Extenze QuarkXPressu zdarma - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Extenze QuarkXPressu zdarma

quark

8. srpna 2003, 00.00 | V široké nabídce rozšiřujících modulů XPressu nalezneme i řadu produktů, které jsou
zdarma. Některé z nich přitom za nulovou cenu poskytují nečekaně silné funkce, jak se
lze nejlépe přesvědčit v tomto přehledu.

Díky své dlouhé existenci je sázecí program QuarkXPress nesporným rekordmanem v množství doplňků neboli extenzí (extensions), kterými lze rozšiřovat jeho základní vlastnosti. Řada extenzí, jejichž autorem je firma Quark, je přímou součástí dodávky tohoto produktu, nepřeberné množství dalších pochází od třetích výrobců. S trochou nadsázky lze přitom říct, že snad není funkce, kterou by uživatelé od XPressu požadovali, pro kterou by neexistovala odpovídající extenze. Rozmanitosti funkcí ovšem odpovídají i různorodé ceny: ty se mohou pohubovat v řádech desítek, stovek, ale též někdy tisíců či desetitisíců amerických dolarů. V nabídce pak nicméně nacházíme i překvapivě dlouhou řadu produktů, které jsou uživatelům (občas jen za určitých licenčních podmínek, ale přesto) k dispozici zcela zdarma. Je pochopitelné, že za takovouto cenu nelze čekat zázraky, a tak se dá obvykle předpokládat, že extenze uvedeného typu nabídne pouze jedinou funkci, nicméně většinou funkci užitečnou a žádanou. Někdy se pak ale setkáme ve freewarové nabídce i s produkty, u kterých je nulová cena, vzhledem k jejich nesporné kvalitě skutečně nečekaná (například produkt QC společnosti Gluon, o kterém podrobněji píšeme dále). A jen v malém množství případů je možno extenze uvedeného typu označit za pouhý odpad, který výrobce nabízí zdarma například proto, že zastavil vývoj daného produktu (z důvodů nekompatibility, zabudování odpovídající funkce přímo do XPressu apod.).

Pro potvrzení našich slov jsme připravili malý přehled toho, co dnes svět freewarových extenzí XPressu nabízí. Z prostorových důvodů jsme se přitom nezabývali ani podrobným popisem uvedených produktů, ani posouzením jejich kvality či testováním jejich kompatibility s českými instalacemi QuarkXPressu. Volili jsme nicméně takové produkty, které dle našeho názoru mohou přinést užitek většině tuzemských uživatelů XPressu. Přivítáme každopádně, pokud se čtenáři podělí o své zkušenosti s užíváním některého z uvedených produktů v diskusním fóru tohoto článku a případně i uvedou vlastní tip na freewarovou extenzi zde neuvedenou.

Badia Software

V nabídce společnosti Badia Software lze najít následující freewarové extenze: OpenNow (pro daný obrázek zobrazí jeho základní informace s možností update či otevření v původní aplikaci), DragNCopy (umožňuje kopírovat jeden nebo více objektů tažením, bez potřeby odpovídajících dialogů) a Vistas (navigační paleta pro efektivní procházení dokumentem).

Paleta doplňku Badia Vistas XT.

Banta Integrated Media

Na stránkách společnosti Banta, resp. její subdivize Meadows Information Systems, Inc., nalezneme soubor extenzí, rozšiřujících uživatelskou produktivitu, označený jako Utility Bundle. Uživatel získá po registraci možnost používat uvedený bundle zdarma v jedné kopii, při více licencích je třeba zaplatit 125 USD a více. Podrobněji jsme o zmíněném balíku psali zde a tak pouze připomeňme, že se skládá z extenzí Font Collector (shromáždění písma obsaženého v daném dokumentu a vložených EPS souborech), Page Printer (tisk zvolených stránek dokumentu XPressu do postscriptových nebo EPS souborů), Print Selector (tisk zvoleného úseku stránky), Picture Placer (rozšířená funkce pro vkládání obrázků) a Picture Namer (k obrázkům v dokumentu připojí popisku s jejich názvem).

Print Selector v akci.

Gluon

V nabídce volně dostupných extenzí společnosti Gluon nalezneme skutečně vynikající produkt QC, určený k preflightu dokumentů XPressu, který v minulosti získal několik ocenění a byl nabízen za 199 USD. Kontrola probíhá na základě zadaných kritérií, přičemž lze zpracovat jak text (přetečení, vdovy či sirotci, chybějící písma, mezery, špatné užití interpunkčních znamének aj.), tak i obrázky (RGB, užití LZW či JPEG komprese, fonty v EPS aj.), barvy (přímé barvy, trapping, sytost aj.), objekty (zarovnání, prázdné prvky, text mimo okraje aj.) a nastavení celého dokumentu (prázdné stránky, příliš mnoho/málo objektů, stránek, sekcí aj.). Součástí produktu je i QC Collect pro připravení jednoho nebo všech otevřených dokumentů k výstupu s užitím preflightu, přibalením všech potřebných položek (písma, obrázky) a komprimace. Činnost Collectu lze zefektivnit použitím utilit QC Collection Bin (hromadné zpracování dokumentů) a QC Bureau Utility (preflight prostředky QC bez použití XPressu).

Nastavení kritérií kontroly v extenzi QC.

S QC nabídka freewarových doplňků na serveru Gluonu nekončí. K dispozici jsou dále Outlines (rozšiřuje funkci XPressu 4 "Text to Box" o několik nových možností), NaviZoom (rozšířené možnosti navigace v XPressu, nabízející například skrytí pravítek a palet či slide show dokumentu) a GuideViewer (možnost práce s vodítky, vytvořenými pomocí komerčních extenzí Gluonu Pro Grids & Guides a Cropster).

Markzware

Společnost Markzware nabízí na stránce tzv. freebies rozsáhlou kolekci extenzí, setříděných podle verzí XPressu, s kterými jsou kompatibilní. Pro zajímavost zde uvedeme produkty nabízené pro verze 4.x až 5.x. Jsou to Fitter (detekuje obrazové rámečky, které nejsou zcela vyplněny obrázkem), CenterBox (vycentruje rámeček na stránce), SetNudge (nastaví počet bodů, o které se má posouvat daný objekt při stisku kurzorové klávesy), BlankIt (z celého dokumentu odstraní textové nebo obrázkové rámečky), Caps (označený text převede na kapitálky různého typu), Font/Pict (poskytuje přístup k přehledu písem a obrázků z jediné palety), PageShadow (zobrazí/skryje stín obklopující stránku), Pasteboard Fixer (umožňuje pracovat s dokumenty, u kterých bylo použito doplňku Pasteboard), Remember Page (otevře dokument na naposledy zobrazené stránce), TimeStamp (vloží updatovatelné razítko s časem a datem), WordCounter (počítá znaky, slova a řádky v dokumentu nebo jeho částech) a LockTextBox (uzamkne/odemkne všechny textové rámečky v dokumentu).

Quark

Freewarové extenze lze najít i na serveru samotné společnosti Quark. Mimo těch, které jsou k dispozici pouze jako "povinný" update stávajících funkcí XPressu nalezneme i několik méně triviálních. Konkrétně to jsou zejména Type Tricks, rozšiřující možnosti práce s textem o podporu zlomků a cen, odstranění manuálního kerningu a lepší kontrolu prostrkání a řádků (dělení, vdovy a sirotci, přetečení). Dále si lze stáhnout například Guide Manager (vylepšená práce s vodítky) či Super Step and Repeat (rozšíření možností funkce Step & Repeat XPressu). Pro další vyhledání extenzí lze na serveru Quarku využít zejména tento formulář.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: