Apago uvádí BoxEditor - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Apago uvádí BoxEditor

26. března 2004, 00.00 | Známý výrobce pluginů Adobe Acrobatu přichází s produktem pro kvalitnější přípravu
inzerce ve formátu PDF/X. Jak tento produkt funguje a co nabízí oproti jiným řešením?

Zpracování elektronické inzerce, přijímané z různých zdrojů, je zásadní činnosti při vydávání periodik i dalších publikací. Velmi důležitý přitom bývá formát, ve kterém je tato inzerce dodávána. Nativní formáty sázecích aplikací přinášejí problémy s nekompatibilitou či chybějícími zdroji, soubory v PostScriptu či TIFF/IT zase bývají značně objemné a prakticky needitovatelné. Všechny tyto i další problémy by každopádně mělo řešit nasazení formátu PDF, resp. jeho PDF/X formy, vyvinuté speciálně k výměně podkladů v publikačním průmyslu.

Inzerce v PDF/X ovšem ještě nemusí být stoprocentně bezproblémová. Častým zádrhelem zde bývá nesprávné nastavení odpovídajících stránkových boxů, určujících způsob zpracování (ořez) podkladu při jeho montáži či finálním výstupu. Eliminaci zmíněného typu problémů by měl přinést nedávno představený BoxEditor společnosti Apago (z dřívějška známa například produkty PDF/X Checkup či PDF Enhancer). O podrobnější přiblížení uvedeného produktu bychom se rádi pokusili v tomto článku.

Základní popis

BoxEditor je plugin Adobe Acrobatu (5 nebo 6), fungující na platformách Macintosh a Windows. Po instalaci je ke všem funkcím tohoto produktu přístup prostřednictvím odpovídajícího tlačítka. To aktivuje celkem tři panely, označené jako Specs (nastavení stránkových boxů v dokumentu), Vue/X (zobrazení důležitých PDF/X informací) a Fonts and Colors (seznam písem a barev použitých v dokumentu). Popišme si nyní jejich funkce podrobněji.

Nastavení stránkových boxů

Panel Specs umožňuje pro každou stránku v dokumentu vyladit nastavení celkem čtyř typů stránkových boxů, kterými jsou TrimBox (rámeček řezání; konečná plocha dokumentu po vytištění a ořezu), BleedBox (rámeček spadávky; rozšířená plocha kolem TrimBoxu, použitá při zpracování spadávky), Art/LiveBox (rámeček obrazu; oblast stránky - například obrázek - která má být vytištěna) a CropBox (rámeček oříznutí; oblast viditelná při zobrazení stránky v Acrobatu). U těchto boxů (všech nebo zvolených) lze nastavit jak jejich rozměry, tak umístění, a to buďto zadáním odpovídajících numerických hodnot (různé měrové jednotky) nebo tažením příslušných vodítek. Možné je také převzetí odpovídajících nastavení z knihovny - tomu se budeme podrobněji věnovat o kousek dále.

Panel Specs

Nastavení dále zjednodušuje funkce pro tzv. seskupování (grouping) boxů. Ta funguje tak, že uživatel určí jeden z boxů jako tzv. rodiče a zvolených několik ostatních coby tzv. potomky. Potomci jsou pak vždy automaticky vystředěni v rodičovském boxu, čímž odpadají příslušná zdlouhavá manuální nastavení.

Specifikace jednotlivých boxů lze, jak jsme již řekli výše, ukládat pro opakované použití do tzv. knihovny, přičemž konfigurace jsou sdružovány do skupin podle tzv. publikací. Uživatel si tedy tímto způsobem může připravit nastavení pro různé publikační projekty (například nastavení inzertních rámečků pro jednotlivé stránky periodika či katalogu). Zvolenou skupinu specifikací lze importovat/exportovat v XML formátu. Uvedeným způsobem se podle výrobce nabízí prostředek, jehož prostřednictvím mohou vydavatelé usnadnit zákazníkům nastavení inzerce. Podle informací ze stránek Apago budou uvedený typ specifikací již záhy využívat vydavatelství Time, Inc. a CMP Media.

Specifikace lze ukládat v knihovně

Vue/X

Panel Vue/X nabízí zobrazení některých zásadních charakteristik, spojených s PDF/X, pro daný soubor, a nastavení Acrobatu tak, aby správně zobrazoval některé z těchto atributů (například přetisky). Odpovídající tlačítko rovněž dovoluje z dokumentu odstranit všechny objekty nacházející se mimo rodičovský box - tato funkce přijde vhod tam, kde je potřeba před postoupením podkladu odstranit například tiskové značky, objekty v prostoru spadávky apod. Jinou možnost přizpůsobení stránky zavedené praxi poskytuje nástroj, přemisťující všechny stránkové boxy a jejich objekty do levého spodního rohu dokumentu.

Panel Vue/X

Fonts and Colors

Tento panel poskytuje v současnosti skutečně pouze základní informace, spojené s písmy a barvami, použitými v daném dokumentu. Faktem je, že uživatelé Acrobatu mají k dispozici podstatně výkonnější informační prostředky, a to zejména v podobě zabudovaných preflightových prostředků Acrobatu Professional, takže zůstává otázkou, proč je vlastně uvedená funkce v rámci BoxEditoru poskytována.

Závěrem

BoxEditor je nabízen samostatně za 29 USD. Leckde pak bude zajímavý i nákup tohoto produktu v bundlu s pluginy PDF/X Checkup (tvorba a preflight PDF/X souborů v Acrobatu) a imageAlter (změna rozlišení, komprese a barev obrázků v PDF souborech) za cenu 249 USD. Uživatelé nicméně budou určitě přemýšlet i o konkurenčních nástrojích. Tím prvním je zabudovaná funkce pro ořez stránek, která v Acrobatu 6 dovoluje vyladit i nastavení zmíněných stránkových boxů. Postrádá sice pokročilejší funkce (uložení nastavení, seskupování boxů), na druhou stranu je k dispozici zdarma, v ceně Acrobatu. Na druhém pólu spektra pak stojí Creo Pagelet (299 USD), umožňující stránky z PDF souborů montovat v prostředí Acrobatu způsobem, obdobným montáži obrázků v prostředí sázecích aplikací.

Je tedy rozhodně z čeho vybírat. Pro BoxEditor hovoří přitom podle našeho názoru především možnost standardizované výměny specifikací, která, pokud by se ujala, by určitě zajistila zmíněnému produktu odbytiště zejména u velkých vydavatelství, přijímajících inzerci z různorodých zdrojů. Schopnosti BoxEditoru si každopádně lze vyzkoušet prostřednictvím odpovídající demoverze (Mac, Windows).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: