CorelDRAW tutoriál: Sportovní vůz (3/3) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

CorelDRAW tutoriál: Sportovní vůz (3/3)

23. května 2011, 00.00 | Vítejte u třetí, závěrečné části tutoriálu o tvorbě sportovního vozu. Článek zakončíme doděláním kol. Práci si na závěr usnadníme tím, že zadní kolo bude pouze kopií předního, na výsledku to patrné není.

Mezi uloženými dokumenty vyhledáme rozdělanou grafiku s vozem. Věnovat se budeme pouze přednímu kolu. Vnější tvar disku bude tvořen třemi elipsami.

Kryt uchycení kola se může jevit jako složitý objekt, avšak není tomu tak. Nejprve začneme šestiúhelníkem, který vytáhneme za pomoci nástroje Interaktivní vysunutí. V panelu vlastností upravíme barvu vytažených stěn. Pokud by se nám stínování nedařilo, rozdělíme vysunutí kombinací kláves Ctrl+K. Poté je každá stěna vysunutí samostatným objektem. Uvnitř šestiúhelníku budou dvě veliké elipsy, stínování jejich okraje dosáhneme tak, že tlustou obrysovou linku převedeme na objekt: Ctrl+Shift+Q. Poté použijeme nástroj Interaktivní lineární výplň. Dovnitř veliké elipsy umístíme šest malých.

Dalším krokem bude přidání elipsy, která znázorňuje brzdový kotouč. Pomocí nástroje Obdélník a dalšími úpravami nástrojem Tvar vytvoříme zatím orientačně paprsky kola. K vytvoření můžeme také použít např. nástroj Ruční režim.

Tyto paprsky poté přesněji upravíme nástrojem Tvar. Úsečky budeme muset změnit na křivkové úseky, abychom mohli dosáhnout zaoblených tvarů.

Nástrojem ruční režim k paprskům doděláme linky, které značí jejich tloušťku (oranžové linky). Nejprve pouze rovnými čárami, stejně jako u paprsků. Vnitřní část kola doplníme o další dvě elipsy. Všechny dosavadní kroky jsou přípravou pro použití nástroje Inteligentní výplň.

Stejně jako v případě paprsků zaoblíme úsečky pomocí nástroje Tvar. Vnitřní elipsy umístíme zatím stranou, aby nám nekomplikovaly použití nástroje Inteligentní výplň.

Paprsky (ne jejich boční stěny) by měly být tvořeny z obdélníků, a měly by tedy být uzavřenými objekty. Díky tomu můžeme ihned použít interaktivní lineární výplň.

Boční stěny paprsků (na obr. níže zelené) vytvoříme nástrojem Inteligentní výplň. Vnitřní červený objekt taktéž.

Nástroj Inteligentní výplň vytvoří barevně vyplněné objekty. V tomto kroku změníme barevné výplně těchto objektů. Na to použijeme opět interaktivní Lineární výplň.

Zbytečné obrysy a pomocné objekty odstraníme, vnitřní objekt vybarvíme interaktivní radiální výplní. Dvě vnitřní elipsy navrátíme na jejich místo.

Opět využijeme nástroj Inteligentní výplň, kterým vytvoříme vnitřní objekty.

Tyto vnitřní objekty nyní barevně vyplníme. Pro snadnější vyplnění můžeme objekty, které k sobě patří (tvoří kotouč), označit a v panelu vlastností zvolit ikonu Sloučit. Po vyplnění objektů vytvoříme zbývající objekty nástrojem Inteligentní výplň.

Tyto objekty vybarvíme černou jednotnou výplní.

Celou vnitřní část kola označíme a zkopírujeme: např. Ctrl+C a Ctrl+V, kopii přemístíme na zadní kolo a jednoduše úpravou velikosti a zkosení umístíme přesně "do" zadního kola.

Doufám a věřím, že pro vás byl celý tutoriál přínosem a inspirací.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 » Tutoriály  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: