DTP Tools uvádí URL2hyperlink: tvorba hypertextových odkazů v Adobe InDesignu snadno a rychle - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

DTP Tools uvádí URL2hyperlink: tvorba hypertextových odkazů v Adobe InDesignu snadno a rychle

Adobe InDesign sazba

15. ledna 2010, 00.00 | Známý výrobce pluginů InDesignu přichází na trh s novým řešením, jehož cílem je usnadnit, resp. automatizovat tvorbu hypertextových odkazů v InDesignu a InCopy CS3 a CS4. Pokud v některé z těchto aplikací připravujete elektronické PDF či Flash publikace, neměli byste dané řešení rozhodně přehlédnout.

Adobe InDesign nabízí mimo nástrojů předtiskové přípravy i funkce pro tvorbu interaktivních elektronických publikací ve formátech PDF a (od verze CS4) i Flash (resp. SWF). Nabídka je zde poměrně bohatá a zahrnuje mimo jiné možnost vytvářet v dokumentech hypertextové odkazy, jenž se adekvátním způsobem přenesou do PDF či SWF dokumentu vytvořeného s pomocí odpovídající exportní funkce InDesignu.

Své využití má daná funkce v mnoha publikačních workflow. Typicky je nasazována při cross-media publikování, kdy se k původně tištěné podobě publikace vytváří i její elektronická podoba určená ke zveřejnění na Internetu, distribuci pomocí CD či DVD apod. Odkazy takto mohou čtenáře navigovat v dokumentu (kapitoly či jiné sekce) či na relevantní webové zdroje doplňující výklad v publikaci, propojit je lze s e-shopem nebo zákaznickou sekcí, mimo URL mohou poskytovat link na e-mailovou adresu aj.

url2hyperlink-1f.jpg

Aparát pro tvorbu odkazů v InDesignu, jehož funkce jsou dostupné prostřednictvím panelu Hypervazby/Hyperlinks (zobrazí se přes příkaz Okna-Interaktivní/Windows-Interactive), je poměrně dobře vybaven. Dovoluje vytvářet odkazy na většinu obvyklých zdrojů (URL, e-mail, externí soubor, různé typy navigace v dokumentu či mezi dokumenty), text odkazu přitom lze stylizovat znakovým stylem či rámečkem. InDesign CS4 také dovoluje na hypertextové odkazy při exportu převést křížové odkazy použité v dokumentu (funkce pro jejich tvorbu je v dané verzi InDesignu novinkou).

Náročnou se tvorba odkazů s pomocí výlučně zabudovaných prostředků InDesignu stává ve chvíli, kdy je zapotřebí připravit takovýchto odkazů v publikaci větší množství. Leccos lze automatizovat s použitím funkce GREP a případných uživatelských skriptů, importní funkce InDesignu pak dovoluje korektně převést odkazy z RTF a DOC souborů. A ti, kdo potřebují bez větší námahy a intuitivně vytvářet odkazy v již existujících dokumentech, mohou sáhnout po novém pluginu z dílny společnosti DTP Tools s názvem URL2hyperlink. Tento je k dispozici pro InDesign CS3 a CS4 a vedle toho též pro obdobné podoby redakčního editoru InCopy. Verze pro InCopy může být ve vydavatelstvích periodik či rozsáhlejších publikací dosti zajímavá, neboť tvůrcům podkladů (redaktoři, korektoři aj.) se díky ní do rukou dostává nástroj notně ulehčující jinak dosti zdlouhavou a nepříliš tvůrčí činnost při tvorbě odkazů.

URL2Hyperlink se po instalaci integruje přímo do výše již zmíněného zabudovaného panelu InDesignu (či InCopy) Hypervazby/Hyperlinks. Jeho zásadní funkce se zde pak skrývá pod příkazem „Convert URL to Hyperlink“. Tento dovoluje prohledat text v zadaném rozsahu (aktuální dokument, všechny otevřené dokumenty, článek, výběr, rámeček) a automaticky zde na odkazy přeměnit všechny výskyty textu v odpovídajícím tvaru. Nastavit lze přitom přiřazení odpovídajícího znakového stylu a rámečku.

url2hyperlink-2f.jpg

Jinou funkcí usnadňující tvorbu odkazů je „Use Auto URL“. Je-li aktivována, přetvoří se vyhovující text na odkaz poté, co je vložen z klávesnice či schránky. K dispozici je přitom opět plná kontrola znakového stylu a rámečku odkazu. Pokud pak uživatel upravuje text odkazu, může plugin automaticky adekvátně měnit i odkaz.

Naznačenými způsoby lze tedy jak velmi snadno doplnit odkazy jak do již existujících dokumentů, tak je zde dodatečně vepsat (pravděpodobně více vhodné pro InCopy nežli InDesign). Pro další úpravy pak lze použít jak manuální editaci, tak třeba i funkci náhrad. Do budoucna by nebylo špatné, kdyby plugin dokázal selektivně provádět automatické „odříznutí“ řetězců jako jsou „http://“ či „mailto:“ z textu spojeného s odkazem. Na druhou stranu by mohl být trochu „chytřejší“ při přetváření sofistikovanějších URL (resp. jsme neobjevili žádnou možnost jak převodní algoritmus ovlivnit), například těch, jenž odkazují na dynamicky generované stránky (PHP, ASP aj.). Poté, co jsme mu k převodu zadali řetězec „http://www.dtptools.com/product.asp?id=uhin&more=features“ převedl na odkaz pouze text před otazníkem, což jistě není to, co bude uživatel obvykle požadovat.

url2hyperlink-3f.jpg

URL2Hyperlink je v podstatě drobnou utilitou, jejíž význam stojí a padá s tím, kolik odkazů potřebuje uživatel vytvářet v dokumentu InDesignu či InCopy bez toho, že by si vystačil s automatickým generováním při importu z RTF či DOC. Pro leckoho ovšem tedy může být užitečným nástrojem, investice ve výši 19 euro se pak pohodlně vrátí během několika málo hodin práce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: