CorelDRAW Graphics Suite X4: nová verze designérských nástrojů Corelu přichází - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


skenerista, osvitář

CorelDRAW Graphics Suite X4: nová verze designérských nástrojů Corelu přichází

25. ledna 2008, 00.00 | Společnost Corel nabídla v těchto dnech uživatelům novou verzi svého balíku designérských nástrojů, zahrnující zejména vektorový ilustrační program CorelDRAW a bitmapový editor PHOTO-PAINT. V seznamu více jak 50 novinek lze najít například přepracované uživatelské rozhraní, nové nástroje pro práci s textem, písmy, vrstvami, tabulkami a digitálními fotografiemi, či též třeba integraci s Windows Vista a rozšířenou podporu formátů jiných grafických a kancelářských aplikací. Více se danými novinkami zabýváme v tomto článku.

Společnost Corel není třeba uživatelům zabývajícím se počítačovým zpracováním vektorové či bitmapové grafiky příliš představovat. I když daný výrobce své úsilí v posledních letech nasměroval spíše do konzumentského sektoru (nástroje pro práci s digitální fotografií a digitálním videem získané akvizicí společností InterVideo a Ulead či též třeba archivační program WinZip), zůstávají jeho nástroje, jako je ilustrační program CorelDRAW či též třeba nástroj pro přirozenou malbu Painter, stále pro někoho zajímavou alternativou k obdobným prostředkům, jenž nabízí hlavní hráč v dané oblasti, tj. společnost Adobe. V těchto dnech přichází Corel s novou podobu stěžejního balíku svých designérských aplikací, označenou jako CorelDRAW Graphics Suite X4, která podle výrobce přináší více jak 50 novinek a vylepšení. Blíže bychom se na ně rádi podívali v tomto článku.

Základní přiblížení

Stejně jako v minulých verzích je i nyní základem Graphics Suite X4 ilustrační program CorelDRAW a bitmapový editor PHOTO-PAINT. Doplňkovými nástroji jsou pak PowerTRACE pro vektorizaci bitmap a CAPTURE pro snímání obsahu obrazovky. Součástí dodávky je rovněž bohatá sada připraveného obsahu, konkrétně 10 000 klipartů, 4 000 obrázků, 1 000 nových digitálních snímků na různá témata ve vysokém rozlišení a 1 000 OpenType fontů (k jejich správě je přibalen Bitstream Font Navigator 2006).

corelx4-1f.jpg

Nových je i více jak 80 profesionálně navržených šablon, jejichž součástí jsou Designer Notes, týkající se jejich využití, úprav a výstupu, kompletně přepracován byl dialog pro práci se šablonami (nové možnosti vyhledávání a filtrování). V dodávce se nachází i tištěný a elektronický manuál, CorelDRAW Handbook s reálnými ukázkami designů z dílny CorelDRAW expertů či tréninková videa, využít lze rovněž online tutoriály a komunitní server CorelDRAW.com.

corelx4-2f.jpg

Nová Graphics Suite je k dispozici pro Windows XP a Vista. V případě Vista (pro něž je certifikován) nabízí balík integraci týkající se využití vyhledávacích služeb systému v dialogových oknech pro otevírání a import souborů, možné je rovněž přidávání odpovídajících metadat při ukládání. Otevírat i ukládat by mělo být možno data v mnoha různých formátech, mimo jiné Photoshopu a Illustratoru CS3, PDF 1.7 a PDF/A, Painteru X, různých RAW formátech (z více jak 300 typů fotoaparátů), Microsoft Wordu 2007 a Office Publisheru (2002-2007) či AutoCAD DXF a DWG (R2.5-2007). Správu barev lze nyní zajistit jak s pomocí Windows Color Systemu (pro větší shodu s Microsoft aplikacemi), tak i Adobe Color Management Module (pro sladění podání barev s aplikacemi Adobe Creative Suite).

Rozhraní

Graphics Suite nabízí přepracované rozhraní, s novými ikonkami, nabídkami a panely. Připravená nastavení pracovních ploch obsahují i taková, jež jsou obdobná Illustratoru, Photoshopu či Microsoft Office - cílem je usnadnit uživateli daných aplikací přechod na Graphics Suite. Přepracována byla uvítací obrazovka, poskytující nyní přístup k naposledy zpracovaným dokumentům, šablonám, výukovým nástrojům, informacím o updatech či webové galerii s ukázkami výtvorů uživatelů Graphics Suite. Soubory CorelDRAW a PHOTO-PAINTu se ukládají s novými náhledy ve vysokém rozlišení, usnadňující identifikaci jejich obsahu před otevřením.

corelx4-3f.jpg

Zpracování textu

Zřejmě nejvýznamnější novinkou je v případě zpracování textu živý preview výsledků aplikace určitého formátovacího nástroje. Náhled by měl šetřit čas uživatele strávený jinak odvoláváním či opakováním změn, k dispozici je pro takové formátovací charakteristiky, jako jsou typ a velikost fontu či zarovnání.

Využít lze nyní rovněž interaktivní Table tool pro tvorbu tabulek. K dispozici jsou v něm všechny obvyklé nástroje pro daný typ objektů, tj. nastavit lze řádky a sloupce, buňky, výplně, ohraničení atp., možné je slučování či rozdělování buněk, vkládat lze samozřejmě nejen obsah textový, ale i grafický. Tabulku je možno vytvořit převodem z textu s oddělovači, podporován je i opačný převod.

corelx4-4f.jpg

Na rozdíl od Adobe Illustratoru podporuje CorelDRAW tvorbu vícestránkových dokumentů. V těch lze nyní využít odlišná nastavení vrstev pro každou stránku, což mimo jiné redukuje výskyt stránek s prázdnými vrstvami. Na každé stránce lze také použít individuální vodítka, k dispozici pak jsou i master guidelines pro celý dokument. Nový příkaz Duplicate Page umožňuje kopírovat stránku se všemi obsaženými objekty a vrstvami.

Text lze nyní rovněž zrcadlit (vertikálně, horizontálně nebo v obou směrech) a k dispozici je podpora pro různé styly uvozovek v podporovaných jazycích. Novinkou je i integrace online služby pro identifikaci fontů WhatTheFont serveru MyFonts.com. S její pomocí lze určit například písma použitá v bitmapových dokumentech dodaných klienty s požadavkem na redesign. Rozšířeny byly schopnosti nástroje Print Merge pro tvorbu grafik personalizovaných variabilním textovým obsahem (pozvánky, štítky, certifikáty apod.), uživatelé mohou mimo jiné uložit výsledný výstup do formátu CorelDRAW (CDR).

corelx4-5f.jpg

Lepší PowerTRACE

Rozšířeny byly možnosti nástroje pro vektorizaci PowerTRACE. Konkrétně je v něm nyní k dispozici trasovací metoda Centerline Trace, produkující dle výrobce přesnější obrysy, jenž se hodí například pro podpisy či kresby od ruky. Uživatel nyní také může kontrolovat výskyt barev v trasované ilustraci, možné je takto editování, slučování či odstraňování barev v rámci palety generované pomocí PowerTRACE. Vylepšeny byly rovněž vyhlazování křivek a kontrola rohů.

corelx4-6f.jpg

Bitmapová grafika a digitální fotografie

Jak již bylo zmíněno výše, Graphics Suite X4 podporuje zpracování RAW formátů z více jak 300 typů fotoaparátů. K dispozici je takto možnost interaktivně nastavit zobrazení snímku, včetně barev a tónů. Užitečnou novinkou je interaktivní funkce pro narovnávání skenů či fotografií. Histogram nyní poskytuje pro více vlastností a efektů odezvu v reálném čase, což zefektivní editaci obrázků. O reálnou odezvu prostřednictvím integrovaného histogramu i další schopnosti byla rozšířena editace tónové křivky.

corelx4-7f.jpg

Skupinová spolupráce

Díky podpoře služby CorelDRAW ConceptShare se nyní uživatelům Graphics Suite X4 naskýtá možnost prohlížet a anotovat vytvářené dokumenty prostřednictvím Internetu, resp. webového prohlížeče. Podrobněji jsme danou službu a její možnosti (které nejsou omezeny na nasazení výlučně v rámci Corel produktů) přiblížili před časem v samostatné recenzi. Na zajímavosti službě ubírá skutečnost, že je dle všeho zpoplatňována na subskripční bázi mimo rámec nákupu samotných Corel produktů. Nově je nicméně k dispozici i možnost importu komentářů a anotací z načítaných PDF souborů.

corelx4-8f.jpg

Závěrem

CorelDRAW Graphics Suite X4 přináší solidní sadu vylepšení, která nicméně evidentně postavením Illustratoru a Photoshopu neotřesou. Pro stávající uživatele Corel produktů bude investice do upgradu ve výši 229 euro otázkou, kterou si mohou poměrně snadno rozhodnout vyzkoušením odpovídající demoverze. Začínající či amatérští designéři by pak měli při posuzování možností, které jim Graphics Suite X4 ve srovnání s konkurencí přináší, brát v potaz nejen samotné funkce, ale i bonusový obsah v podobě písem a fotografií, to vše při poměrně výhodné ceně 489 euro.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: