CINEMA 4D tipy a triky, nastavení textury podle velkosti UV a že by nová sada UV nástrojů? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

CINEMA 4D tipy a triky, nastavení textury podle velkosti UV a že by nová sada UV nástrojů?

2. prosince 2013, 19.51 | Nemáte, stejně jako já, pocit, že se UV editor BodyPaintu 3D nějak moc nemění po celá léta? Máte pravdu, nemění, ale, občas to nemusí až tak vadit. Jak to? Protože je možné jej modernizovat i jinak a to docela výkonně. Mimo to si předvedeme, jak zjistit finální velkost textury podle UV souřadnic. Pojďme se na to podívat z druhé strany.

 

CINEMA 4D nám umožňuje, již tradičně, používat i jiné než striktně čtvercové textury. Naše textury tedy mohou velmi přesně odpovídat velkosti UV souřadnic. Předpokládejme například, že potřebujeme vytvořit texturu na UV souřadnice pneumatiky, které mají šířku výrazně větší než výšku. Aby nebyla textura deformovaná, bylo by vhodné, abychom vytvořili texturu, která bude mít stejný poměr velikostí jaký je poměr velikostí UV ostrova. Jak na to?

 

Máme v zásadě dvě možnosti. Můžeme využít jednoduché textury s vyobrazením velikosti v procentech v obou směrech a odečíst poměr velikosti stran. Jak? Snadno, pod UV souřadnice se mi zobrazí zmíněná textura a z té odečteme například velikost v X 98,5 %. Jedná se vlastně o krytí polí textury. To samé odečteme ve vertikálním směru, tedy například 8,5. Předpokládejme, že finální textura bude mít velikost 6000 bodů v horizontálním směru (X). Hodnotu Y pak získáme vzorcem Y=6000*Y%(V)/X%(U). V našem případě to tedy znamená 6000*8,5/98,5, což je po zaokrouhlení 518 bodů. Výsledná textura tak bude mít velikost 6000 × 518 bodů.

 

UV

 

Jak jsem slíbil, možností je více a můžeme také použít plugin. A to plugin zajímavý, kterým dokážeme zajímavé věci. A mimochodem tak budeme i moci obohatit své UV editační nástroje. Jaksi bokem, náhodou...

 

Plugin najdeme na stránce welter-4d.de a jmenuje se UvtoObject. Je to maličký plugin, který je naštěstí stále kompatibilní i s novou verzí CINEMY 4D. Opravdu naštěstí, protože majitel webu a také programátor v jedné osobě již nadále své pluginy nevyvýjí, což je náramná škoda. Je nadmíru šikovný...

 

Instalace zmíněného pluginu je velmi klasická. Tedy stačí jej jen rozbalit a umístit do menu pluginů. To je vše pak jej najdeme v menu Plugins/Pluginy.

 

UV

 

Jak vše funguje? Náramně snadno. Stačí, pokud vybereme objekt který již má (nezdeformovanou) UV mapu a použijeme plugin UVtoObject. Tím se vytvří nový objekt (respektive více objektů včetně obdélníků znázorňujícího celkovou velikost plátna UV koordinát) s novým polygonovým objektem, který odpovídá rozbaleným souřadnicím našeho původního modelu. A tento model je „placatý“, tedy planární.

 

S tímto novým objektem můžeme cokoliv, můžeme jej upravovat včetně sculptovacích nástrojů (se symetrií) a získáme tak (v některých případech) nástroj pro symetrickou eitaci UV souřadnic. Nebo můžeme použít standardní nástroje pro zarovnání bodů, magnet, štětec a další. Prostě máme nyní k dispozici kompletní modelovací toolset CINEMY 4D. Jen není možné měnit strukturu modelu, ta musí zůstat neměnná. Ve výsledku aplikujeme na nový objekt lošnou projekci, převedeme ji na UV souřadnice (UVW tag) a ten přeneseme na původní objekty (DragAndDrop). A je hotovo. Máme případně novou, upravenou UV mapu...

 

Ale, nehovořili jsme o možnosti analyzovat velikost tvořené textury? Jistě, však ano. Stačí se podívat na to, jak veliký je nový „plošný“, pluginem vygenerovaný, objekt. A použít opět trojčlenku.

 

Uznávám. Uvedený koncept je velmi snadný. Ale podstatný a ze zkušenosti vím, že dost často opomíjený. A přitom verze s pluginem je výborná!

 

video na Vimeo.com

 

Video na Vimeo.com: Úprava textury podle velikosti UV koordinát.

 

Příjemné texturování.


Pavel Zoch, Ph.D.

 

 

 

 

 

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Software  

 » Rubriky  » 3dscena  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: