Knižní novinka: Mistrovství v Adobe Illustrator - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Knižní novinka: Mistrovství v Adobe Illustrator

13. listopadu 2007, 00.00 | Díky vydavatelství CPress se na český knižní trh nedávno dostal překlad populárního titulu "The Adobe Illustrator CS2 WOW! Book". Kniha přináší nevšední dávku informací týkajících se nejrůznějšího užití Adobe Illustratoru CS2 v tiskové i elektronické produkci, které autorka Sharon Steuerová shromáždila ve spolupráci s více jak stovkou kreativců a znalců Illustratoru. Recenzi dané publikace vám nyní přinášíme.

I když o vektorovém editoru Adobe Illustrator není na českém trhu ani zdaleka tolik publikací jako třeba o Adobe Photoshopu, nějaké se přeci jen najdou. Není divu, neboť Illustrator se rok od roku stává dominantnějším nástrojem na poli přípravy vektorové grafiky, a to i díky své integraci s jinými publikačními nástroji z dílny Adobe.

Zmíněné publikace na tuzemském trhu jsou bezezbytku překlady děl zahraničních autorů, přičemž vydavatelství tak obvykle sází na prověřené tituly spadající do rubriky bestseller. Obvyklé je u těchto publikací zaměření na technickou stránku věci, takže čtenář může do rukou dostat jak třeba souhrnný výklad suplující v podstatě referenční či uživatelskou příručku Illustratoru (viz E. Weinmann-P. Lourekas "Adobe Illustrator CS2: Názorný průvodce"), tak i sbírku rozmanitých tipů a triků pro daný program (D. Cross-M. Kloskowski: Adobe Illustrator CS2).

Potěšující je pak fakt, že nejnověji je díky vydavatelství CPress k dispozici i český překlad publikace, která jde na věc o dost jinak, když vychází nikoli z popisu ovládání Illustratoru a jeho jednotlivých funkcí, ale z reálných aplikací daného produktu. Hovoříme zde o knize "The Adobe Illustrator CS2 WOW! Book" (Peachpit Press, 2006) autorky Sharon Steuerové, patřící do populární Wow! edice, zaměřené na práci v softwarových aplikacích určených pro kreativní sektor. (Není přitom bez zajímavosti zmínit, že publikace představuje osmé vydání daného titulu, v angličtině je pak k dispozici již i verze pro Illustrator CS3.) Danou publikaci, která na český trh přichází pod názvem "Mistrovství v Adobe Illustrator. Tipy, Efekty, kouzla" jsme se rozhodli blíže představit v této recenzi.

recwowill1f.jpg

Základní přiblížení

Jak jsme již nastínili výše, posláním knihy je ukázat Illustrator v jeho reálných aplikacích. Publikace je tak dílem nikoli pouze Sharon Steuerové, ale též týmu více jak stovky "umělců a mistrů Illustratoru" (citace z knihy), kteří autorce pro knihu poskytli zejména ukázky svých děl a spolu s tím i popis postupů, jež pro své výtvory použili. Kromě těchto případových studií je v knize obsažena bohatá škála tipů, návodů a dalších informací spojených s použitím Illustratoru v praxi designéra.

Výklad, obsažený na 432 stranách formátu 167 x 225 mm (brožovaná vazba), je skutečně víc jak hutný. Začátečník se v něm může poměrně snadno ztratit, protože zejména případové studie nejsou rozhodně podávány ve stylu návodu krok za krokem. Na druhou stranu právě i začínající uživatel – a spolu s ním zřejmě i ten pokročilý – bude okouzlen a hlavně inspirován množstvím ukázek použití Illustratoru, které kniha poskytuje.

recwowill2f.jpg

V dané souvislosti nám nedá, abychom nezmínili, že kniha je oproti původnímu anglickému vydání černobílá. To poněkud snižuje její užitnou, resp. estetickou hodnotu, na druhou stranu předpokládáme, že daná skutečnost příznivě ovlivnila cenu publikace. Pochopení výkladu každopádně černobílý tisk nevadí. Navíc je součástí knihy CD, na kterém je uložena většina ukázkových souborů, kterých se výklad v knize týká – to je skutečně velmi dobrá pomůcka, která zájemcům dovoluje dále si pohrát s náměty popsanými v knize. Ostatní obsah na CD již tak zajímavý není, soubor klipartů, ilustrací a pluginů není nijak reprezentativní, PDF vydání magazínu Design Monthly jsou více jak zastaralá a elektronické příručky společnosti Adobe určené pro kreativce z časů Creative Suite 2 si lze již dlouho zdarma stáhnout z Internetu.

Chceme ocenit způsob, jakým je organizován layout knihy. K hlavnímu textu (prošpikovanému mnoha ilustracemi a screenshoty) je na okrajích připojeno přehršle rámečků s doplňujícími informacemi, ilustracemi, tipy a doporučeními. Takřka každá strana knihy je tak skutečně nabitá informacemi. Na druhou stranu nechceme tvrdit, že se nenajde čtenář, na kterého může toto podání působit až příliš zhuštěně.

recwowill3f.jpg

Obsah

Několik prvních kapitol knihy je deklarováno jako kapitoly začátečnické. Taková charakteristika nicméně naplno platí snad jen u počátku první kapitoly, protože pak jsou základní informace podávány s takovým nadhledem a evidentně poučené praxí, že by je neměl přehlédnout ani pokročilý uživatel. Lahůdkou je přitom druhá kapitola – Zen Illustratoru - ve které se formou jednoduchých cvičení lze naučit všechny podstatné postupy pro tvorbu a transformace objektů a dále je zde možno (dokonale) zvládnout ovládání Illustratoru s pomocí klávesnice.

Následující tři kapitoly se věnují kreslení a vybarvování, stopám a symbolům a vrstvám a vzhledu objektů, následuje výklad o práci s písmem. Kapitola 7 se zaměřuje zejména na použití funkcí živá malba, izolace skupin a živá vektorizace, část této kapitoly je převzata z knihy Mordy Goldinga "Real World Adobe Illustrator CS2".

Po kapitole věnované prolínání, přechodům a mřížkám se výklad zaměří na použití průhlednosti, následuje kapitola o živých efektech a grafických stylech. Podrobněji jsou pak popsány i využití živých 3-D efektů, kapitola 12 – Pokročilé techniky – se věnuje zejména použití maskování, a to v návaznosti na popisy technik z předchozích částí. Výklad uzavírají kapitoly o použití Illustratoru na Webu a k tvorbě animací a provázání tohoto programu s jinými aplikacemi, mimo produkty z Creative Suite (Photoshop, InDesign, Acrobat) jsou ukázány i použití s některými 3-D programy (Strata 3D StudioPro, SketchUp!, LigtWave 3D).

recwowill4f.jpg

Závěrem

Český překlad Jany Kolkové s odbornou redakcí Pavla Kočičky má dobrou úroveň, i když občas jsme narazili na poměrně šroubovaná a ne vždy úplně přesná vyjádření. Zamrzí také poměrně hojný výskyt překlepů, které nicméně jsou ještě v únosné míře.

Díky tomu, že se kniha zaměřuje především na ukázky z praxe, přijde velmi vhod rovněž uživatelům Illustratoru CS3, i když samozřejmě mnohé části výkladu (zejména co se týká provázání Illustratoru s jinými aplikacemi Adobe) by v daném případě vyžadovaly aktualizaci a doplnění, nemluvě už o nových funkcích CS3 verze (např. nástrojích Live Color, Eraser či Crop Tool). Pro uživatele starších verzí Illustratoru bude pak asi mnoho pasáží málo nosných, protože výklad se primárně zaměřuje na vylepšení, jež přinesla CS2 podoba.

Investice 790 Kč (1 190 Sk) není právě nízká, ale domníváme se, že se vyplatí každému, kdo to s Illustratorem myslí alespoň trochu vážně a nechce si pořídit anglické vydání (CS3) publikace.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: