Apago PDF/X-1 Checkup - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Příslušenství

Apago PDF/X-1 Checkup

12. listopadu 2001, 00.00 | Seznamte se s jedním z prvních reálných řešení pro práci s PDF/X, které za své kvality získalo ocenění Seybold HotPicks.

Formát PDF/X se obtížně, ale přece jen poměrně úspěšně začíná dostávat z fáze vizí a návrhů do stádia reálné použitelnosti. S jeho podporou můžeme již zanedlouho počítat v produktech významných výrobců, jako jsou Enfocus (o jeho současných aktivitách spojených s PDF/X se více dovíte zde) či Callas Software (jeho pfinspektor2 bude podporovat formát PDF/X-3 - bližší informace a stažení demoverze zde). Co je ovšem ještě více potěšující, již několik týdnů mají uživatelé k dispozici skutečně ostrý" produkt, pracující s PDF/X. Tím je PDF/X-1 Checkup od společnosti Apago, na který se blíže podíváme v naší recenzi.

Jak Apago Checkup funguje?

Checkup je plugin Adobe Acrobatu (4.05 a 5, Mac i Windows; demoverze pluginu po registraci zde), který v principu realizuje dva cíle: kontrolu PDF souborů na kompatibilitu se zvolenou verzí PDF/X-1 (viz dále) a opravy nalezených nekompatibilit. Scénář práce s tímto produktem je následující: uživatel otevře v Acrobatu dokument, který chce zkontrolovat a případně i normalizovat vzhledem k zadané verzi PDF/X-1. Po zadání příslušného příkazu provede Checkup kontrolu kompatibility, která může skončit úspěšně či neúspěšně. V druhém případě má uživatel k dispozici podrobný report, který lze zobrazit na obrazovce nebo uložit do souboru. S pomocí Checkupu je nyní možno nechat opravit zvolené nebo všechny chyby, které opravit lze - pokud takováto normalizace nestačí, musí uživatel vydistillovat nový soubor se změněnými nastaveními (převod barevného módu, fonty, ...). Při opravách dokáže Checkup mimo jiné doplnit či opravit potřebné ICC profily nebo OutputIntents.

Tahle kontrola nedopadla zrovna úspěšně.

K podporovaným verzím PDF/X-1 a jejich využití

V preferencích pluginu lze zvolit, s kterou verzí PDF/X-1 bude pracovat. Podporovány jsou všechny současné podoby, tedy ANSI PDF/X-1:1999, ISO PDF/X-1:2001 a ISO PDF/X-1a:2001 (letopočet za dvojtečkou udává rok přijetí daného formátu za ANSI nebo ISO standard). Pokud se pokusíme PDF/X-1 a jeho jednotlivé klony blíže charakterizovat, musíme především říct, že se jedná o formát určený pro tzv. "slepou", tj. na výstupním zařízení nezávislou, výměnu PDF souborů. To znamená, že v dokumentech musí být vloženy všechny použité fonty, podporovány jsou model CMYK a přímé barvy. Verze 1a neumožňuje vkládání OPI referencí. Svou povahou je PDF/X-1 vhodný především pro výměnu dat v reklamním průmyslu (inzeráty) a obecně všude tam, kde si chce tvůrce souboru zachovat kontrolu obsahu a prezentace barev při dalším zpracování na jiných pracovištích (osvit apod.).

Podrobný přehled o nalezených chybách s možností oprav.

Závěrem

Na Checkupu se nám velmi líbila jeho jednoduchost, snadné použití i rychlost: kontrola, opravy i sestavování reportů probíhaly velmi svižně i v případě rozsáhlých dokumentů, zpracovávaných na pomalejších strojích. Současná cena tohoto produktu 249 $ je poměrně vysoká, odpovídá ovšem jeho možnostem a především předpokládané oblasti nasazení: se zavedením PDF/X-1 do workflow lze počítat především u významných agentur a studií, které zpracovávají PDF skutečně ve velkém.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: