Adobe InDesign CS4 zblízka (3): Export do Flashe - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


skenerista, osvitář

Adobe InDesign CS4 zblízka (3): Export do Flashe

Adobe InDesign sazba

13. ledna 2009, 00.00 | Jednou z nejvýznamnějších novinek Adobe InDesignu CS4 je možnost exportu dokumentů tohoto programu do podoby Flash prezentací. Jaké jsou možnosti, výhody a omezení daného typu výstupu?

Publikační platforma Flash je dnes evidentně nejdůležitější technologií, na kterou sází společnost Adobe v rámci své výrobní strategie, resp. pojetí elektronického publikování. Z daného hlediska příliš nepřekvapí, že Creative Suite 4 přinesla i možnost výstupu dokumentů InDesignu do podoby Flash prezentací. Daným způsobem se nabízí velmi rychlá a snadná cesta, jak původně tiskový layout umístit na Web, čehož lze využít například při publikování online podob periodik, katalogů či letáků. Jaké je technické provedení daného typu výstupu? A k čemu se současná podoba exportu do Flashe hodí a k čemu nikoli? To jsou otázky, na které se pokoušíme odpovědět v tomto článku.

Dvě formy výstupu

InDesign nabízí hned dvě možnosti, jak převést dokument do Flash podoby. Pro okamžité umístění na Web se takto nabízí export do souboru ve formátu SWF, zobrazitelného v prostředí webového prohlížeče prostřednictvím Flash Playeru. Pro další úpravy vytvořeného obsahu v prostředí Flashe Professinal je pak k dispozici uložení do nového formátu XFL. Podívejme se nyní na obě formy trochu blíže.

Výstup do SWF

Pro uložení do SWF zvolí uživatel v dialogu příkazu File-Export jako formát uložení SWF. V následném dialogu pak může výrazněji doladit podobu takto vytvářeného obsahu. Stránky či dvojstránky dokumentu jsou převedeny na snímky na časové ose prezentace, převést lze pouze vybrané úseky dokumentu, nastavit je možno požadované rozměry stránky pro určitý typ obrazovky. Dále lze kontrolovat převod textu (na Flash text, křivky či rasterizovanou podobu) i celých stránek (rasterizace) a rovněž interaktivních tlačítek, odkazů a přechodů stránek vytvořených s pomocí odpovídajících nástrojů InDesignu (viz výklad níže), nastavit je možno otáčení stránkami tažením za jejich rohy. Pro ty, kdo chtějí daný obsah publikovat na Webu skutečně rychle, je zde volba "Generate HTML File", jenž k SWF souboru vytvoří i webovou stránku s odkazem na něj, pak jen stačí oba soubory umístit do webové prezentace. Nabízí se pak i možnosti určení komprese grafiky a kvality křivek pro kontrolu objemu vytvořeného dokumentu.

idcs4flash1f.jpg

Dialog převodu pro export do SWF

Na první pohled vypadá daná možnost velmi lákavě. V reálu ale uživatel získá podobu publikace, která zřejmě návštěvníky Webu zase až tolik nenadchne. Ano, odkazy v ní jsou živé, použít lze listování, různé typy přechodů a interaktivní tlačítka. Chybí nicméně možnost přidat funkci pro prohledávání textu, dále do generovaného SWF dokumentu nelze vložit audio a video (i když přitom tento obsah může být v dokumentu InDesignu nastaven pro výstup do PDF) a ani Flash animace. Fungovat také nebudou tlačítka překrytá průhledným obsahem (při výstupu jsou rasterizována). Mnohdy tedy přijde spíše vhod druhá varianta exportu, tedy výstup do formátu XFL, jenž dovolí přidat v podstatě libovolnou interaktivitu ve Flashi CS4 Professional. Při vystavení SWF na Webu je pak třeba brát v potaz i to, že na starším - ne nutně úplně starém a nepoužívaném hardwaru - bude práce s daným typem obsahu pomalá a náročná na výkon procesoru, takže nebude od věci poskytnout takovýmto uživatelům i alternativní podobu dané prezentace, například v podobě PDF dokumentu.

idcs4flash2f.jpg

Výsledek převodu

XFL

Formát XFL, postavený na XML, zavedla Adobe v Creative Suite 4 za cílem snazší reprezentace obsahu Flash dokumentů pro jejich výměnu mezi aplikacemi. Mimo InDesignu umí do něj v současnosti exportovat svůj obsah také AfterEffects, soubory v daném formátu jsou pak určeny k načtení do Flashe CS4 Professional, kde je lze po libosti doplnit nejrozmanitějšími prvky podporovanými daným nástrojem, a odsud pak exportovat v podobě SWF prezentace.

Nevýhodou exportu do XFL z InDesignu je ovšem to, že se tímto způsobem ztratí všechna případná nastavení přechodů, odkazů a akcí tlačítek provedená v původním dokumentu. V případě odkazů a tlačítek nám tento krok nepřijde příliš pochopitelný.

Odkazy, tlačítka, přechody, velikosti stránek

V případě, že uživatel hodlá připravit výstup do SWF, má k dispozici možnost nastavení odkazů, tlačítek a přechodů mezi stránkami. Ty se jinak aplikují i při exportu do interaktivních PDF dokumentů, u kterých lze - narozdíl od výstupu do SWF - navíc využít i vložení zvukových a video souborů do dokumentu.

idcs4flash4f.jpg

Nový panel pro nastavování přechodů mezi stránkami

Stávající nástroje pro tvorbu odkazů byly různým způsobem vylepšeny. Mimo jiné lze při nastavování odkazu volit ze seznamu dříve použitých destinací, dále je možno snadno převést vybraný text na odkaz. Při tvorbě tlačítek lze využít sadu předdefinovaných prvků daného typu. Zcela novou možností je nastavení přechodů mezi stránkami s pomocí odpovídajícího panelu. Má-li být dokument v InDesignu vytvářen rovnou pro určitý rozměr obrazovky, lze k danému účelu využít příslušná přednastavení velikosti stránky. Zejména při návrhu dokumentů daného typu přijde vhod nová pracovní plocha Interactivity, která zapne odpovídající panely a zvýrazní příslušné položky v nabídkách.

idcs4flash3f.jpg

InDesign v módu návrhu interaktivních publikací

Závěrem

Export dokumentů InDesignu do Flash podoby představuje logický krok v evoluci Adobe produktů. Ze sazečů se díky dané možnosti stávají tak trochu webdesignéři, schopnosti příslušných funkcí by ale mohly být o dost bohatší. Nicméně pro ty, kdo již dnes potřebují z obsahu InDesign dokumentů vytvářet plnohodnotné Flash prezentace je zde export do XFL. Další úpravy takto vytvořeného obsahu ovšem vyžadují Flash CS4 Professional a uživatele znalého práce s tímto produktem a majícího promyšlenější představu o tom, jak by vlastně měla Flash podoba publikace vypadat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: