Indesign: Tipy na text na cestě - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Sazba

Indesign: Tipy na text na cestě

Adobe InDesign sazba

26. listopadu 2002, 00.00 | Dnes se v článku seznámíme s tipy, jak lze v Indesignu celkem snadno a rychle vytvořit zajímavý text na cestě.

Jeden z používaných nástrojů při sazbě v Indesignu je nástroj text na cestě. Při sazbě se můžeme občas setkat s textem, který není v klasickém textovém rámečku, ale je umístěn na takzvané cestě. Na první pohled se nám může v určitých případech jevit tento text jako vložená grafika, ale ve skutečnosti tomu tak není. Samotná cesta může mít několik podob, kde sazeč může využít základní nástroje, kterými disponuje Indesign, nebo si vytvořit vlastní cestu podle svého uvážení. Použití tohoto nástroje je závislé na typu dokumentu. V jednom případě se může jednat pouze o dekorativní charakter, kde chceme jako doplněk k nasázenému textu například rychle vytvořit text na elipse, obdélníku atd. V dalším případě, se může jednat o to, že chceme vytvořit například text okolo obrázku, aniž bychom zbytečně museli zasahovat do obrázku  např. v  Illustrátoru.

Samotný nástroj text na cestě vybereme buďto z panelu nástrojů nebo stisknutím kombinace kláves T+Shift.

V další řadě se rozhodneme, v jaké formě text chceme a kde ho chceme použít. Jako první možnost, je použití klasického textového rámečku. Nejprve vytvoříme textový rámeček, poté zvolíme nástroj text na cestě a umístíme textový kurzor na ohraničení rámečku, kde chceme vkládat text.

Na textový rámeček můžeme aplikovat např. zaoblení rohů a tím přizpůsobit částečně cestu našim požadavkům. Kombinací kláves Ctrl+Alt+R dojdeme k nabídce, kde zaoblení nadefinujeme.

 

Jako další můžeme jako cestu použít nástrojů: obdélník, elipsa a mnohoúhelník. Tato forma cesty se může použít v případech, kdy chceme například vedle nasázeného textu použít jako doplněk  např. text kolem elipsy (nástroj obdélník vyvoláme stisknutím klávesy M; nástroj elipsa aktivujeme pomocí klávesy L).

V dalším případě se zaměříme na cestu kolem vložené grafiky. Někdy může nastat situace, kdy budeme chtít vytvořit text okolo obrázku. V prvním případě můžeme nejprve využít nástrojů: obdélníkový rámeček, elipsovitý rámeček a mnohoúhelníkový rámeček jako cestu a obrázky nasázet až poté nebo už na nasázené obrázky aplikovat text na cestě ( nástroj obdélníkový rámeček můžeme vyvolat pomocí klávesy F).

Další možnost, kterou můžeme použít je vytvoření vlastní cesty. Požadovaného tvaru cesty docílíme pomocí nástroje Pero (nástroj vybereme z panelu nástrojů nebo pomocí P na klávesnici).

 

Abychom docílili zajímavějšího vzhledu textu, můžeme použít na text různé efekty (tato možnost je dostupná pro všechny cesty uvedené výše). Po umístění textu, zvolíme TEXT/TEXT NA CESTĚ/VOLBY, čímž vyvoláme nabídku: Volby textu na cestě, kde nadefinujeme podle naší fantazie z nabídky různé efekty, zarovnání nebo mezery na doladění umístění textu (při častějším používání této nabídky můžeme nadefinovat klávesovou zkratku).

Za zmínku stojí také to, jak vlastně text na cestě odstranit. Po výběru objektu pomocí nástroje pro výběr zvolíme TEXT/TEXT NA CESTĚ/ODSTRANIT TEXT Z CESTY, čímž dojde k úplnému odstranění textu z cesty (pro odstranění textu z cesty existuje klávesová zkratka, kterou si musíme nadefinovat).

Nakonec článku jsem si připravil na ukázku, jak vytvořit dekorativní text na spirále.

Pomocí nástroje pero si nakreslíme spirálu, kterou využijeme jako cestu.

Na cestu umístíme libovolný text s přiměřenou velikostí, různého formátu, barvy atd. (pozn. v případě malé velikosti textu může docházet k tomu, že text bude po použití efektu nečitelný a naopak při použití většího textu nemusí být dosaženo patřičného efektu).

Nyní se dostáváme k části, kde nastavíme efekt, který nám vytvoří dojem otáčení se textu na spirále. Zvolením TEXT/TEXT NA CESTĚ/VOLBY dojdeme k nabídce: Volby textu na cestě, kde nastavíme efekt zkosení.

Nakonec zvolíme nulovou hodnotu tahu, aby nám cesta zmizela. Za text můžeme například vložit obarvený obdélník, aby nám spirála opticky více vynikla.

V článku jsme se seznámili s tipy,  jak lze v Indesignu celkem snadno a rychle vytvořit zajímavý text na cestě.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: