ZPS: Opravujeme špatné datum - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

ZPS: Opravujeme špatné datum

19. června 2013, 09.44 | Chybné nastavení fotoaparátu, dlouhodobě vytažený akumulátor, nebo selhání záložního napájení. To vše může vést k situaci, kdy po návratu z dovolené zjistíme, že jsme snímky pořídili prvního ledna roku tisíc devět set. Naštěstí dnes již existuje možnost jak fotografie zachránit bez pracné editace jednotlivých snímků.

 

Každá vaše fotografie je opatřena časovou značkou v metadatech, známých pod zkratkou EXIF. Datum je v souboru uloženo při zápisu na paměťovou kartu ihned po vyfocení. Máte-li ve fotoaparátu nastaveno špatné datum, zobrazí Zoner Photo Studio v počítači to, co v EXIFu najde. Budete-li posléze vyhledávat fotografie podle data, narazíte na problém, kdy ZPS nenajde vaše fotografie správně. Proto je vhodné mít ve fotoaparátu datum nastaveno správně. Máte-li již soubory, které obsahují špatné datum, naučíme se, jak zmíněný stav napravit.

 

ZPS15: opravujeme špatné datum

 

Spustíme Zoner Photo Studio a ve Správci najdeme složku se soubory, které chceme opravit. Vybereme fotografie, jenž obsahují mylné informace.

 

Pokračujeme zjištěním „rozsahu škod“. Pomocí informací o obrázku (Shift + Enter) zjistíme, zda-li je poškozeno jen datum, nebo také čas pořízení.

 

V případě editace jednotlivého snímku, stačí v kartě Fotografické informace opravit skupinu informací Informace o čase. Zde můžeme opravit jak datum vytvoření Vytvořeno, tak datum poslední změny Digitalizováno. Nelze zasáhnout do data poslední změny snímku Změněno. Tyto informace nastavuje sám OS Windows při každém zápisu nových dat do souboru.

 

ZPS15: opravujeme špatné datum

 

Většinou máme těchto vadných informací ve vícero fotografiích a upravovat je jednotlivě by bylo zdlouhavé. I s tímto nám Zoner pomůže a to rychle a elegantně. Označíme všechny soubory, které chceme opravit. Pro vybrání všech použijeme (Ctrl + A), pro výběr jen některých držíme Ctrl a klikáme levým tlačítkem myši.

 

Po vybrání použijeme funkci Hromadné přiřazení informací. Tu vyvoláme klávesovou zkratkou (Ctrl + K). Na záložce Datum a čas vybereme buď Nastavit datum a čas pořízení, kdy napřímo přiřadíme všem snímkům určité datum, nebo lze využít funkce Posunout datum, u které vybereme v kolonce Opravené datum.

 

Všechna data ve fotografiích se posunou o určený počet dní. To nám zaručí, fotíme-li například na dovolené po více dní, že bude datum nastaveno správně pro každý den. Takto lze posunout i přesný čas, třeba při změně z letního na zimní čas, kdy fotoaparát neposune nastavenou hodinu.

 

ZPS15: opravujeme špatné datum

 

Před každým důležitým fotografováním si kontrolujme ve fotoaparátu nastavení datumu a času, abychom výše zmíněné funkce nemuseli často využívat. Kontrola je prostá. Vyfotíme jakoukoli fotografii a zobrazíme si ji ve fotoaparátu. Zobrazíme detaily snímku a překontrolujeme datum. Tím máme jistotu, že doma již nebudeme muset vyvíjet zbytečnou práci se soubory. Obzvláště si dejme pozor při změně letního času na zimní.

 


 

Použité funkce

Informace o obrázku (Shift + Enter)

Hromadné přiřazení informací (Ctrl + K)

 

Naučili jsme se

Opravit datum a čas vzniku fotografie

Hromadnou změnu dat v EXIF detailech snímků

Opravit chybně nastavený čas (například po změně letního času na zimní a vice versa)

Posunout chybně nastavená data o relativní časový úsek

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Software  

 » Rubriky  » Poradna  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: