Kaleidoskop z domácí a světové grafiky a polygrafie (2) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Polygrafie

Kaleidoskop z domácí a světové grafiky a polygrafie (2)

15. ledna 2002, 00.00 | Alias|Wavefront nabídne bezplatnou verzi programu Maya, Creo představilo software Six Degrees, PDF/X-1 a PDF/X1a formálně schváleno, Océ licencuje ColorTune, Grafitec je zpět Grafitecem, EPSON nabízí tiskárnu pro vítěze své počítačové hry a další novinky.

Zahraničí
Zajímavý způsob legalizace výkonného programu Maya pro vytváření 3D grafických objektů a scén uživatelům, kteří software používají nekomerčně, představila společnost Alias|Wavefront. Ta bude od února nabízet tzv. Maya Personal Learning Edition, plnohodnotnou verzi programu určenou zejména pro výuku práce v programu. Maya Personal Learning Edition bude dostupná pro platformu Mac OS X a Windows a od komerční verze se bude lišit vodoznakem umisťovaným do vytvořených scén, jiným výstupním formátem ve kterém budou objekty ukládány (a který nebude možné importovat do komerční verze programu) a nemožností používat v programu pluginy ostatních výrobců. Pro získání této verze programu Maya bude třeba pouze každoroční registrace, následně bude možné program zdarma získat z webu výrobce nebo za 5 dolarů na CD. Chcete-li být upozorněni ihned po uvolnění této verze programu, zaregistrujte se ZDE. Uživatelům bude posléze k dispozici i speciální uživatelské centrum vč. galerie a Maya Personal Learning Edition tak bude zajímavá alternativa pro uživatele, kteří se v tomto programu chtějí naučit pracovat a přitom používat legální software.

Myšlenkou týmové práce v grafickém průmyslu se zabývá stále více výrobců software. Přestože jsou v tomto směru k dispozici v současné době především serverové aplikace typu Printcafe, začínají se i zde objevovat samostatné perspektivní aplikace. Novinkou je v této oblasti software Six Degrees, který ohlásila společnost Creo. Software, ke kterému není zatím k dispozici příliš bližších informací, bude umožňovat sdílet komponenty rozdělaných projektů a různé vzkazy mezi jednotlivými spolupracovníky. Jeho cena bude přibližně 250 dolarů a pro americký trh by software měl být uvolněn na newyorském Macworldu v červenci letošního roku. Six Degrees bude určen jak pro platformu Mac OS, tak Windows. Chcete-li získat demo programu, zaregistrujte se na stránce http://www.creoscitex.com/sixdegrees/. Společnost Creo také oznámila s okamžitou platností ukončení produkce zásuvných modulů S2C Separator a Silvertone.

2. ledna oznámila International Standards Organization (ISO) formální schválení série standardů PDF/X pro digitální výměnu dat. Standard ISO 15930-1:2001 pokrývá problematiku výměny dat uložených ve CMYKu a přímých barvách (formát PDF/X-1 a PDF/X1a). Tyto formáty jsou založeny na PDF verzi 1.3 a jejich určení je zejména do pre-press workflow, ve které jsou schopny zajistit vyšší spolehlivost reprodukovatelnosti uložených informací, než běžný PDF formát. Věřme, že formální schválení těchto formátů přiměje více výrobců k jejich implementaci do svých produktů. Formátu PDF/X jsme se na Grafice věnovali v článcích Apago PDF/X-1 Checkup a Enfocus připraven na PDF/X.

Océ podepsala OEM smlouvu se společností Agfa na využívání technologie ColorTune pro správu barev ve svých barevných tiskárnách a kopírkách. Informace je zajímavá zejména v souvislosti s barevnou produkční digitální kopírkou/tiskárnou CPS700, představující první produkt této kategorie od Océ. Výrobce si od stroje, jehož první instalace je již také v České republice, hodně slibuje a kvalitní color management je další vstupenkou pro využití zařízení nejen v kancelářské, ale také polygrafické praxi.

Z domova
Zajímavou formu oslovení svých stávajících a nových uživatelů zvolila společnost EPSON - na jejich stránkách www.epson.cz je možné získat počítačovou hru EPSON Ink Devils, ve které je hráč odpovědný za bezporuchový tisk obrovské inkoustové tryskové tiskárny. LinkX, zlé kapičky inkoustu, se přitom pokoušejí výtisk pokazit. Uzavřením LinkX zabrání hráč ztracení již vytisknutých řádků, zatímco odsáváním kapiček inkoustu podle barvy LinkX znovu plní tiskové zásobníky. Nejlepší hráč (celosvětově) každého měsíce získá tiskárnu EPSON Stylus C80.

Nové verze se dočkal oborový adresář Grafiky On-line. Nejenže mají uživatelé k dispozici výrazně více propracované administrátorské nástroje, ale součástí všech záznamů z vybraných sekcí je podrobný rejstřík, pomocí kterého bude brzy možné prohledávat záznamy zaměřené na polygrafickou výrobu. Uživatelé tak budou moci snadno nalézt například pražské tiskárny s formátem tisku B1 atd. Novinkou adresáře je také širší výběr mezi formáty záznamů, kde základní záznam lze do adresáře přidávat bezplatně.

Společnost Grafitec s.r.o. dokončila převzetí majetku Dobrušských strojíren, a.s. a přejmenovala se zpátky na své původní jméno Grafitec z provizorního označení POLLYGRAPHICS, spol. s.r.o., Praha. Tímto krokem dovršil holding dlouhodobý záměr vytvoření jednotně organizované průmyslové společnosti zabývající se výrobou tiskařských strojů. Pod hlavičkou Grafitec s.r.o. tak nyní vystupují nejen původní Dobrušské strojírny, ale také původně blanský Grik zabývající se vývojem strojů a jejich příslušenství.

Od lednového čísla převzala společnost Magic Seven, a.s. kompletní předtiskovou přípravu a tisk části ekonomických periodik ASPI. Periodika Učetnictví v praxi, Mzdy a personalistika v praxi, Otázky a odpovědi z praxe a Daně a právo v praxi vycházejí pravidelně 1x měsíčně.

Velmi bouřlivá diskuze o nových iMacích se rozpoutala u zpravodajství serveru Mujmac.cz z amerického MacWorldu.

Máte novinky také z vaší firmy? Zašlete nám je adresu . Budou-li aktuální, zpracujeme je do příštího kaleidoskopu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: