Kaleidoskop z domácí a světové polygrafie (47. týden) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Polygrafie

Kaleidoskop z domácí a světové polygrafie (47. týden)

26. listopadu 2001, 00.00 | Co nového v domácí a zahraniční polygrafii? CreoScitex se mění na Creo, proběhlo MacExpo, Tercie získala další ocenění za digitální tisk a další.

Zahraničí
Společnost CreoScitex oznámila dovršení procesu slučování původních firem Creo a Scitex. Ty se spojily v lednu 2001 (viz náš článek Pre-press divize Scitex fúzuje s Creo) tak, že pre-press divize společnosti Scitex přešla pod Creo výměnou za 27% podíl v Creo firmě Scitex. Vznikla společnost CreoScitex představující divizi firmy Creo. V průběhu letošního roku probíhala konsolidace produktové řady, která především v oblasti CtP jednotek vedla ke vzniku zařízení využívající technologií obou původních společností. Na leden 2002 pak společnost Creo oznámila dovršení procesu slučování znamenající opětovné přejmenování pre-press divize, tentokrát z CreoScitex na Creo Inc. Označení Scitex tak zcela postupně zmizí z pre-pressového světa a setkávat se s ním budeme pouze u produktů, které vyrábí izraelský Scitex a které nebyly součástí fůze - tedy především velkoformátové ink-jetové tiskárny.
Společnost Creo oznámila také své finanční výsledky za poslední fiskální rok, který pro ni skončil 30. září 2001. S ohledem na spojení s pre-press divizí Scitexu zaznamenala společnost rekordní růst tržeb, které byly vyšší o 45% - příjmy společnost zvýšila na 656,5 milionů dolarů, oproti 453,3 milionům v předcházejícím roce. Špatná celková ekonomická situace posledních měsíců v USA se však nevyhnula ani této společnosti, což dokazují výrazně nižší příjmy v posledním čtvrtletí fiskálního roku, ve kterém Creo skončilo ve ztrátě.

V Londýně problěhla významná výstava MacExpo 2001 zaměřená na produkty Apple. Jako patrně jediná redakce z ČR jsme se veletrhu účastnili. Naše postřehy můžete najít například v článku Londýnské jablečné hody - MacExpo 2001.

Společnost Monaco Systems, Inc. představila betaverzi svého nového programu pro vytváření profilů digitálních fotoaparátů. Software se nazývá MonacoDCcolor a profily vytváří s použitím targetů GretagMacbeth ColorChecker DC a 24 palcového GretagMacbeth ColorChecker. MonacoDCcolor je určen profesionálním fotografům pracujícím s digitálními fotoaparáty. Ti mohou požádat o zařazení do beta testovacího programu zasláním e-mailu na adresu (Tom P. Ashe).

Společnost FileMaker Inc. představila novou verzi software FileMaker Pro 5.5 Unlimited určeného pro vytváření dynamického obsahu řízeného databázemi. Oproti verzi 5.5 není omezen počet browserů přistupující na webu k dabázi. Cena software je 999 dolarů. FileMaker nabízí podporu také pro Mac OS X Server a Red Hat Linux 7.1. Bližší informace naleznete ZDE.

Světovou premiéru měl v německé tiskárně Nussbaum Medien GmbH & Co. KG digitální kotoučový tiskový stroj Man Roland DICOweb. Digitální kotoučové stroje DICOweb představil výrobce na letošní DRUPĚ. Stroje pracují technologií computer to press, ale na rozdíl od tzv. DI tiskových strojů jde o osvit přímo na formový válec, tedy bez použití tiskové desky. Na ocelový formový válec je nejprve přiložena termotransferová páska, na které je nanesen speciální polymer. Po osvícení IR laserem dojde v místě ozáření k přenosu polymeru, který tak na válci vytvoří potřebný rastr. Pro osvit se používá laserová hlava od firmy CREO umožňující vytvořit rastr s max. rozlišením 3200 dpi. Po přenosu polymeru následuje druhá fáze - jeho zapékání. Na intenzitě zapékání záleží výdržnost tiskové formy, která může dosáhnou hodnoty až 30 000 kopií. Tím je ukončena příprava tisku, jež trvá cca 10 minut. Následně již může probíhat vlastní tisk, který se ničím neliší od klasického ofsetu. Po skončení tisku dojde k poslední fázi, kterou je mytí. To je realizováno pomocí speciálního mycího roztoku a textilní pásky. Tím je stroj připraven k dalšímu použití, aniž by byla potřeba další úprava např. formového válce. Bližší informace o stroji naleznete v našem článku Digitální stroje firmy Man Roland.
V tiskárně Nussbaum Medien GmbH & Co. KG byl stroj testován od června a podle zveřejněných informací na něm vyrábějí plnobarevné tiskoviny v nákladu od 440 do 30 000.

Z domova:
Společnost MacronSystems připravuje internetové řešení tisku vizitek pro firmy a instituce. Podstatou tohoto řešení bude expresní digitální tisk po on-line objednávce. Systém je určen zejména pro firmy, které mají jednotný design vizitek, u kterých se mění pouze jméno a např. telefonní číslo. Změny se budou provádět on-line na vzorech uložených na serveru provozovatele. Bližší popis aplikace je na serveru MacronSystems.

Pražská tiskárna Tercie, vybavená digitálním tiskovým strojem Xeikon DCP 500 D, získala první cenu v šestém ročníku celosvětové soutěže Xeikon Diamond Awards. V soutěži se letos sešlo přes 130 tiskovin tištěných na digitálních tiskových strojích Xeikon od tiskáren z 25 zemí světa (každá tiskárna při tom mohla dodat max. 3 soutěžní výtisky). Tiskárna Tercie zvítězila v kategorii "Print on Demand" s knihou "Exlibris". Plnobarevná kniha je tištěna ve formátu 230 x 290 mm a obsahuje 172 stran. Vnitřní strany byly tištěny digitálním strojem na papír Nopacolor matt o plošné hmotnosti 150 g/m2, obálka pak ofsetem. Podle uvedených informací byl počáteční náklad knihy, 500 ks, vytištěn za cca 42 hodin, posléze se realizovaly postupné dotisky až na celkový náklad 1 200 ks.

Máte novinky také z vaší firmy? Zašlete nám je adresu . Budou-li aktuální, zpracujeme je do příštího kaleidoskopu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: