Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. června 2024
-
10. července 2024
-
19. srpna 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
-
10. září 2024
Software
Dropbox: sdílení, synchronizace a zálohování souborů v elegantním stylu
22. května 2009, 00.00 | Potřebujete se svými spolupracovníky či klienty snadno sdílet objemná data publikačního projektu? Nevyřešili jste dosud uspokojivě otázky zálohování svých dat či jejich synchronizace mezi stolním počítačem a notebookem? Chcete snadno vystavit na Webu sadu fotografií bez nutnosti používat specializované služby? Naznačené i další nároky vám dovoluje elegantně a zdarma řešit služba Dropbox, dostupná pro Mac OS X, Windows i Linux. Podrobnosti přinášíme v tomto článku.
Možnost nasadit internetové úložiště k zálohování či sdílení souborů není jistě nijak nová. Současná nabídka příslušných řešení (zmiňme například Adobe Acrobat.com či Microsoft Live Sync) se přitom neustále rozšiřuje. Příkladem poměrně nedávného inovativního počinu daného typu, který po právu zaslouží pozornost i na kreativních a publikačních pracovištích, je služba Dropbox. Byť dosud ve fázi beta nabízí velmi zajímavé možnosti zálohování, sdílení a synchronizace souborů prostřednictvím Internetu, přičemž ji lze seriózně využívat i v základním, neplaceném módu. Podrobněji bychom rádi Dropbox představili v tomto článku.
Základní přiblížení
K využívání Dropboxu se musí uživatel registrovat na bázi své e-mailové adresy. Po registraci má k dispozici u bezplatného základního módu online úložiště o kapacitě 2 GB (s možností rozšíření až na 5 GB při náboru dalších uživatelů), vyšší kapacity se pak nabízí v případě placených edic (viz závěr článku). Úložiště lze využít různými způsoby, přičemž pro většinu z nich je zapotřebí mít instalovánu samostatnou klientskou aplikaci, která je v současnosti dostupná pro Mac OS X, Windows a různé podoby Linuxu. Přístup k úložišti a správu zde uloženýh dat pak Dropox poskytuje rovněž prostřednictvím webového rozhraní, k dispozici je zde i podoba optimalizovaná pro Apple iPhone. Soubory Dropboxu jsou v zašifrované podobě uloženy v úložišti Amazon Simple Storage Service (S3) v USA.
Klientská aplikace začne po instalaci monitorovat obsah určené složky na daném počítači. Tuto složku – Dropbox – si uživatel může nastavit libovolným způsobem, může tedy být umístěna například i na externím médiu či síti. Všechny soubory a složky vložené do Dropboxu jsou v reálném čase synchronizovány s obsahem online úložiště Dropboxu a dále všemi počítači, jenž mají instalovány klienta Dropboxu pro stejný účet. (Synchronizace neprobíhá u souborů uzamčených aplikací po jejich otevření k editaci, typicky souborů Microsoft Office ve Windows, zde je tedy pro synchronizaci nejprve zapotřebí daný soubor v aplikaci uzavřít.)
Podle výrobce probíhá daná synchronizace rychle a bez zbytečného zatěžkávání linek především díky tomu, že se přenáší pouze změněná část souboru (binary-diff, resp. block-level či delta synchronizace), což vynikne zejména u objemných digitálních fotografií a Photoshop souborů či ještě více souborů digitálního videa. Veškerá činnost prováděná s obsahem My Dropboxu je programem protokolována, čehož mohou uživatelé využít k různým účelům (záznamy jsou k dispozici v klientské i webové aplikaci), status souborů vzhledem ke stavu jejich synchronizace je indikován i přímo v prostředí operačního systému. K dispozici je rovněž notifikace prováděných změn, ve Windows prostřednictvím tray hlášení, v Mac OS X lze využít i technologii Growl, možný je též odběr přehledu přes RSS čtečku.
Přenos souborů je realizován pomocí zabezpečeného protokolu SSL s použitím AES-256 šifrování. Přerušení přenosu (po odpojení od Internetu či vypnutí klientské aplikace) by nemělo představovat problém, po opětovném připojení a spuštění Dropbox naváže na předchozí činnost. Dropbox by měl bez problémů fungovat jak s proxy servery, tak počítači chráněnými firewallem. V předvolbách klientské aplikace lze kontrolovat i míru zatížení internetové linky při Dropbox přenosech.
Webové rozhraní Dropboxu dovoluje přenášet soubory mezi úložištěm Dropboxu a počítači, které nemají instalovánu klientskou aplikaci. K dispozici je v něm i možnost pracovat s jednotlivými verzemi souborů, s možností jejich prohlížení či obnovení, možné je i obnovení smazaného souboru. Zaznamenané verze a odstraněné soubory se přitom nezahrnují do celkové úložné kapacity úložiště definované tarifním programem, což je třeba ocenit.
Synchronizace
Primární činností, ke které je Dropbox určen, je synchronizace souborů mezi vícero počítači. Podmínkou je, aby každý z daných počítačů měl zprovozněnu zmíněnou klientskou komponentu. Následná synchronizace pak probíhá zcela automaticky. Daným způsobem lze tedy zajistit shodný přístup uživatelů k téže sadě souborů (publikační projekt na kterém spolupracuje tým apod.). Jiným typickým využitím je synchronizace mezi stolním počítačem a notebookem (rozpracovanou sazbu či ilustraci apod. si lze snadno odnést domů či pak zpětně nahrát do stolního počítače bez nutnosti se o cokoli starat aj.).
Při souběžné editaci souboru uloží své změny do souboru s původním názvem uživatel, který jako první otevřel soubor k úpravě. Každý další uživatel pak svými úpravami vytvoří další kopii souboru. Lepší by zde možná byl systém automatického uzamčení souboru při jeho prvním otevření k úpravám.
Zálohování
V podstatě stejně jako synchronizaci lze řešit i zálohování souborů. Velmi užitečné zde přitom mohou být výše již zmíněné možnosti práce s verzemi souborů či obnovení smazaných dat.
Sdílení
Dropbox dovoluje elegantně nastavit i sdílení souborů. To může být dvojího typu: s jinými uživateli Dropboxu či libovolným uživatelem připojeným k Internetu. V prvním případě mohou uživatelé sdílející tutéž složku přidávat, upravovat či odstraňovat soubory stejně jako majitel daného Dropboxu, po provedení změny se obsah automaticky synchronizuje mezi všemi připojenými uživateli. Při sdílení mají nicméně uživatelé přístup pouze k dané složce, ostatní soubory daného Dropboxu jsou jim nedostupné. Obdobným způsobem pak lze sdílet pouze jednotlivé soubory (oba typy sdílení lze nastavit jak z webového rozhraní, tak prostřednictvím klientské aplikace). Spolu s funkcemi sledování změn a verzí se takto nabízí velmi zajímavá cesta skupinové spolupráce nad soubory či též třeba sdílení náhledů s klienty.
Sdílení se všemi uživateli Internetu, nevyžadující instalaci Dropboxu, dovoluje složka Public. Každý do ní umístěný soubor získá jedinečný webový odkaz, který pak lze předat e-mailem, vystavit na webu/blogu apod. V publikačním průmyslu vidíme využití například při publikování elektronické podoby publikace či též třeba vystavení referenčních souborů.
Obrázkové galerie
Dropbox také nabízí možnost snadného sdílení fotografií formou alb prostřednictvím složky Photos. Každá její složka se takto stane samostatným albem, ke kterému lze přistupovat přes webový prohlížeč prostřednictvím odpovídajícího odkazu. Možnost vystavovat či updatovat snímky pouhým přesunutím jejich souborů do odpovídající složky na vlastním počítači (tj. bez nutnosti jejich zasílání e-mailem či použití uploaderu jako u specializovaných fotosharing služeb) bezesporu zaslouží pochvalu. Zdůraznit je přitom třeba možnost sdílení souborů snímků v plném rozlišení naznačeným způsobem.
Pluginy
Výkonnější uživatelé a dále správci sítí a weboví vývojáři či administrátoři ocení možnost rozšiřovat či integrovat služby Dropboxu s pomocí různých nástavbových skriptů a pluginů. Těch je k dnešnímu dni již celá řada.
Závěrem
Dropbox je bezesporu velmi užitečným řešením, které i na publikačních pracovištích nalezne při každodenních úkonech se soubory všestranné využití. Jak již bylo řečeno výše, bezplatná podoba služby nabízí úložiště o objemu 2 GB, což v mnoha případech postačí, možné je rozšíření až na 5 GB v případě, že uživatel přitáhne ke službě někoho dalšího (250 MB za každého nového uživatele). Cenové plány pak nabízí buďto úložiště 50 GB za 9,99 USD měsíčně (99 USD ročně) nebo 100 GB za 19,99 USD měsíčně (199 USD ročně), což jsou rozhodně velmi přijatelné ceny. Nezbývá než doufat, že se Dropbox nejen udrží, ale dočká se i dalších užitečných vylepšení.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě