Knižní novinka: Poznejte Adobe Creative Suite 2 s Mordy Goldingem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


fotograf

Knižní novinka: Poznejte Adobe Creative Suite 2 s Mordy Goldingem

5. února 2007, 00.00 | Jste začínajícími grafiky, sazeči, webdesignéry nebo také třeba pracovníky v marketingu či reklamě a vaším pracovním prostředkem se má stát sada publikačních aplikací Adobe Creative Suite 2? Nebo už patříte k uživatelům daných aplikací, ale v každodenním pracovním shonu se vám ještě nepodařilo přesně poznat, co vše Creative Suite umí a může nabídnout? Pak právě pro vás je určen zajímavý nový knižní titul z produkce vydavatelství Computer Press.

Sada publikačních nástrojů společnosti Adobe, sdružená v balíku Creative Suite 2 (tedy Photoshop, Illustrator, InDesign, volitelně GoLive a Acrobat Professional, dále nástavbové aplikace Bridge, Version Cue a Stock Photos), je dnes zásadním produkčním prostředkem mnoha publikačních pracovišť, ať už zde mluvíme o pre-pressu či webdesignu nebo také tvorbě reklam či korporátním publikování. I když se nejedná o právě nejlacinější produkt a nároky na odpovídající hardware jsou při snaze využít možnosti daného balíku v plné šíři ne právě nízké, a i když se najdou uživatelé, kteří (někdy oprávněně) tvrdí, že stačí dát přednost pouze určitým aplikacím Suite nebo zůstat u starších verzí daných produktů, je Creative Suite 2 jako celek rozhodně hodně výkonným nástrojem, jehož možnosti jsou mnohdy až netušené a jehož znalost je pro profesionála, pohybujícího se v oblasti publikování, stále více v podstatě povinná.

Na danou skutečnost myslí nedávno vydaná kniha amerického autora Mordy Goldinga "Adobe Creative Suite 2: Průvodce grafika" (původní titul "Sams Teach Yourself Creative Suite 2 All in One" vydalo vydavatelství Pearson Education v roce 2006). Klade si takto poměrně ambiciózní cíl vměstnat do prostoru jediné publikace (o celkem 648 stranách formátu 167 x 225 mm) výklad o Creative Suite 2 jako celku a to nejen o funkcích jednotlivých aplikací, ale také o jejich integraci a společném nasazení v rámci publikačních projektů. Jak moc se tento záměr podařil? Na to se pokusíme odpovědět v naší recenzi.

recgold1f.jpg

K autorovi

Mordy Golding pracoval u Adobe jako projektový manager Illustratoru a konzultant pro celou Creative Suite, je specialistou na předtiskovou přípravu i publikování na Webu, může se pochlubit certifikáty Adobe Certified Expert a Adobe Certified Print Specialist. Jeho dosavadní teoretické znalosti i praktické zkušenosti se v knize odráží převážně pozitivně, neboť výklad je veden s nadhledem a s přihlédnutím ke skutečným potřebám uživatelů Creative Suite. Mírně iritující mohou každopádně být občasné superlativy, v jakých Golding o produktech Adobe či jejich schopnostech hovoří (rovněž autorovo občasné vtipkování a pokusy o paralely z oblastí jako je baseball či golf nám přijdou poněkud nadbytečné): mohou při náhodném listování knihou vyvolat nesprávný dojem, že kniha je spíše propagačním materiálem Adobe.

K obsahu knihy

Svůj výklad rozvrhl Golding do tří částí. V první, nejkratší, nastiňuje možnosti jednotlivých aplikací Suite, jejich vztahy k publikačním workflow, a podrobněji si všímá integračních možností, daných například společným uživatelským rozhraním, datovou výměnou, nasazením metadat či aplikací pro správu zdrojů a dalších informací Bridge.

recgold2f.jpg

Druhá část je nejvydatnější (více jak 400 stran) a přibližuje postupně jednotlivé aplikace Suite. Vměstnat výklad do tak malého prostoru - připomeňme, že o každé aplikaci Suite vychází i v tuzemsku publikace často objemnější nežli je celý recenzovaný titul - nebylo jistě snadné. Ale troufáme si tvrdit, že se autor svého úkolu zhostil se ctí. Překvapí každopádně poměrně malý prostor věnovaný InDesignu jež má a zřejmě i bude mít v Creative Suite ústřední úlohu. Poměrně do hloubky popsané ImageReady a GoLive jsou naopak aplikace, které už zřejmě v nové Suite nenajdeme: ale možná právě proto bude mít kniha svůj význam i delší čas poté, co Creative Suite 2 nebude v nabídce Adobe. Dost prostoru je pak věnováno i použití nástroje pro skupinovou spolupráci Version Cue (Golding se zdá být evidentně příznivcem daného prostředku), což je rozhodně dobře, neboť dané téma jiní autoři obvykle naprosto ignorují. Výklad sice není nějak přehnaně popisný, nicméně se snaží (obvykle více, někdy však méně úspěšně) vytáhnout z možností daných aplikací to opravdu podstatné, příjemně dost prostoru patří různým praktickým tipům či postřehům, užitečným klávesovým zkratkám apod.

Poslední, třetí část je věnována ukázkovým projektům, tj. demonstraci toho, jak funguje Creative Suite 2 při řešení obvyklých publikačních úkolů. Čtenář se tak doví, jak postupovat při tvorbě firemní identity (logo, vizitky, dopisní papír, obálky), prospektu, reklamní kampaně, reklamního banneru pro Web, webové stránky a obchodní prezentace. Jedná se o skutečně zajímavý, na praxi orientovaný výklad, u kterého lze jen litovat, že projektů není více a že nejsou doprovázeny ukázkovými soubory (dostupnými na CD či ke stažení z Internetu), nejlépe upravenými pro tuzemské podmínky, na kterých by si čtenář vše vyzkoušel krok za krokem. (Víc než jinde ve výkladu zde vadí, že kniha je tištěna černobíle, takže celkové vyznění projektových publikací lze posoudit při pouhé četbě jen těžko.)

Výklad uzavírá příloha, věnovaná tomu, jak připravovat soubory, které nebudou činit mnoho problémů při tisku. Do prostoru pěti stran se zde mnoho nevešlo a v případných budoucích vydáních by autor prokázal hodně dobrou službu mnoha polygrafickým subjektům, kdyby danou část podstatně rozšířil.

recgold3f.jpg

Závěrem

Záměr napsat knihu, která obsáhne sadu aplikací, z nichž ke každé existuje často i několik desítek objemných publikací, je značně troufalý a může hlavně vypadat i trochu nesmyslně. Troufáme si ovšem tvrdit, že Goldingovi se podařilo v daném případě vytvořit titul o poměrně velké užitné hodnotě, který své opodstatnění má. Nejvíce nasnadě je daná publikace pro začínající uživatele Creative Suite 2. Těm poskytne solidní souhrnný pohled i poměrně dost dílčích znalostí, dovolujících rychle pracovat s jednotlivými komponentami Suite. Úplným začátečníkům ale rozhodně doporučujeme, aby si z jiných zdrojů nastudovali podrobněji principy, na kterých funguje výroba tiskoviny či webové prezentace jako takové (a které pak ovlivňují i práci v Creative Suite). Pro podrobnější osvojení jednotlivých nástrojů jsou zde pak výše zmíněné jiné publikace (i v tuzemsku je jich celá řada), dále pak samozřejmě nápověda příslušných programů atp. I pokročilejším uživatelům pak může Goldingova kniha leccos připomenout či dokonce nově ukázat.

Obě čtenářské skupiny bychom nicméně ještě chtěli varovat před určitými dílčími drobnými nepřesnostmi či zavádějícími informacemi ve výkladu, danými zřejmě povětšinou samotným autorem, někdy možná i překladem. Tyto ovšem celkově nijak významně nesnižují užitnou hodnotu knihy, u které je jinak třeba překlad Zdeňka Eisenhammera spíše pochválit. Názvy jednotlivých příkazů jsou v knize uvedeny česky i anglicky, screenshoty byly obvykle pořízeny v českých aplikacích a to pod Windows. Na slušné úrovni je typografické a polygrafické zpracování knihy.

Hlavní "vady na kráse" pak v případě dané knihy vidíme dvě. První je cena - 699 Kč (1 049 Sk) není skutečně málo, i když množství podaných informací je opravdu úctyhodné (při nákupu speciální publikace pro každou aplikaci Suite bychom se rozhodně dostali na výrazně vyšší částku). Tou druhou je pak skutečnost, že kniha vychází jen několik měsíců předtím, než se na trhu objeví Creative Suite 3. V té bude asi leccos o dost jinak (např. zcela zmizí Photoshop Image Ready, GoLive bude nahrazena Dreamweaverem, samozřejmě se pak méně či více výrazně změní rozhraní produktů, jejich funkce atp.). Nicméně ne každý bude asi bezhlavě upgradovat a ne každý bude čekat až na uvedení daného balíku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: