk. Tiskové příkazy provádějí korekce barev a detailů, zahrnují nastavení kontrastu a jasu, gamma křivky, barevného prostoru, vyvážení barev a nejtmavšího bodu. Tento standard podporují výrobci digitálních fotoaparátů jako například Casio, KonicaMinolta, Kyocera, Olympus, Pentax, Ricoh, Sanyo, Sony, Toshiba a další. Před zpracováním digitálních fotografií je dobré si ověřit, jestli Váš bitmapový editor umí pracovat s informacemi v hlavičce souboru jpeg. Může se stát, že se při zpracování staršími verzemi bitmapových editorů tyto podpůrné informace ztratí.
Pro orientaci v rychlosti tisku jsme zvolili „kancelářskou mašinu“ s Celeronem 600 MHz a 128 MB RAM. Tisk na formát A4 v plném rozlišení na glossy paper z 1,5 MB velkého jpg souboru trval 17 minut. Podle charakteru průběhu tisku, kdy tiskárna čekala na zpracování dat v počítači, se dá soudit, že při silnějším stroji dojde k výraznému zrychlení. Přesnost tisku jsme testovali na médiu dlouhém 990 mm, na kterém jsme měřili čáru dlouhou 800 mm. Chyba byla běžným pravítkem neměřitelná.

Závěrem
Inkoustová A4 tiskárna Epson Stylus Photo R800 představuje vhodnou volbu pro příznivce digitální fotografie, kteří potřebují snímky na papírové médium. Jedná se o špičkový model v této třídě a výsledky tomu odpovídají. Ojedinělá technologie optimalizace lesku a řízení velikosti kapky až do extrémních 1,5 pl spolu se dvěma doplňkovými barvami zajišťuje kvalitu skutečného domácího fotolabu. Bonusem navíc je možnost potisknout CD/DVD a tisk na nekonečnou roli. Ačkoli není ve své kategorii nejlevnější, nabízí odpovídající kvalitu. Oddělené barevné patrony dále sníží provozní náklady. Doporučená cena je 399 USD, u nás ji lze získat již od 10.000 Kč bez DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: