EPSON AcuLaser C900 – levnější bratříček - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

EPSON AcuLaser C900 – levnější bratříček

Epson AcuLaser C900

3. července 2003, 00.00 | Nedávno jsme uveřejnili recenzi barevné laserové tiskárny AcuLaser C1900. Dnes vás podrobně seznámíme s jejím levnějším bratříčkem, verzí C900. Co nabízí barevná laserová tiskárna s cenou pod 20.000Kč?

Není to tak dávno, co jsme vám představili barevnou laserovou tiskárnu EPSON AcuLaser C1900, kterou jsme prezentovali jako levnou variantu barevného laserového tisku. Pokud vám její pořizovací cena připadala stále příliš vysoká, pak pro vás máme další alternativu. Model C900 patří mezi ty absolutně nejlevnější barevné laserové tiskárny na českém trhu a dá se koupit pod 19.000Kč bez DPH. V čem je rozdíl a co tiskárna dokáže uživateli nabídnout?

Konstrukce a design
C900 má s vyšším modelem C1900 společný tiskový engine a základní konstrukci těla. Jde tedy opět o vertikálně uspořádanou laserovou tiskárnu s poměrně netradičními rozměry 406 x 429 x 521mm a hmotností 29kg. V praxi je tedy o něco menší než dražší bratříček, ale opisuje jeho ergonomii. Tiskárna je vybavena stejným vestavěným bočním podavačem s kapacitou 200listů, ale všechny další podavače jsou již volitelným příslušenství. Výrazně zjednodušen byl i ovládací panel, který byl zredukován na jediné tlačítko a dvě diody. Uživatel tedy může tiskárnu pouze zapnout a vypnout, pro zbytek ovládání musí použít ovladače a provádět jej z počítače.
Po designové stránce o tomto zařízení platí to samé jako o modelu C1900. Jednoduchý nenápadný kancelářský design nikoho neurazí. Vertikální uspořádání sice způsobuje to, že tiskárna vypadá nezvykle vysoká, ale na druhou stranu má příjemně malý půdorys, s ohledem na to, ře má horizontální vstupní podavač.


Technické parametry
Základní specifikace vypadá podobně, protože tiskový engine je shodný s modelem C1900. To znamená, že tiskárna je konstruována pro maximální zatížení 35.000stran měsíčně. Tiskne s fyzickým rozlišením 600 x 600dpi s optickým vyhlazením technologií AcuLaser ASIC s výsledkem prezentovaným jako ekvivalent 2400dpi. Základní vstupní podavač má kapacitu 200listů s tím, že je možné potiskovat různá média do gramáže 163g/m2. Výrobce uvádí motorickou rychlost 4/16 stran za minutu (barevně/ČB).
Zásadní rozdíl je však v elektronice. Tiskárna je postavena na výrazně pomalejším procesoru VR4305 s frekvencí pouhých 48MHz. Procesor je tedy v podstatě o řád výpočetně slabší než 300MHz PowerPC procesor u verze C1900. Navíc tiskárna je osazena pouze 16MB operační pamětí a disponuje jediným volným paměťovým slotem, takže lze dosáhnout max. kapacity 144MB.
Omezená je i konektivita. V základu je tiskárna vybavena pouze lokální konektivitou, tedy UBS 1.1 a paralelním rozhraním. Dokoupit lze 10/100Mb síťové rozhraní, které je součástí dodávky u verze 900N. Stejně tak je omezena i podpora komunikačních jazyků. Model C900 podporuje pouze EPSON ESC/Page S jazyk. Samozřejmě chybí vestavěná písma a další emulace.

Praktické zkušenosti
Tiskárna má mnoho společného s modelem C1900 a co do kvality tisku jsou oba modely v podstatě srovnatelné. V našem testu jsme zaznamenali pouze drobné rozdíly v rastrování některých jemných přechodů, ale co se týče kresebnosti, přesnosti podávání papíru či práce s barvami, jsou si oba modely rovny.
Na rozdíly dojde zejména v otázce rychlosti. Pomalejší procesor, méně paměti a pomalejší rozhraní způsobují, že průměrná rychlost při testech černobílého tisku se pohybovala mezi 8 - 10 stranami za minutu a u komplikovanějších barevných stránek klesala dokonce pod stránku za minutu. Navíc u náročnějších úloh tiskárně citelně chyběla vyšší kapacita operační paměti, takže pokud se chystáte používat tuto tiskárnu pro náročnější tiskové úlohy, rozhodně počítejte s nutností dokoupit operační paměť.
Z čistě praktického pohledu může uživatelům chybět vyšší kapacita vstupního podavače. 200 stran je limitujících, nemluvě o tom, že jsou podávány ze zjednodušeného bočního podavače.
Posledním potenciálním limitem může být pro některé uživatele velmi těsná vazba mezi tiskárnou a osobním počítačem. Bez tiskových ovladačů nemáte možnost tiskárnu nijak nastavit, poskytne vám minimum informací a pokud dojde k pádu aplikace či ovladačů, stává se zcela nekontrolovatelnou.

Hodnocení
Epson AcuLaser C900 je velmi levná stolní barevná laserová tiskárna. Pokud vám nápadně připomíná technickou specifikací některé modely od Minolty, tak vězte, že nejde o náhodu. Tiskový engine je zcela totožný. Ve srovnání s dražším modelem C1900 je tiskárna zjednodušena v řadě ohledů, což jsme zmínili výše. Na druhou stranu stojí polovic a kvalita tisku je v podstatě shodná. Pokud tedy patříte mezi velmi cenově citlivé uživatele, nezáleží vám na rychlosti a komfortu, pak pro vás může být C900 ideálním řešením. Pokud patříte mezi jiné uživatele, dobře si zvažte kompromisy, které tiskárna obsahuje pro dosažení minimální pořizovací ceny. Je nesmyslné koupit ultra-levnou tiskárnu a následně ji výrazně upgradovat příslušenstvím.

:: Recenze modelu Epson AcuLaser C1900

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: