Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. června 2024
-
10. července 2024
-
19. srpna 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
-
10. září 2024
Reportáže
Jak správně tvořit webové stránky?
10. ledna 2008, 00.00 | Webové stránky jsou dnes již neodmyslitelnou součástí každého podnikatelského subjektu. Jak však k této problematice správně přistupovat, aby byl výsledek smysluplný? Sdružení dobrého designu, pořádající přednášky na téma design, se zaměřilo i na tento segment.
Sdružení dobrého designu uvedlo koncem roku 2007 v pořadí již devátou přednášku na téma design - zabývající se tentokrát návrhem a tvorbou webových stránek. Seminář byl zaměřen na celou problematiku a "zákony" webových stránek jako takových a jejich úspěšné uvedení do praxe. V minulém článku jsme se zabývali reklamou a designem a jejich dopadem na vnímání zákazníků. Zatím poslední seminář volně navazoval (respektive rozvíjel) tuto problematiku z pohledu internetu. V současné době, kdy se internet pro nás stal mocným multimediálním nástrojem a hlavním zdrojem informací, je design a celková koncepce firemních webových stránek velice důležitým faktorem. Jelikož drtivá většina klientů přijde nejprve do kontaktu s vaší firmou prostřednictvím vašich internetových stránek, je proto v zájmu každého podnikatele (firemního zástupce), aby tyto byly navrženy co nejefektivněji. Zde je však nutné respektovat celou řadu faktorů a pravidel, která musíme znát a řídit se jimi. Přednášku vedla Kateřina Nečasová (grafička a marketingová manažerka) a celý běh byl rozdělen do třech samostatných bloků – historie, návrh a tvorba webu a závěr patřil názorným ukázkám a věcné diskuzi.
foto: Martin Hájek
Historie internetu
Prvopočátky Internetu sahají až do roku 1969, kdy americká agentura ARPA (spadající pod ministerstvo obrany USA) vytvořila první počítačovou síť Arpanet - propojující vzájemně 4 počítače. Hlavní ideou projektu bylo navrhnout a v praxi odzkoušet takovou platformu, jež by spojila různé PC, zároveň by však byla schopna nezávisle fungovat i po vyřazení některé z připojených stanic (aniž by došlo ke ztrátě dat). Již o dva roky později se podařilo úspěšně propojit již 23 počítačů (zatím v rámci Spojených států) a světlo světa tehdy spatřila internetová pošla, tedy e-mail. Za další dva roky (1973) již dochází k prvním transkontinentálním přípojkám k Arpanetu, a sice ve Velké Británii a Norsku. Vint Cerf a Bob Kahn paralelně k tomu formulují základní jazyk Internetu - přenosový protokol TCP/IP. Během následujících 16 let roste počet připojení geometrickou řadou (rok 1977 - 100 připojených počítačů, 1984 – 1 000 připojených počítačů, 1989 - 100 000 připojených PC). Rok 1991 je naprosto zlomovým pro další budoucnost Internetu, neboť vzniká služba WWW (world wide web), potažmo aplikace protokolu http (soustava hypertextových, vzájemně propojených dokumentů). O rok později se stává součástí virtuálního světa také Česká republika, na světě funguje v té době asi 50 internetových stránek. O další rok později se počet stránek ztrojnásobí, připojen je dokonce i Bílý dům v americkém Washingtonu, D.C. Rok 1994 se již nese v duchu komercionalizace Internetu s ohromným nárůstem a v roce 2002 již počet "stanic" přesahuje 160 miliónů (jen v ČR to jsou cca 3 milióny připojení).
foto: Martin Hájek
Charakteristika Internetu
Internet jako takový má pochopitelně své charakteristické znaky. Největší výhodou (ale paradoxně též i nevětší slabinou) je absence jakékoli základny či centrály, která by Internet spravovala. Existují jen společnosti zabývající se Internetem a jeho vývojem, jako je například ISOC (Internet Society) nebo W3C (World Wide Web Consorcium). Internet je globální, dostupný všude (kde je připojení samozřejmě), obsahuje virtuální multimediální archív, knihovnu, e-shopy, e-bankovnictví, studnu informací (i když mnohé z nich jsou placené) a mnoho dalšího. Samozřejmostí se stal specifický slang a drtivá převaha angličtiny. Stejně jako každé řešení má však i Internet své stinné stránky, které představuje například: snadné šíření počítačových virů, napadnutelnost (hackeři), v současnosti stále diskutovanější problémy s autorskými právy (stahování filmů, hudby, her, programů) a v neposlední řadě též ztráta fyzického kontaktu mezi lidmi.
Tvorba www stránek
Tvorba samotných www stránek je do jisté míry dosti benevolentní a kreativní záležitostí. Stejně tak by však tvůrce (grafik, programátor) měl dodržovat jistá pravidla, aby byla jeho práce smysluplná. I zde platí, že by se do tohoto neměl pouštět člověk neznalý oboru (viz marketingoví pracovníci, kteří slíbí zadavateli hory doly, ale většinou nemají potřebný kontakt s realitou). Samotný návrh webu lze rozdělit do cca 3 základních fází. V první (a té nejdůležitější) fázi musíte zpracovat základní koncepci webu - tj. vše nejprve vymyslet. Je nezbytné definovat jasný účel a cíl, je třeba zvolit priority, popřemýšlet o vlastnostech a funkcích, které musí budoucí stránky obsahovat, navrhnout základní kostru. Důraz musíte klást na snadné rozhraní (intuitivní - přehledné a jasné ovládání). S tím úzce souvisí též použitelnost - tj. nekladení návštěvníkům do cesty zbytečně "překážky". V další fázi přichází na řadu samotná tvorba a správné uvedení webu do praxe. Sem patří mnoho jednotlivých, ale nevyhnutelných úkonů. Prvním bodem je samotný grafický návrh, který by měl být v souladu s vaším Corporate Identity ("výrazem společnosti"). Pokud nic takového zatím nemáte, tvorba stránek je výborným odrazovým můstkem, jak s tím začít. Důležité je také dávat přednost účelnosti před přehnanou estetikou. Další krok představuje správné naprogramování webu (bezchybná funkčnost dynamických stránek). A nepodceňujte čtivě a gramaticky správně napsané texty. Závěrečná fáze úspěšného fungování webu - správa a aktualizace - zahrnuje možnost samostatné aktualizace (popř. spolupráce s webmasterem) a vytvoření funkčního a přehledného redakčního systému. A na závěr nepodceňuje ani technickou stránku celého projektu (rychlost, dobrá přístupnost, správná optimalizace - pro různé internetové prohlížeče).
Webdesign
Jak na správný design? První dojem je většinou rozhodující, proto správný návrh designu bude pro vás určující. Uživatel si po návštěvě vašich stránek právě díky designu udělá bleskově názor (a to buďto pozitivní, nebo negativní). Na druhou stranu je vnímání designu značně subjektivní záležitostí. Lze se však držet několika zásad, jak na "správný" design jít. Vizuálně dobře navržený web: intuitivně podporuje funkce, poskytuje jasné a stručné informace, měl by upoutat pozornost a být snadno zapamatovatelný - tj. dávejte přednost jednoduchým motivům, ne příliš křiklavým barvám a přehnané barevné koncentraci. A jak jsme již zmiňovali v odstavci výše, správný web musí být synchronizovaný s vaším CI (Corporate Identity - pokud zatím nic takového nemáte, tvorba webu je vhodnou motivací).
Nastavení a optimalizace
V případě, že je projekt již navržen, fyzicky vytvořen - stránky fungují - zbývá udělat poslední (a neméně důležitou věc) - a sice optimalizaci webu pro vyhledávače. Tento krok je nezbytný pro to, aby stránky nalezl pomocí internetových vyhledávačů takový uživatel, který je právě hledá. Systém vyhledávání můžeme rozdělit na dva základní typy: fulltextové a katalogové. Prvně jmenované (jak již název napovídá) vyhledávají kompletní obsah stránek, indexují je do své databáze. Dostanete tak všechny nalezené výsledky, podle daného zadání. Na druhou stranu je nutné pečlivě volit klíčová slova či slovní spojení (ať česky, anglicky, s diakritikou, bez ní). Naproti tomu základním principem v případě katalogových vyhledávačů je registrace internetových stránek v typické struktuře, obsahující titulek (okolo 40 znaků), základní popis (okolo 250 znaků), odkaz (URL), popřípadě identifikační číslo (IČ). Dalším krokem je správná optimalizace pro používané platformy - internetové prohlížeče a písmo. Základem je bezchybně vytvořený kód (html, php). V případě browserů však nastává trochu problém, protože zatím žádný kód není 100% bezchybný se všemi dnes běžně používanými prohlížeči (MS Internet Explorer, Mozilla Firefox, Safari, Opera, Netscape). V současnosti stále drtivá většina uživatelů (asi 90 %) používá MS Internet explorer, z toho je tedy třeba vycházet. Druhou důležitou věcí je použití "správného" fontu. Doporučuje se některý z nejrozšířenějších (optimalizovaných) fontů písma, například: Arial, Arial CE, Helvetica, Helvetica CE, Sans-serif, Verdana, Verdana CE. Samozřejmostí je absolutní gramatická korektnost. Posledním faktorem je správné nastavení pro zobrazení. Běžným standardem je obrazový formát 4:3 s rozlišení 1024 x 768 bodů, dále se ještě můžeme často setkat s velikostmi 800 x 600 bodů nebo 640 x 480 bodů.
Závěrem
Design a Corporate Identity u nás zatím bohužel nemají nijak pevnou tradici a spousta podnikatelů a firem tento segment stále podceňuje (zatímco všude ve světě již je tento obor brán velice vážně). Je to rozhodně špatně, protože právě design a fungující firemní identifikace na trhu většinou rozhoduje o přízni či nepřízni potenciálních klientů. Cílem semináře SDD nebylo vyškolit nové programátory či webdesignery nebo správce stránek, ale přiblížit si celou problematiku z ryze praktického pohledu (resp. pohledu zadavatele). Internet je dnes velice mocné médium a orientovat se v jeho infrastruktuře, znát jeho zákonitosti, případně úskalí, ale především ukázat, jak se celkově stavět k problematice Corporate identity ze strany Internetu, je důležitým krokem k úspěchu. Každý podnikatel (firma) dnes má své stránky a jak se prezentuje na nich, tak bude vnímán i drtivou většinou klientů. Proto se rozhodně vyplatí investovat do této problematiky čas a finance a snažit se o co nejlepší prezentaci na webu.
Tématické zařazení:
Diskuse k článku
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě