Knižní novinka: Zabijácké tipy pro váš Illustrator - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


skenerista, osvitář

Knižní novinka: Zabijácké tipy pro váš Illustrator

11. dubna 2007, 00.00 | Vydavatelství Grada nedávno rozšířilo svou edici "Tipy a triky" o titul "Adobe Illustrator CS2", věnovaný použití Adobe Illustratoru ve verzi CS2 i verzích nižších. Na více jak 300 stranách naleznou začátečníci i zkušení uživatelé rozmanité užitečné tipy, usnadňující či zefektivňující práci v daném programu. Více již v naši recenzi.

Adobe Illustrator je dnes dominantním nástrojem užívaným k tvorbě vektorových ilustrací. Kromě nesporných kvalit daného programu, který je na trhu v podstatě od začátku DTP revoluce, to je dáno i nepříliš výraznou konkurencí: Macromedia FreeHand je nyní ve vlastnictví Adobe a je otázkou, zda se ještě někdy dočkáme jeho nové verze, ACDSee Canvas i CorelDRAW pak hledají své štěstí v jiných sektorech, nežli je profesionální design. Nesporně zajímavý Inkscape pak má budoucnost teprve před sebou a těžko říci, zda se dopracuje až na úroveň profesionálního nasazení.

Dominanci Illustratoru odpovídá poměrně slušná nabídka tuzemských knižních titulů zabývajících se daným programem. Zmínit takto můžeme například námi na Grafice recenzované knihy "Adobe Illustrator CS2: Názorný průvodce" (E. Weinmann-P. Lourekas) či "Adobe Creative Suite 2" (M. Golding). V současnosti se čtenářům dostává díky společnosti Grada Publishing do rukou nová publikace věnovaná Illustratoru, která zaujme jak netradičním přístupem, tak informační hodnotou. Hovoříme zde o knize "Adobe Illustrator CS2" (originální titul s výstižnějším názvem "Illustrator CS2 Killer Tips" vydali New Riders v roce 2006) autorů Dave Crosse a Matta Kloskowskeho, kterou bychom rádi představili v této recenzi.

illtipycross1f.jpg

Základní přiblížení

Recenzovaná publikace je součástí edice "Tipy a triky", ve které v Gradě dále vyšly na produkty Adobe zaměřené tituly "Photoshop CS a CS2" (S. Kelby), "Adobe InDesign CS a CS2" (S. Kelby, T. White), "GoLive CS2" (A. Pratt - L. Grillo) a nejnověji též "Acrobat 7" (D. Baker). Danou edici charakterizují dva specifické rysy. Především to, že se jedná o sbírky tipů k danému programu, něco, co v jiných publikacích tvoří pouze doplněk systematického výkladu. U čtenáře se tedy předpokládá, že základní znalosti o uvedeném produktu načerpá jinde. Na druhou stranu znamená osvojení si dobrého tipu často až dramatický nárůst efektivity při práci s určitou funkcí, snadné dosažení požadovaného designérského efektu apod. Tipy jsou navíc dobrými odrazovými můstky právě pro ty, kdo s daným programem začínají, neboť se obvykle věnují právě těm rysům daného programu, jež jsou důležité.

Druhým specifikem dané edice je podoba jejích publikací. Ty mají podlouhlý formát (24 x 16 cm), který je dle našeho názoru sice poněkud nepraktický, ale zase umožňuje na jednu stránku umístit přehledně text i příslušná vyobrazení s tipem spojené. Námi recenzovaná publikace je plnobarevná, což je v případě výkladu o ilustračním programu vítané.

illtipycross2f.jpg

Autoři knihy, Dave Cross a Matt Kloskowski, nejsou, co se týká publikování (o Illustratoru i jiných tématech) žádnými nováčky. Konkrétně D. Cross spolupracoval na knihách, DVD či seminářích věnovaných zejména Adobe Photoshopu, pro Illustrator CS2 je certifikovaným instruktorem Adobe. M. Kloskowski napsal několik knih o Photoshopu a Illustratoru, mj. "Illustrator CS Most Wanted". Zkušenostem odpovídá nadhled výkladu i zajímavost většiny tipů, snaha o "americké" vtipkování se drží v rozumných mezích, některým tipům bychom nicméně přece jen mohli vytknout přílišnou stručnost – tj. méně zkušený uživatel občas (ale skutečně jen občas) nebude přesně tušit, čeho se vlastně daný tip přesně týká.

K obsahu knihy

Výklad je v knize rozdělen celkem do jedenácti kapitol. Pokryt je především Illustrator CS2, zde jsou ukázány i postupy spojené s funkcemi specifickými pro danou verzi, jako jsou Live Paint či Live Trace, mnoho použitelného každopádně v knize naleznou i uživatelé starších verzí daného programu, zejména podoby CS. Organizace témat je většinou logická, i když názvy některých kapitol přece jen nejsou příliš popisné a někdy jsou tipy pro určité téma zbytečně roztroušeny na více místech. Knihu lze číst od začátku do konce, nicméně stejně dobře si lze vybrat pouze určitou kapitolu či zvolený pojem z rejstříku, výklad nevyžaduje znalost předchozích pasáží.

Úvodní kapitola "Základní tipy" je věnována zejména začátečnickým tipům pro práci s nástroji, manipulaci s objekty atp., kapitola druhá "Zobrazení dokumentu" pak všemu, co souvisí s prací v dokumentu, mimo jiné manipulaci s vodítky či mřížkami, zobrazení v oknech či tvorbě dokumentů. Následuje "Chvilka pro kutily", tedy různorodá směsice tipů k různým tématům, mimo jiné vytváření grafů, manipulace s tvary či použití funkce Live Trace. U dalších kapitol "Práce s objektem" a "Práce s barvou" asi není třeba obsah příliš přibližovat. Šestá kapitola "Galerie ilustrací" přináší ukázky děl dvanácti autorů, vytvořených pomocí Illustratoru, těžko říci, nakolik má nějakou didaktickou hodnotu. U každého autora je každopádně uveden odkaz na jeho stránky, doplněný o emailovou adresu.

Komentáře nevyžaduje ani kapitola 7 "Práce s vrstvami", následující "Extrémní úpravy" se věnují například práci se symboly, efekty a v 3D. Kapitoly "Práce s textem" a "A znovu text" poskytují skutečně obsáhlé kompendium tipů pro zpracování textového obsahu, nejen na základní, manipulační, ale i designérské bázi. Výměně dat mezi Illustratorem a dalšími aplikacemi (zejména Photoshop, dále pak použití PDF) nebo též výstupu na tiskárně či pro Web se věnuje závěrečná kapitola "Illustrator spolupracuje".

illtipycross3f.jpg

K českému překladu

Překlad Lenky Košařové nám přijde jako poměrně obratný, i když občas se nějaké poněkud matoucí sdělení vyskytne. Pochvalu zaslouží skutečnost, že nabídky Illustratoru jsou vždy zmíněny v české i anglické podobě, klávesové zkratky jsou uvedeny pro Windows i Maca. Většina screenshotů byla pro překlad vytvořena v českém Illustratoru pro Windows, některá vyobrazení nicméně zůstala z originálu, kde byla vytvořena v prostředí anglického Illustratoru pod Mac OS X.

Závěrem

I přes drobné nedostatky naznačené výše je publikace "Adobe Illustrator CS2" určitě hodně cenným zdrojem informací pro uživatele Illustratoru na všech úrovních. Otázkou samozřejmě zůstává, zda má cenu pořizovat si ji v době, kdy na trh přichází Illustrator CS3, jenž není do jejího výkladu zahrnut. Nějaké jednoznačné doporučení si zde netroufáme dávat už i proto, že nový Illustrator zatím není k dispozici v ostré podobě. Na základě toho, co o dané aplikaci víme, můžeme nicméně říci, že řada informací podaných v knize zůstane zřejmě aktuálních i pro tuto novou verzi. Cena knihy činí 349 Kč (555 Sk), zvýšení uživatelské produktivity za takovouto investici určitě stojí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: