FlipBook: netradiční přístup k elektronické knize - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


skenerista, osvitář

FlipBook: netradiční přístup k elektronické knize

ebook

17. října 2005, 00.00 | Atraktivní uživatelský interface napodobující v mnoha ohledech klasickou tištěnou knihu,
bohaté možnosti tvorby publikací a v neposlední řadě i schopnosti online prodeje či
inzerce. Takové jsou některé z nejzajímavějších
vlastností technologie pro elektronické knihy společnosti E-Book System, kterou bychom
rádi přiblížili v této recenzi.

Je dobře známo, že na konci devadesátých let minulého století hlasitě opěvované technologie (či též koncepce) pro elektronické knihy (eBooks) neznamenaly ani v nejmenším takovou revoluci, jaké se jim přisuzovaly (náhrada tištěných publikací elektronickými). Může za to řada faktorů, spojených zejména s neschopností elektronického čtecího zařízení plně konkurovat papíru, problematickou ochranu autorských práv či koneckonců i konkurencí mnoha jiných platforem pro elektronické dokumenty (HTML, PDF, Flash aj.). Svět eBooků je takto již po několikátý rok ve fázi stagnace, přesto se v něm ale najdou zajímavé a neotřelé pokusy, jak koncept elektronické knihy pozvednout na novou úroveň. Jeden z nich představuje i FlipBook (referovaný jinak i jako Digital Flip Technology) společnosti E-Book Systems: o bližší představení dané technologie bychom se rádi pokusili v tomto článku.

FlipViewer: zalistujte si knihou online

FlipBook je technologií, která staví na konceptu prohlížení elektronické publikace způsobem, odpovídající prohlížením publikace tištěné. Konkrétně se zde využívá pseudo-3D zobrazení dokumentu, simulující knihu, takže vedle sebe jsou zobrazeny dvě stránky publikace, přičemž odpovídající grafické prvky indikují pozici v dokumentu způsobem, odpovídajícím stránkám v knize. Danému konceptu je pak podřízen i přechod mezi stránkami, který simuluje listování knihou (možné je automatické listování), přičemž k dispozici jsou odpovídající zvukové efekty. A aby byla imitace co možná nejdokonalejší a pohodlí práce ještě vyšší, nabízí se rovněž systém záložek, které opět takřka dokonale napodobují záložky ("ouška") tištěných publikací.

flipbook1f.jpg

Listování FlipBookem ve FlipVieweru

Uvedený princip, jež mimochodem není zas až tak úplně unikátní (stačí zmínit technologii DeskTop Author, na kterou bychom se rádi podívali někdy příště), má podle výrobce dodat elektronickým publikacím na neotřelosti a přitažlivosti, což jsou devízy, které v dnešní záplavě elektronických dokumentů nejrůznějších typů ocení nejeden vydavatel. Simulace knihy daným způsobem nicméně nemusí rozhodně uchvátit každého čtenáře: leckdo může naopak daný princip považovat za zbytečnou nástavbu, která zdržuje oproti jiným formám procházení elektronického obsahu (například "nekonečné" scrollované HTML stránky). Ale dá se spíše předpokládat, že bude více těch, kterým se bude FlipBook líbit.

Atraktivní možností listování možnosti dané technologie nekončí. Velká pozornost je věnována funkcím pro nasazení na Internetu. Podporováno je takto využití hypertextových odkazů, zobrazení počátečních stránek dokumentu je možné ještě předtím, než se načte celý jeho soubor. K prohlížení daným způsobem dnes lze využít tzv. FlipViewer. Jedná se o produkt, dostupný v současnosti pro platformy Windows a Macintosh. Dále pak existuje i ve verzi, určené pro použití v prostředí webových prohlížečů (ovšem zde jsou omezeny možnosti prohlížených publikací, nicméně výhodou je, že uživatel nemusí nic instalovat - jedná se o řešení na bázi standardního HTML a JavaScriptu), přičemž vedle Internet Exploreru jsou podporovány třeba i Firefox či Safari.

Jak FlipBook vytvořit?

Základním formátem použitým pro publikace FlipBooku je Open electronic book Package Format. Jedná se o formát založený na XML, který popisuje chování publikace (vzhled stránek, způsob listování aj.) a dále její strukturu formou referencí na externí soubory, jež je FlipViewer schopen zobrazit, přičemž podporovány jsou takto dokumentové formáty (DOC, RTF, TXT, PDF aj.) obrázky (JPG, BMP, PNG, PSD, TIFF aj.), webové stránky (HTML) a zvukové či video soubory (MP3, AVI, MPG aj.). Použitý formát je tedy vlastně jakýmsi "kontejnerem" (rozklad na stránky a jejich objekty), který dovoluje poskládat publikaci ze souborů skutečně různorodých typů bez nutností konverzí či úprav.

Vytvořit FlipBook lze různým způsobem. K dispozici je takto především aplikace FlipPublisher Enterprise (30 USD). Ta poskytuje WYSIWYG prostředí, ve kterém se rozvrhne struktura publikace (obálka, kapitoly, obsah, rejstřík aj.) a dále vloží odpovídající reference na soubory se samotným obsahem nebo tento obsah přímo vytvoří (text, odkazy aj.). Vzhledem k naznačenému kontejnerovému principu a založení na XML je pak možné automatizované či třeba dynamické generování publikací s pomocí technologií jako je ASP, PHP aj. - to dodává FlipBooku z publikačního hlediska skutečně na zajímavosti, neboť jej lze takto nasadit například v různých službách pro online tvorbu publikací podle přání zákazníka či při sestavování katalogů z databázových položek. Ve speciálních případech (například úpravy na poslední chvíli) pak přijde vhod možnost FlipBook editovat ručně, v libovolném textovém editoru. Konečně pak tvorbu publikací (a to i z formátů aplikací jako QuarkXPress či FrameMaker) nabízí E-Book Systems v rámci svých služeb.

flipbook2f.jpg

FlipPublisher Enterprise

Publikační možnosti

Vytvořené publikace lze komerčně využít nejrůznějšími způsoby. Prodej takto zajistí DRM License Server, serverové řešení sloužící ke kontrole přístupových práv čtenáře pro danou publikaci (počet kopií, možnost kopírování obsahu, časově omezený přístup aj.). Co je pak ovšem mnohem zajímavější, k dispozici je i FlipAMS (Ad Management System), jež dovoluje distribuovat pomocí FlipBooku online reklamu obdobným způsobem, jako je tomu například v případě inzerce na World Wide Webu. Konečně se pak nabízí i Flip Analyzer, jež vydavateli poskytne komplexní statistiky týkající se využití publikace (kde, kdy a jak dlouho byla publikace otevřena, jaké stránky se v ní četly atd.) - vhodné právě v souvislosti s reklamními kampaněmi realizovanými pomocí FlipBooku či též při vyhodnocování úspěšnosti toho či onoho titulu nebo jeho částí.

Mimo uvedených "velkých" technologií, které se instalují a provozují za ne právě nízké částky, mají uživatelé FlipPublisheru Enterprise k dispozici službu Small Business Services. Ta dovoluje jednotlivcům či malým vydavatelům nabízet online ke koupi jimi vytvořené FlipBooky. Cena za pronájem služby takto začíná na 29 USD za tříměsíční licenci a 5 000 přečtení publikace - podrobnosti lze dohledat na serveru služby, cena se nám zde ovšem zdá být zbytečně vysoká.

flipbook3f.jpg

Schéma naznačující využití technologií spojených s FlipBooky

Závěrem

FlipBook je koncepčně hodně zajímavým řešením, které poměrně inovativně zachází s principy tvorby a distribuce eBooků, které již byly odzkoušeny v řadě jiných řešení. Pozoruhodná nám přišla zejména možnost použití dané technologie pro online inzerci, neboť právě tento způsob komerčního využití eBooků považujeme za výrazně perspektivnější, než je samotný online prodej publikací. Nepříliš se nám ovšem líbil komerční model služby, ve kterém se platí i za nasazení prohlížecího softwaru k nekomerčním účelům. Každopádně máme v případě FlipBooku co do činění s řešením, určeným zejména pro profesionální vydavatelský sektor - důkazem tohoto tvrzení je odpovídající sekce serveru výrobce, ve které lze najít odkazy na vydavatele magazínů, knih, katalogů či reportů, kteří danou technologii využívají. Bez zajímavosti pak není ani existence produktu FlipAlbum, který mnohé možnosti FlipBooku (způsob zobrazení, publikování na Webu aj.) přenáší do oblasti správy a publikování digitálních fotografií.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: