Acrobat.com zblízka (2): ConnectNow, skupinová spolupráce, formuláře, Create PDF a Buzzword - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Acrobat.com zblízka (2): ConnectNow, skupinová spolupráce, formuláře, Create PDF a Buzzword

19. června 2008, 00.00 | V druhé části našeho článku o možnostech betaverze serveru Acrobat.com se nejprve podíváme na zajímavé řešení pro online konference ConnectNow. Dále bude náš výklad patřit způsobům využití Acrobat.com v anotačních a formulářových workflow provozovaných v Acrobatu a Readeru 9 a nakonec si představíme pro tuzemského uživatele (zatím?) již ne tak atraktivní služby Create PDF a Buzzword.

V druhé části našeho článku o možnostech betaverze serveru Acrobat.com (první část naleznete zde) se nejprve podíváme na zajímavé řešení pro online konference ConnectNow. Dále bude náš výklad patřit způsobům využití Acrobat.com v anotačních a formulářových workflow provozovaných v Acrobatu a Readeru 9 a nakonec si představíme pro tuzemského uživatele (zatím?) již ne tak atraktivní služby Create PDF a Buzzword.

ConnectNow

V rámci Acrobat.com je zdarma k dispozici hodně zajímavá služba pro online konference ConnectNow. Jedná se o odlehčenou podobu řešení Acrobat Connect Pro, uvedeného poprvé s Acrobatem 8, resp. dřívějšího produktu Macromedia Brio. ConnectNow nabízí za nulovou cenu poměrně atraktivní možnosti online výměny informací a spolupráce v reálném čase, virtuálního meetingu se v ní nicméně mohou zúčastnit maximálně tři účastníci. Takovýto počet může každopádně mnohdy dostačovat, v případě publikačních pracovišť lze takto uvést například komunikaci designéra či studia s klientem ohledně náhledů dokumentů nebo webových prezentací. Jiným obvyklým využitím bude spolupráce na kancelářských pracovištích či též třeba online výuka a marketingové prezentace (typu 1:1).

acrocom8-2-1f.jpg

Ke svému provozu vyžaduje ConnectNow vedle webového prohlížeče rovněž Flash Player, a - je- li v rámci meetingu zapotřebí sdílení obrazovky počítače (viz další výklad) - také malou klientskou aplikaci, jež se automaticky instaluje při prvním požadavku na sdílení. Pro spuštění meetingu se nejprve jeho iniciátor (tzv. Host - viz další výklad) přihlásí do prostředí ConnectNow (možné i přímo z prostředí Acrobatu či Readeru - zapotřebí je samozřejmě odpovídající účet na Acrobat.com). Tím získá webový odkaz (případně přizpůsobitelný v preferencích ConnectNow) na příslušnou virtuální zasedací místnost, který předá dalším účastníkům e-mailem či jinými kanály (instant messaging apod.). Tito účastníci si otevřením daného odkazu zobrazí ve svém webovém prohlížeči příslušné rozhraní - přihlásit se přitom mohou buďto jako hosté (Guest) nebo coby registrovaní uživatelé Acrobat.com.

acrocom8-2-2f.jpg

Rozhraní ConnectNow, resp. její virtuální konferenční místnosti, sestává zejména z panelů (tzv. pods), zajišťujících různou funkcionalitu. Konkrétně se zde nabízí možnost sdílení obrazovky daného počítače (včetně vzdálené kontroly) a dále textového chatu, sdílených poznámek, vysílání přes webovou kameru, telefonických konferenčních hovorů (přes speciální telefonní čísla dostupná v současnosti pro USA, Velkou Británii, Francii a Německo nebo čísla určená účastníkem) či sdílení mikrofonu (VoIP protokol), výměny souborů, tabule dovolující komunikovat pomocí obvyklých kreslicích a textových nástrojů, a správy uživatelů. Rozvržení panelů si může uživatel zcela přizpůsobit svým požadavkům.

acrocom8-2-4f.jpg

Každý účastník meetingu má přiřazenu jednu ze tří rolí, určující stupeň jeho oprávnění. Tzv. Host je takto vlastníkem konferenční místnosti, svolává konference, kontroluje role jednotlivých účastníků (tj. i za chodu je může měnit či účastníky odpojovat) a má k dispozici všechny dostupné prostředky ConnectNow. Role Participant (výchozí nastavení pro příchozí hosty meetingu) rovněž dovoluje využití všech konferenčních prostředků, ale neumožňuje kontrolu účastníků. Role Audience pak omezuje možnosti v tom, že nedovoluje sdílet obrazovku daného účastníka, používat aktivně telefonickou, zvukovou a video výměnu či vkládat poznámky.

Zřejmě nejzajímavějším prostředkem ConnectNow je nástroj sdílení obrazovky počítače. Toto sdílení může nabídnout Host či Participant, přičemž jiní účastníci (s uvedenými rolemi) mohou nejen sledovat dění na této obrazovce, ale též využít nástroje pro sdílené komentování obrazovky pomocí příslušných grafických a textových nástrojů (s možností uložení komentované obrazovky do PNG souboru pro pozdější použití), rovněž je k dispozici převzetí vzdálené kontroly nad daným počítačem. Uvedeným způsobem lze tedy diskutovat jak o statických prvcích (například text či obrázky v dokumentech), tak i prvcích dynamických (chování webové prezentace, určitého programu apod.), naskýtají se samozřejmě třeba i možnosti vzdálené údržby počítače, řešení technických problémů apod. Spolupráce daným způsobem je možná mezi různými operačními systémy, spojení Windows-Macintosh se nám ovšem zdálo být poněkud pomalé i na hodně rychlé internetové lince.

acrocom8-2-3f.jpg

Ostatní prostředky ConnectNow mohou posloužit jak se sdílením obrazovky, tak samostatně. Více nasnadě je samozřejmě první případ, neboť pro služby typu instant messagingu či hlasové komunikace se nabízí nepřeberné množství propracovanějších nástrojů zdarma (ICQ, Skype aj.). Na druhou stranu je třeba vyzdvihnout fakt, že ConnectNow je k dispozici v podstatě z libovolného počítače s podporovaným webovým prohlížečem a Flash Playerem, k provozování není třeba - narozdíl od uvedených specializovaných nástrojů - nic instalovat.

Použití v anotačních a formulářových workflow

Významnou roli má Acrobat.com při skupinové spolupráci a využití PDF formulářů v Acrobatu a Readeru 9. Obě oblasti nasazení daných aplikací byly i v jiných ohledech ve verzi 9 významně rozšířeny a tak se na tomto místě spokojíme pouze s naznačením toho, k čemu se zde Acrobat.com používá, podrobnější výklad pak přineseme v samostatných článcích.

V případě anotování je k dispozici zejména nová funkce Colaborate Live. Ta dovoluje přizvaným uživatelům sdílet/synchronizovat v Acrobatu či Readeru 9 pohled na PDF dokument a případně si vyměňovat poznámky k dokumentu s pomocí textového chatu. Možný je pak přechod z tohoto sdíleného pohledu do prostředí ConnectNow s následným sdílením obrazovky a dalšími možnostmi popsanými výše.

acrocom8-2-6f.jpg

Dále může Acrobat.com posloužit coby úložiště poznámek k PDF dokumentům v rámci tzv. sdílených recenzí (shared reviews). Dosud vyžadovaly sdílené recenze více či méně komplexní nastavení příslušného online úložiště, v případě nasazení Acrobat.com se příslušné konfigurování redukuje na několik jednoduchých voleb v rámci odpovídajícího průvodce (a samozřejmě je zapotřebí mít zřízen odpovídající Acrobat.com účet).

acrocom8-2-5f.jpg

V případě formulářových workflow se podobně jednoduchý stává sběr dat z vyplněných formulářů. K dosavadní možnosti zasílat vyplněná data e-mailem či je zpracovávat serverovou službou totiž přibyla i možnost odeslání dat na Acrobat.com. Odsud je může provozovatel formulářového workflow snadno převzít do svého počítače za účelem dalšího zpracování. Daným způsobem lze řešit pouze workflow do 500 účastníků, toto číslo ale není v mnoha případech (sběr dat pro publikační účely, marketing apod.) zas až tak omezující.

Create PDF

Služba Create PDF dovoluje v prostředí Acrobat.com konvertovat zvolené soubory do PDF. Ke konverzi lze vybrat soubory uložené v úložišti Acrobat.com i soubory lokální, převádět je takto možno dokumenty Microsoft Office, OpenOffice.org, StarOffice či Corel WordPerfectu, obrázky a postscriptové soubory. Daným způsobem lze nicméně zdarma převést pouze 5 souborů, pro online převody nad daný objem nabízí Adobe placenou službu Create PDF Online (cena od 9,99 USD měsíčně), dostupnou pouze pro USA a Kanadu. Toto samozřejmě danou službu zejména v očích tuzemských uživatelů činí značně nezajímavou.

Buzzword

Online textový procesor Buzzword získala Adobe před časem akvizicí jeho výrobce, společnosti Virtual Ubiquity. Od jiných řešení svého druhu - z nichž nejznámější je bezesporu textový procesor Google Docs - se Buzzword odlišuje především tím, že nabízí WYSIWYG editaci komplexnějších layoutů s různě zalomeným textem a obrázky. Na jednom dokumentu může spolupracovat i vícero uživatelů, k dispozici je sledování verzí, snadný je převod dokumentu do PDF za účelem jeho případného vystavení pomocí Acrobat.com apod. Pro tuzemského uživatele nicméně asi Buzzword bude v současnosti spíše nezajímavý, neboť bohužel nepodporuje práci s českou diakritikou, dá se nicméně předpokládat, že daný hadicap bude časem odstraněn.

acrocom8-2-7f.jpg

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: