Databázové publikování s nástroji od Em Software - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Databázové publikování s nástroji od Em Software

sazba

16. května 2003, 00.00 | Sázíte nebo se chystáte sázet personalizované tiskoviny, seznamy, katalogy, slovníky či
jiné materiály, obsahující informace z databází? Pak rozhodně nepřehlédněte nástroje
společnosti Em Software, určené pro QuarkXPress a Adobe InDesign.

Pojem databázové publikování či též publikování z databází dnes označuje poměrně širokou škálu publikačních postupů, jejichž společným rysem je využití informací, převzatých z databáze. Tradiční aplikací uvedeného typu publikování je sazba seznamů, katalogů, slovníků a encyklopedií, stále více se pak využívá i v souvislosti s tvorbou personalizovaných tiskovin, jako jsou například direct maily apod. Náročnost zde může být velmi různorodá: pod uvedeným pojmem lze mít na mysli stejně dobře vygenerování několika málo personalizovaných dopisů jako sazbu telefonního seznamu s milionem položek, mimo objemu zpracovaných dat je pak třeba brát v potaz záležitosti jako je kvalita výstupu, rychlost zpracování apod. Rozmanitosti úloh pak odpovídá i nabídka nástrojů: na jedné straně stojí odpovídající funkce systémů pro správu obsahu, u kterých se často uživatel ptá, zda jejich astronomická cena skutečně vystihuje kvalitu a hlavně návratnost uvedeného typu řešení. Na druhém pólu pak jsou jednoúčelové nástroje, rozšiřující odpovídajícím způsobem možnosti běžných publikačních aplikací (Nedávno jsme na Grafice psali o produktu Addin XeMailing, který lze zařadit do uvedené kategorie.) a dále programy, určené pro technicky zdatné uživatele (TeX apod.). Někde mezi jsou pak specializované doplňky, které coby formátovací engine využívají sázecí aplikace a pro převod i zpracování dat nabízí sofistikované funkce, umožňujících automatizovat valnou většinu úkonů, spojených s uvedeným typem publikování. Do naznačené třídy řešení lze zařadit i produkty společnosti Em Software, na které jsme se rozhodli blíže podívat v této recenzi.

XData/InData

Pod označením XData a InData se rozumí odpovídající doplňky (zásuvné moduly či též pluginy) QuarkXPressu resp. InDesignu, umožňující zpracování databázových informací v prostředí uvedených sázecích programů. Rozsahem funkcí i způsobem ovládání se zmíněné pluginy liší tak málo, že v následujícím výkladu o nich budeme hovořit jako o produktu jediném.

Uživatel připraví prototyp.

Publikační úloha, využívající uvedeného doplňku, začíná u souboru s databázovými informacemi. Doplněk přitom neumí zpracovat nativní formáty databázových aplikací, ale pouze soubory v čistě textovém formátu, ve kterém jsou jednotlivé položky odděleny určitým typem oddělovače (středník, tabulátor apod.). Soubory uvedeného typu lze z databázových aplikací, ale též například tabulkových či textových procesorů, vytvořit pomocí odpovídající exportní funkce. (Je tedy třeba dávat pozor na aktuálnost.) Mimo textových položek lze využít i obrázky, na jejichž soubory je ve zmíněném typu datového souboru umístěn odpovídající odkaz do souborového systému. Zpracovat lze přitom jakýkoli grafický formát, podporovaný danou sázecí aplikací.

Zadá příkaz k zpracování dat.

Způsob zpracování položek datového souboru je v sázecí aplikaci určen tzv. prototypem. Jedná se o část dokumentu, ve kterém jsou položky z databáze odkazovány symbolickými názvy (typu <<Adresa>>, <<Jméno>>, <<Příjmení>> apod.). Umístění a způsob formátování těchto položek pak určují odpovídající umístění a formátování načítaných dat. Využít lze přitom takových specifických formátovacích možností, jako jsou například rotace či deformace textu, obtékání rámečku, svázání obrázku s textem apod. - uživatel je zde limitován pouze možnostmi daného sázecího programu, nikoli samotného doplňku. Nic také nebrání tomu, aby byla daná položka využita opakovaně či naopak zcela vypuštěna atd. Uvedené základní možnosti jsou pak výrazně znásobeny možností nasazení podmínek a opakování. (Konstrukty If-then, Repeat.) Podmínky představují silný nástroj především pro zpracování prázdných záznamů, lze je ale využít mnoha dalšími způsoby, jako je například inteligentní vytváření tabulek, zvýraznění určených položek v seznamu, automatizované přizpůsobení velikosti obrazového rámečku obrázku a mnoho dalšího. Opakování jsou pak výborná například pro tisk štítků, vstupenek či obalů nebo obecně jakýchkoli motivů, které se v dané tiskovině používají vícekrát. Využít lze dále i nejrůznějšího předzpracování načítaných dat (například vypuštění určených textových úseků, převod malých písmen na velké apod.) a dále výpočtů či vazeb mezi položkami.

emsoft2f.gif

Získá vysázený dokument.

Zpracování dat pomocí prototypu je už z hlediska samotného uživatele velmi jednoduché - v sázecí aplikaci stačí zvolit textový rámeček, do kterého se má provést import, a poté zadat odpovídající příkaz k načtení kompletní databáze nebo zvolených záznamů. Sazba je pak zcela v režii doplňku a řídí se daným prototypem, automaticky se přitom generují záhlaví a zápatí, jejichž vzhled je opět nastavitelný pravidly. Obdobně automatizovaným způsobem lze při sazbě použít i různých předlohových stránek. Součástí dodávky InData je plugin InFlow, zajišťující automatizované přidávání stránek při přetékání textu, které jinak InDesign neumí. Činnost XData i InData je dále automatizovatelná pomocí libovolného skriptovacího prostředku (AppleScript na Macovi, Visual Basic ve Windows aj.).

Xcatalog/InCatalog

Obdobně jako v případě Xdata/InData máme i u Xcatalogu/InCatalogu z hlediska funkcí co do činění s dvěma verzemi téhož doplňku, lišícími se pouze použitou sázecí aplikací, kterou opět může být buďto QuarkXPress nebo InDesign. Posláním doplňku je zajistit obousměrné propojení mezi dokumentem dané sázecí aplikace a obsahem určené databáze. To zaručí, že se změny provedené v jednom z uvedeného typu souboru promítnou automaticky (po zadání odpovídajícího příkazu) do druhého. (Regulérní úpravy databáze, změny na poslední chvíli v sazbě atp.) Jak již název doplňku naznačuje, je uvedená funkce použitelná zejména v případě katalogů či ceníků (aktualizace cenových údajů apod.). Podporovány jsou přitom nejen výše popsané databázové výstupu v textovém formátu, ale též databáze ve formátu FileMaker (na Macovi) a v případě verze Pro uvedeného doplňku i libovolné další formáty, ke kterým je přístup s pomocí technologie ODBC (SQL, Oracle, Access, Excel aj.).

Pomocí odpovídající palety lze vytvořit vazbu mezi zvoleným databázovým elementem a libovolným textovým (znak, fráze, odstavec, článek) či obrazovým prvkem v sazbě. Pro snazší orientaci jsou vazby odpovídajícím způsobem zvýrazněny na obrazovce, toto zvýraznění se nicméně nijak nepromítá do tiskového výstupu. Update hodnot určených vazbami lze provádět jak jednotlivě, tak ve zvoleném rozsahu (rámeček, článek, dokument atd.). Vytvořené vazby je možno snadno přenášet mezi dokumenty a rovněž využívat prostřednictvím knihovny. Pro snazší update lze využít různé způsoby získávání hodnot vazby na základě vztahů. Vzhled odkazovaného obsahu se řídí výchozím formátováním v daném dokumentu, mimo toho lze pro daný obsah určit odpovídající formátování pomocí textových tagů QuarkXPressu (včetně využití vlastního rozšíření tohoto jazyka od Em Software XTags). Pro cenové údaje lze použít různé typy měnových stylů, což se uplatní například při tvorbě národních verzí ceníku či katalogu. Činnost doplňku je dále automatizovatelná pomocí skriptovacích prostředků. Možná je také úzká integrace s Xdata/InData - při sazbě z databáze lze automatizovaně vytvořit požadované odkazy apod.

Závěr

Xcatalog/InCatalog i Xdata/InData na nás zapůsobily velmi dobrým dojmem. I když jejich cena není úplně nejnižší (XData/InData 400 USD, XCatalog/InCatalog 800 USD, možný je i nákup za koruny například na serveru Dtpobchod), lze říci, že za uvedenou investici nabízí skutečně velmi silné prostředky pro kvalitní sazbu z databází. Své místo najdou při přípravě katalogů, seznamů, personalizovaných tiskovin, slovníků, encyklopedií a obecně (s trochou nadsázky řečeno) jakýchkoli publikací, u kterých musíme tentýž typ údaje zpracovat více jak jednou. Uživatel si může schopnosti těchto produktů vyzkoušet prostřednictvím demoverzí (ke stažení na stránkách jednotlivých produktů), které jsou mimochodem limitovány pouze počtem zpracovaných záznamů, takže je lze otestovat i při reálných zakázkách.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: