Vio končí - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Polygrafie

Vio končí

18. května 2001, 00.00 | Společný projekt Scitech (později CreoScitex) a British Telecom oznámil, že s koncem třetího čtvrtletí ukončí svou činnost.

Joint-venture se překládá jako společné riziko. V případě společnosti Vio, což byl společný projekt Scitexu (později po sloučení CreoScitex) a British Telecom (BT), platilo hlavně to riziko (společné zisky se nekonaly).

Společnost Scitex už dříve oznámila, že končí s investicí do Vio (psali jsme tady). Zastavení financování bylo známo poměrně dlouho dopředu a bylo pouze na managementu, zda najde jiného strategického investora nebo vhodný způsob financování.

Celý projekt byl poměrně zajímavý. Umožňoval studiím, reklamním agenturám, tiskárnám a klientům smysluplně spolupracovat na zakázce. Navíc byl hodně orientován na nadnárodní firmy, protože byl globálně zaměřený.

Co bylo kamenem úrazu? Řekl bych, že to bylo myšlení lidí, kteří měli systém používat. Není problém navrhnout výborný systém se spoustou vlastností, ale pokud musí většinu těchto vlastností a parametrů vyplnit obyčejní smrtelníci (zaměstnanci reklamních agentur), musí z toho mít nějaký užitek. Jaký užitek bude mít někdo z toho, že za půl roku bez problémů najde fotografii? Komu vlastně vadí, že fotografii nebude hledat pět minut, ale dvě hodiny?

Vadí to samozřejmě zaměstnavateli, ale ten je často proti takovémuto chování bezmocný. Naši pracovníci jsou přece kreativci a každý pokus o zavedení řádu nedopadne dobře (někdo může odejít nějam, kde nebude "buzerován").

Navíc je tu ještě jiná věc. Proč budovat úplně novou službu, když by bylo lepší vylepšit stávající možnosti? Kdo vzpomene na obsluhu ftp pomocí příkazové řádky a porovná ji s obsluhou přímo v prohlížeči nebo pomocí speciálního programu, ten mi určitě dá za pravdu.

Možná se ptáte, zda mají takovéto aplikace smysl. Zda je pro tiskárnu perspektivní udělat on-line zakázkový systém. Zda se osvitovému studiu vyplatí udělat on-line příjem a sledování zakázek. Rozhodně si myslím, že ano, ale nemá cenu hned začínat megalomanským projektem. Stačí několik jednoduchých funkcí. Podle posledních průzkumů uživatelů Internetu, většina preferuje jednoduchost a uživatelskou přítulnost.

To na druhou stranu neznamená, že systém musí být stupidně jednoduchý. Je dobré předpokládat, že se časem rozšíří o další funkce. Na to je zpravidla dobré pamatovat v databázi a některé položky předvyplnit atd.

V podstatě stejnou analýzu předkládá časopis SeyboldReport, který to vidí z trochu jiné strany: americké. Všiměte si třeba, že Acrobat 5 obsahuje on-line korektury (psali jsme). To je zmíněný druhý postup: neustálé zlepšování stávajících řešení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: