DeskTop Author: vyrobte si interaktivní elektronickou publikaci - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

DeskTop Author: vyrobte si interaktivní elektronickou publikaci

Sony eBook Reader

20. července 2007, 00.00 | Aplikace DeskTop Author dovoluje poměrně snadno vytvářet hezky vyhlížející interaktivní elektronické publikace s textovým a multimediálním obsahem, přičemž k dispozici je i odpovídající správa autorských práv, umožňující publikace v daném formátu prodávat. V této recenzi se pokusíme nastínit hlavní klady a zápory uvedeného řešení.

Na poli elektronického publikování dnes mimo zavedených, všeobecně rozšířených technologií (HTML, PDF, Flash aj.) nalezneme rovněž mnohé takové, které se o prosazení teprve snaží. Jednou z těch, která je takto na trhu již delší dobu, nicméně do všeobecného povědomí zatím rozhodně nevstoupila, je aplikace DeskTop Author australské společnosti DNAML Pty Limited. Jedná se o poměrně zajímavý prostředek, dovolující vytvářet multimediální interaktivní elektronické publikace. O bližší představení daného produktu a s ním souvisejících technologií se pokoušíme v této recenzi.

Základní přiblížení

DeskTop Author je aplikace pro platformu Windows (95-Vista) dovolující vytvářet elektronické publikace ve vlastním proprietárním formátu DigitalWebBook. Tyto publikace mohou mimo textu a grafiky obsahovat i multimediální obsah (Flash animace, zvuk, video) a interaktivní prvky (odkazy, formuláře). Vytvořená publikace je pak distribuovatelná k samostatnému prohlížení či zobrazení v okně webového prohlížeče buďto coby samospustitelná aplikace, nebo jako datový soubor, který ke svému prohlížení vyžaduje odpovídající bezplatný DNL Reader. I tento Reader je pak k dispozici pouze pro platformu Windows; výrobce tedy platformy Macintosh a Linux a také systémy kapesních počítačů či jiných mobilních zařízení (což je přitom v případě elektronických publikací zarážející) vůbec nepodporuje.

deskaut1f.jpg

Publikace vytvořená v DeskTop Authoru

I tak ale mají publikace DeskTop Authora díky majoritnímu zastoupení Windows garantovánu širokou čtenářskou základnu. V potaz je přitom třeba brát hardwarovou nenáročnost prohlížeče, jenž dovoluje prohlížení i na velmi slabém hardwaru, což je vlastnost, kterou například Adobe Leader určený pro PDF dokumenty postrádá. Publikace vytvořené DeskTop Authorem mají také značně optimalizovaný objem, dovolujících jejich přenos i prostřednictvím e-mailu.

Tvorba publikací

DeskTop Author má intuitivní, vzhledem však rozhodně nikterak uchvacující rozhraní. Jednotlivé prvky dovoluje na stránky publikace umisťovat s pomocí rámečků. U textu je takto dle všeho (nápověda je v daném směru poněkud nepřehledná) možné pouze jeho vkládání přes schránku, v případě RTF se přitom zachová formátování. Podporován je každopádně Unicode, takže vyrobit publikaci s češtinou by dle všeho neměl být problém. Možné je pak veškeré obvyklé nastavení formátování textu, jako je třeba typ, velikost, řez či barva písma nebo zarovnání odstavce, podporovány jsou výčty. Poměrně nepochopitelně postrádá Author podporu tabulek, tyto lze nicméně vkládat například jako screenshoty sejmuté z jiných aplikací.

deskaut2f.jpg

Ukázka tvorby publikace v DeskTop Authoru

Obrázky mohou být vloženy ve formátech JPEG, GIF a BMP. Dále lze vložit Flash animaci, QuickTime film a různé další multimediální soubory (AVI, MP3 aj.) – odpovídající prohlížeč se pak umí postarat o jejich přehrání. Použít lze různé typy odkazů, například na webové stránky, e-mailové adresy, jiné stránky v dokumentu či soubory, tyto je možno spojit s různými tlačítky. Nastavit pak lze různé animované přechody stránek, takto je možno napodobit i klasické otáčení listů v normální tištěné publikaci, k dispozici je rovněž podpora průhlednosti na úrovni stránek či jednotlivých objektů. Zajímavá je podpora formulářů (pro testy, ankety apod.) a dále editovatelného textu či obrázků, dovolující, aby čtenář do publikace vkládal vlastní údaje - vhodné třeba k tvorbě fotoalb. Tvorbu publikací usnadní rozmanité šablony, jež často nevypadají nejhůře.

Publikování a autorská práva

To, co je pak na velmi dobré úrovni, je samotné publikování vytvořeného dokumentu. Uživatel takto buď může na lokální disk uložit výše již zmíněný samospustitelný či datový soubor, mimo toho lze pak přímo z prostředí DeskTop Authora nahrát publikaci na webový server přes zabudovaného FTP klienta. K dispozici je podpora systému správy digitálních autorských práv (DRM - Digital Rights Manager) společnosti Digital River, který umožňuje prodej publikací (z každé prodané publikace si daný výrobce strhává určitou částku, výše je zde zřejmě věcí dohody). Tento dovoluje uzamknout určité vlastnosti publikace, zejména možnost zobrazení většiny jejich stránek, pro odemčení je zapotřebí příslušná platba. Takto odemčená publikace může být bez restrikcí použita pouze na počítači, z kterého byla zakoupena. Možné je pak i uzamčení publikace heslem a zákaz jejího tisku, odesílání e-mailem či ukládání.

deskaut3f.jpg

Nastavení DRM

Čtenářské zkušenosti

Publikace lze prohlížet – jak již bylo řečeno – buď samostatně, nebo v prostředí webového prohlížeče. V druhém případě se pro daný browser automaticky stáhne příslušný plugin, resp. DNL Leader – toto řešení nám fungovalo v Internet Exploreru a Firefoxu, ne však v Opeře. DNL Reader nabízí kromě možností publikaci zaslat e-mailem či tisknout také prohledávání textu a zvýrazňování či přidávání poznámek. To, co nám pak přišlo jako značně omezující, je skutečnost, že velikost publikace, resp. jejího obsahu, je napevno nastavená (přesněji řečeno jsme nepřišli na to, zda je možno takovéto zvětšování provádět či nikoliv).

Závěrem

DeskTop Author je pro nás technologií plnou paradoxů. Mnohé její vlastnosti působí velmi dobře (samotná koncepce, podpora multimédií, svižný chod prohlížeče apod.), stejně tak ale najdeme prvky, jež oprávněně zaslouží kritiku (např. nemožnost vytvořit publikaci snadno konverzí z jiného formátu, absence podpory pro jinou platformu než Windows) a jsou zde i skutečnosti, které celé řešení totálně degradují: příkladem může být informační chaos na Webu produktu, z kterého lze například jen těžko poznat, že se jedná o stále živou, nadále vyvíjenou aplikaci. Rovněž nerozumíme důvodu, pro který nelze prvky v publikacích zvětšovat.

O tom, že DeskTop Author je i přes uvedené rozpory technologií dobře použitelnou, pak svědčí stovky publikací (od propagačních brožur přes beletrii a cestovní příručky až po magazíny) dostupných na serveru eBrochures.com. Ti, kdo by rádi vyzkoušeli tvorbu publikace v daném řešení, si mohou stáhnout funkčně limitovaný trial, plná verze DeskTop Authora je k dispozici za cca 138 USD, dále je nabízena i Deluxe Edition daného produktu (cena cca 204 USD), zahrnující dva významné budoucí upgrady. Výrobce rovněž nabízí i řešení DeskTop Communicator, dovolující provozovat systém online updatovatelných a personalizovaných publikací (vhodné například pro periodika či katalogy) za cca 1 500 USD. Za zmínku pak ještě stojí konkurenční technologie, ke kterým lze zařadit například Mobipocket či FlipBook.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: