Epson AcuLaser C1900 - levně a kvalitně? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:fotoaparáty KLASICKÉ a příslušenství

Epson AcuLaser C1900 - levně a kvalitně?

Epson AcuLaser C1900

27. června 2003, 00.00 | Redakčním testem nám prošla nová barevná laserová tiskárna Epson C1900, která je dnes prodávána za méně než 40.000Kč a přitom je nabízena jako profesionální tiskové řešení. Je toto spojení reálné?

Epson jakožto producent tiskáren není žádným nováčkem, na druhé straně na trhu s barevnými laserovými tiskárnami má dnes u nás minimální zastoupení. To by měla zlepšit nová řada tiskáren AcuLaser, ze které jsme jako první vyzkoušeli model C1900. Jaký byl?

Konstrukce a design
Tiskárna je netradičně uložena vertikálně. To znamená, že při poměrně malém půdorysu je poměrně vysoká. Uvnitř se skrývá klasický čtyřprůchodový laserový engine s rotačním uložením tonerů. Základní podavač je netradičně umístěn z boku a nevysouvá se. Naopak papíry se zasouvají do podavače. V redakci jsme měli možnost testovat konfiguraci s přídavným podavačem, který má již klasické přední zakládání. Na horní ploše je umístěn malý stavový displej s šesti ovládacími prvky.
Celé zařízení má rozměry 526 x 469 x 521 mm a váží cca 35kg.

Technické parametry
Tiskárna je vybavena klasickým čtyřprůchodovým enginem s rotačním uložením tonerů. Fyzické rozlišení tiskových hlav je 600 x 600dpi, ale pomocí technologie RITech simuluje rozlišení 2.400dpi. O rastrování se stará 300MHz PowerPC procesor, který disponuje minimálně 32MB operační paměti s tím, že tiskárna může být osazena až 512MB 133MHz pamětí. Tato kombinace spolu s enginem umožňuje dnes již poměrně malou rychlost tisku 4/16 stran za minutu (barva/ČB). Zde je zřejmě první místo, kde Epson ušetřil a stlačil cenu.
Naopak bohatá je výbava týkající se konektivity. Přímo v základní verzi je nejen paralelní a USB rozhraní, ale i 10/100Mb síťové rozhraní.
Tiskárna je schopna potiskovat řadu různých médií s rozsahem gramáží 60 - 163g/m2 a to do formátu A4. Tiskárna má 4mm netisknutelný okraj. Základní vstupní podavač má kapacitu 500listů, výstupní 200listů.

Instalace a ovladače
Je trochu škoda, že instalace této tiskárny není zcela intuitivním úkonem. Anglický instalační program nainstaluje ovladače tiskárny jako takové a na konci vyzve k ruční instalaci síťové podpory. Po jejím ručním spuštění již vše funguje poměrně snadno, ale u tiskárny, která je standardně se sítí dodávaná, působí zvláštním dojmem.
Ovladače samotné jsou na první pohled velmi jednoduché a působí opravdu dojmem základního kancelářského řešení. Nicméně pokud se přepnete do rozšířeného režimu, nabídnou ovladače překvapivě bohatou škálu nástrojů pro práci s barvou i rastrováním. Výsledkem je možnost velmi přesného doladění barevného podání.Praktické zkušenosti
Tiskárna rozhodně nepatří mezi rychlíky. Při našich testech se nám nepodařilo dosáhnout ani deklarovaných 4 stran za minutu. Zde jednoznačně zákazník platí za nízkou cenu. Na druhou stranu je nutno dodat, že tiskárna sice tiskne pomalu, ale kvalitně. Co se týče práce s barvami, tiskárna je schopna přesně pracovat s barvou se stejnou přesností, jako tiskárny o kategorii výš. Jediným kvalitativním limitem je fyzické rozlišení 600dpi, které se projevuje zejména při tisku mikropísma. Technologie RITech odvádí velmi dobrou práci zejména při tisku bitmapových obrázků a fotografií.
Co se týče mechanických a konstrukčních záležitostí, nezaznamenali jsme s tiskárnou žádné problémy. Pouze testovaný kus nepokrýval zcela rovnoměrně celou tiskovou plochu žlutou barvou. Tento defekt byl však velmi pravděpodobně důsledkem přepravy či nešetrného zacházení před testem.

Hodnocení
Epson AcuLaser C1900 je zajímavým produktem, který vyplňuje mezeru na trhu. Za zajímavou cenu cca 38.000Kč představuje sice pomalé, ale velmi kvalitní tiskové řešení. Ve srovnání s aktuální konkurencí jde o jednu z nejpomalejších tiskáren na trhu, ale na druhou stranu možnost práce s barvami je lepší, než bývá v této kategorii zvykem. K dispozici je i postscriptová a duplexová verze.
Pokud tedy hledáte kvalitní a zároveň cenově dostupné řešení, pak AcuLaser C1900 vám má co nabídnout.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: