Corel uvedl CorelDRAW Graphics Suite X5 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Corel uvedl CorelDRAW Graphics Suite X5

25. února 2010, 00.00 | Společnost Corel uvedla v tomto týdnu na trh novou podobu svého balíku kreativních aplikací (CorelDRAW a PHOTO-PAINT spolu s dalšími komponentami), snažícího se funkční výbavou i cenou oslovit jak profesionály, tak amatéry. V nové Sute uživatelé mimo jiné naleznou lepší podporu formátů Adobe aplikací, nový nástroj CONNECT pro práci se zdroji, přepracovaný engine správy barev a řadu drobnějších vylepšení mnoha nástrojů. Pojďme si uvedené novinky – předtím, než vám přineseme jejich podrobné recenze – alespoň ve stručnosti shrnout.

Nástroje společnosti Corel nabízené v rámci CorelDRAW Graphics Suite, tedy především veterán na poli vektorových ilustračních programů CorelDRAW a dobře vybavený editor bitmap a digitálních fotografií PaintShop Pro, patří k těm, jež si na trhu zachovávají poměrně slušné postavení i vedle takového konkurenta, jakým je společnost Adobe. Do jisté míry je to dáno tím, že se funkcemi i cenou snaží mimo profesionálů oslovit i zapálenější amatéry s vyššími nároky na tvůrčí nástroje.

Dosud poslední podoba CorelDRAW Graphics Suite, tedy verze X4, je na trhu již od ledna 2008, a tak se dalo očekávat, že se v současnosti objeví stěžejnější update. Stalo se tak v tomto týdnu, kdy Corel uvedl do prodeje verzi X5 daného balíku. Podrobné recenze jejich komponent, vycházející z odpovídajících demoverzí, již připravujeme, v tomto článku se pokoušíme shrnout nejdůležitější novinky X5 na základě odpovídajících materiálu výrobce.

coreldrawx5-0f.jpg

Základní přiblížení

Překvapení se nekoná, a i nová Suite je k dispozici pouze pro platformu Windows (XP/Vista/7 – 32 i 64bitové edice). K provozu je zapotřebí běžný procesor (Pentium 4/AMD Athlon či Opteron), alespoň 512 MB RAM (1 GB doporučeno) a 750 MB na harddisku pro instalaci. Základními pilíři nové Sute jsou opět CorelDRAW a PHOTO-PAINT, doplněné o nový nástroj CONNECT pro správu zdrojů (viz níže) a nové verze dosavadních nástrojů PowerTRACE pro trasování bitmap do vektorové podoby a CAPTURE pro tvorbu screenshotů. Dále jsou k dispozici Barcode wizard pro tvorbu čárových kódů, Duplexing wizard pro tisk oboustranných dokumentů, Bitstream Font Navigator pro správu fontů, novinka SWiSH miniMax pro tvorbu Flash prezentací a plugin PhotoZoom Pro pro kvalitní zvětšování bitmap. Jak už je pak u Corelu zvykem, Suite doplňuje různorodý dodatkový obsah, konkrétně přes 1 000 OpentType fontů (včetně 75 Windows Glyph List 4 fontů) a víc jak 10 000 klipartů a digitálních obrázků, dále je zde přes 2 000 vehicle šablon (polovina je nová) a víc jak 350 grafických šablon. Sestavu doplňují mimo obvyklé nápovědy i kompletně přepracovaný Guidebook a víc jak 2 hodiny tréninkových videí na DVD, rozšířeny byly možnosti kontextové nápovědy (tooltips).

coreldrawx5-1f.jpg

Rozšířená souborová kompatibilita

Corel slibuje pro novou Suite výrazně vyšší míru kompatibility s dokumenty Adobe produktů. Konkrétně by mělo jít importovat i exportovat, spolu se zachováním řady charakteristik, soubory CS4 verzí Photoshopu (zachování vrstev úprav, efektů panelu Masks, vibrance, grayscale a camera filter lenses), Illustratoru (zachování vícenásobných kreslicích pláten, přechodů průhlednosti, tahů štětce Blob a sekce Preflight) a Acrobatu 9 (tedy PDF dokumentů i se zachováním rozšířeného zabezpečení a Bates Numbering, u exportovaných PDF je možné vkládání barvových profilů a definování velikosti stránky podle objektu). EPS filtr nyní podporuje i PostScript 3 soubory, při exportu je zde možno zachovat barvovou integritu objektů v RGB, EPS soubory by se měly exportovat a tisknout s jasnějšími a více živými barvami. Rozšířena je podpora formátů textových procesorů DOC a DOCX, TIFF filtr poskytuje vyšší kompatibilitu s různými kompresemi a vícestránkovými soubory, celkově je podporováno více jak 100 formátů (včetně JPEG, PNG, AutoCAD DXF, Visio či RTF).

CONNECT: nový správce zdrojů

Nová komponenta CONNECT umožňuje, obdobně jako nástroj Bridge v Adobe aplikacích, správu digitálních zdrojů, tedy jejich organizaci, zobrazování na bázi náhledů a metadat, a pochopitelně také prohledávání. Dostupná je jak v podobě samostatné aplikace, tak i coby integrovaná komponenta CorelDRAW a PHOTO-PAINTu, k dispozici je synchronizace kolekcí zdrojů mezi danými aplikacemi.

coreldrawx5-2f.jpg

Nový dialog pro tvorbu dokumentů

Významně rozšířeny a sjednoceny byly možnosti nastavení v rámci dialogu pro tvorbu nové ilustrace či obrázku v CorelDRAW a PHOTO-PAINTu. Využít zde lze nyní presety pro velikosti stránky, nastavení rozlišení, preview a práci s barvovými nastaveními.

Nové možnosti práce s barvami

Výrazných změn doznala práce s barvami v CorelDRAW a PHOTO-PAINTu. S novým dokumentem se v daných aplikací automaticky vytvoří i uživatelská paleta barev, jež poté dovoluje spravovat všechny barvy daného projektu. Rozšíření kapátka umožňuje v řadě boxů pro práci s barvami samplovat a porovnávat barvy z dokumentu bez nutnosti uzavření boxu. Při samplování barvy se automaticky aktivuje mód Apply Color, což dovoluje okamžitě aplikovat samplovanou barvu na jiný objekt. Rozšířeny jsou možnosti práce s barvami prostřednictvím jejich hexadecimálních hodnot.

Kompletně redesignován byl engine správy barev, nový dialogový box Default Color Management Settings dovoluje nastavit výchozí barvové profily, pravidla a rendering intents pro každou aplikaci. Nastavení správy barev na úrovni jednotlivých dokumentů umožňuje nový Document Color Settings box. Nový Primary Color Mode určuje výchozí barvový mód při exportu a barvy palety. Rozšířeny byly možnosti nastavení náhledování prostřednictvím jediného dockeru, dovolujícího spravovat přednastavení a připravovat ilustraci pro různá výstupní zařízení efektivněji (seznam výstupních zařízení pro nastavení náhledu).

coreldrawx5-3f.jpg

Novinky CorelDRAW

Nová podoba CorelDRAW přináší několik novinek v případě kreslicích nástrojů použitelných zejména při tvorbě diagramů a grafů. B-Spline tool dovoluje vytvářet vyhlazené křivky s méně uzly nežli křivky kreslené užitím freehand cest, docker Object Coordinates umí specifikovat velikost i umístění objektu na stránce. K dispozici jsou dále škálovatelná zakončení šipek, rozšíření nástrojů Connector a Dimension a nový Segment Dimension tool.

Rozšířeny byly možnosti nástroje Mesh Fill při tvorbě barvových přechodů, snazší je výběr barvy pro mesh s pomocí kapátka a color pickeru. Počet uzlů mesh objektů byl redukován s ohledem na snazší manipulaci s objekty, nová volba Transparency Per Node dovoluje odkrýt objekty za individuálními uzly nebo patchi v meshi. Při kreslení s pomocí nástrojů pro tvorbu křivek lze zobrazit bounding boxy objektů pro zamezení nechtěnému výběru boxu předchozího objektu při kreslení. Rozšířený Color Palette Manager docker obsahuje nové profily pro barvy Pantone (například Goe), usnadněna je správa předdefinovaných i uživatelských palet.

coreldrawx5-4f.jpg

Zejména při tvorbě webové grafiky přijde vhod nový mód Pixel view pro zobrazení na úrovni jednotlivých pixelů. Rozšířeny pak byly možnosti nástroje Round corners pro tvorbu zaoblených okrajů.

coreldrawx5-5f.jpg

Novinky PHOTO-PAINT

Bezesporu nejvýznamnější novinkou v PHOTO-PAINT X5 jsou nové efekty pro úpravy digitálních snímků. Konkrétně jsou takto k dispozici zejména efekty Vibrance (vyvážení nasycení barev), Grayscale (odstranění nasycení objektu) a Photo Filter (simulace použití různých čoček). Převod do odstínů šedi nyní dovoluje stanovit rozsah barev použitých při konverzi a tím eliminovat některé nežádoucí výsledky.

Významně vylepšen byl Objects docker, mimo jiné o hierarchickou organizaci elementů a lepší náhledy objektů a masek, snazší je provádění řady operací, k dispozici je nová možnost uzamykání objektů. Nástrojové panely programu jsou nyní při výchozím nastavení uzamčeny. Dále jsou k dispozici nové štětce a pera. Podporováno je ovládání programu s pomocí technologie Windows Touch z Windows 7.

coreldrawx5-6f.jpg

Výstup

Různými, a dlužno říci, že podle výchozího popisu zajímavými možnostmi, byly doplněny výstupní schopnosti aplikací Suite. V případě tisku je k dispozici volba Collect for Output, jež dovoluje k dokumentu pro jeho přenos (do tiskárny, na jeho pracoviště apod.) připojit použité fonty, barvové profily a další informace nutné pro jeho správné vytištění.

V případě výstupu pro Web byly možnosti rozšířeny o nové filtry pro optimalizaci grafiky, lépe kontrolovat lze export průhlednosti. Snadnou kontrolu všech exportních nastavení z jediného místa poskytuje nový dialogový box Export for Web. Úplnou novinkou je nástroj SWiSH miniMax, dovolující z dokumentů aplikací Suite X5 vytvářet Flash animace a bannery s využitím mnoha multimediálních efektů.

Ostatní

Nová podoba trasovacího nástroje PowerTRACE slibuje podle výrobce výrazně lepší výsledky převodů než kdy předtím. K automatizaci úkonů v prostředí jednotlivých aplikací X5 mohou vývojáři použít podporu Visual Studio Tools for Applications, k záznamu, správě a spouštění maker slouží nový Macro Manager docker.

coreldrawx5-7f.jpg

Závěrem

I v nové Suite X5 jde Corel evidentně cestou evoluce a nikoli revoluce. Užitečnost nových funkcí se každopádně pokusíme v nejbližší době posoudit v podrobnějších recenzích jednotlivých komponent nové Suite.

CorelDRAW Graphics Suite X5 se v současnosti prodává elektronicky na stránkách Corelu či prostřednictvím maloobchodních prodejců za 599 euro, upgrade bude k dispozici za 299 euro. (Ceny jsou uvedeny bez DPH.) K dispozici je nyní daný balík v celkem sedmi jazycích, čeština v seznamu doposud chybí, pro ty, kdo nebudou chtít čekat na případnou lokalizaci, se nejlogičtěji nabízí možnost koupě anglické verze.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: