Scitex končí ve společnostech Karat a Vio - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Filmy

Scitex končí ve společnostech Karat a Vio

9. března 2001, 00.00 | Společnost Scitex ohlásila finanční výsledky a ukončení působení ve společnostech Vio a Karat. Velké naděje vkládá zejména do Aprionu.

Společnost Scitex ohlásila ukončení svého působení ve společnostech Vio a Karat. Vio se od svého vzniku zabývala velkoobjemovým přenosem dat v grafickém průmyslu - především mezi grafickými studii a tiskárnami. Společnost vznikla jako joint venture mezi Scitexem a BT (britská telekomunikační společnost) a v současné době je úspěšná především ve Velké Británii a Evropě. Na americkém trhu je Vio také velmi známé, ale podle dostupných informací není tak úspěšné jak se předpokládalo. Vio by měl odkoupit její management a Scitex si podle slov jejího prezidenta Yava Chelouche ponechá ve firmě podíl jako nezávislá společnost.

Další joint-venture, ve které Scitex končí se svojí aktivní účastí, je Karat Digital Press. Zde jde o společný podnik Scitexu a německého výrobce tiskových strojů KBA. Společnost Karat Digital Press se zabývá vývojem digitalizovaného kompaktního ofsetového stroje 74Karat tisknoucího technologií bezvodého ofsetu. Za Karat Digital Press by do budoucna měla nést zodpovědnost pouze společnost KBA. Ačkoli nejsou k této transakci dostupné žádné bližší informace, lze se domnívat, že Scitex dal s konečnou platností najevo svou nespokojenost s vývojem tohoto projektu. Přestože byl stroj představen na veletrzích již před několika lety, velmi dlouho trval vývoj do jeho prodejné podoby a teprve nedávno se začalo s prvními instalacemi.

V současné době tak Scitex stoprocentně vlastní Scitex Digital Printing působící na poli vysokorychlostního ink-jetového tisku pro tisk variabilních dat (např. stroj Versamark) a Scitex Vision (dříve Scitex Wide Format Printing) vyrábějící velkoformátové ink-jetové stroje pro tisk např. billboardů. Do firem, ve kterých má Scitex významný 28%ní podíl, patří CreoScitex, do kterého v minulém roce převedl Scitex výrobu svého veškerého pre-pressového zařízení. Dále pak především RealTimeImage zabývající se vývojem internetových řešení pro pre-press worklfow (Scitex vlastní 16%), Jemtex Ink Jet Printing vyvíjející digitální tiskové systémy pro potisk textilu (Scitex má v současné době opci pro navýšení podílu z 36% na 51%), PrintLife.com disponující technologií pro přenos digitálních fotografií přes Internet a vytváření galerií (Scitex vlastí 13,7% společnosti) a Aprion Digital, kde má Scitex v současné době podíl 11,3% v budoucnu bezúplatně rozšiřitelný na 49,7%.

Zejména poslední jmenovaná společnost, Aprion Digital, je velmi nadějná a dynamická firma zabývající se aplikací ink-jetového tisku v průmyslových tiskových digitálních strojích. O společnosti jsme podrobně psali v článku Ink-jet - digitální tisk budoucnosti?, který jsme počátkem loňského roku připravili po návštěvě vývojových laboratoří této společnosti v Izraeli. Aprion v současné době připravuje tiskové stroje schopné tisknout ink-jetem vysokou rychlostí - a to na podobné materiály, jaké jsou dnes využívány např. v ofsetu.

Jádrem řešení Aprionu jsou tiskové hlavy s technologií MAGIC (Multiple Array Graphic Ink-jet Color). Tiskové hlavy jsou složeny z několika vrstev, jejichž celková tloušťka je ale jen několik milimetrů. Rozměry tiskové hlavy mohou být přitom teoreticky libovolné - první generace používá hlavy o rozměrech cca 150 x 20 mm a rozlišení 600 dpi. Podle zamýšleného využití (například tisk z plochy nebo z rolí) mohou být ale hlavy seskupovány do větších ploch. Zajímavá je pak rychlost strojů - stávající generace strojů Aprion je schopna produkovat až 25 000 kapiček za vteřinu. To znamená tisk při rychlosti pohybu 1m/s při 600 dpi, v jiném vyjádření se pohybujeme v řádech 200 m2/hod. Že jde o technologii velmi zajímavou, potvrzuje např. nedávno ohlášená investice japonského výrobce barev Toyo Ink, který do Aprionu přinesl 5 milionů dolarů a příslib, že bude pro Aprion vyrábět tiskové barvy.

Celkové finanční výsledky Scitexu jsou ovlivněny především přesunem pre-pressové divize do CreoScitex. Scitex uplynulý fiskální rok 2000 utržil v příjmech 344 milionů dolarů, z čehož činil čistý příjem 76 milionů dolarů.

Je zřejmé, že minulým rokem Scitex uzavřel významnou kapitolu svých dějin. Spojení s firmou Creo mu zabezpečilo kontrolu nad pre-pressovým trhem, na kterém je CreoScitex velmi významným hráčem. Na druhou stranu si firma ponechala podíly ve firmách, ze kterých se časem mohou vyklubat dravci atakující obrovský trh s tiskovými technologiemi - to za předpokladu, že se podaří naplnit představy a vize vedení Aprionu v tom, že ink-jet jednou může představovat konkurenci pro průmyslový ofset.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: