IPEX 2002: Osvit tiskových desek ink-jetem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Polygrafie

IPEX 2002: Osvit tiskových desek ink-jetem

7. května 2002, 00.00 | Jak dnes vypadají ink-jetové technologie nabízející s použitím klasické stolní tiskárny přípravu konvenční ofsetové tiskové desky?

Hlavní sponzor zpravodajství
z IPEX 2002:

PRESSTEK

Partneři zpravodajství:
Grafitec
Elektronika-Navrátil
Xerox ČR
Indigo

Mediální podpora:
Printing.cz
Ve včerejším článku jsme si představili progres v jednom technologickém směru použitelném pro přípravu konvenčních tiskových desek digitální cestou - pomocí jednotek CtCP používajících pro osvit UV záření. V praxi lze však pro tento úkol použít ještě jednu technologii - inkoustový tisk. Zařízení pracující na bázi inkoustového tisku však podle našeho názoru nelze s klasickými CtP jednotkami v podstatě vůbec přímo srovnávat, a proto jsme se přehledu vývoje na tomto trhu rozhodli věnovat samostatný článek.

Inkoustové tiskárny lákají k použití pro osvit filmů nebo desek nejrůznější výrobce již dlouhou dobu. Za posledních několik let jsme se tak na trhu mohli setkat s různě kvalitními "osvitkami" a "CtP jednotkami" využívajícími pro práci nejčastěji obyčejné stolní inkoustové tiskárny. Cena takového zařízení bývá pochopitelně v porovnání s klasickou osvitovou jednotkou nebo CtP zařízením velmi nízká. Zcela nesrovnatelné jsou však i ostatní parametry jako denzita (v případě potisku filmů), přesnost, opakovatelnost, rychlost a další. A tak si lze dnes představit využití podobných zařízení spíše pro přípravu jednodušších jednobarevných tiskovin, avšak ne plnobarevných tiskovin, jejichž výroba je často inzerována. Nakonec tak popisované produkty většinou z trhu mizí stejně rychle, jako se objevily (v ČR si možná vzpomenete např. na poměrně viditelnou kampaň na tiskové řešení Amanda používající pro výrobu polygrafických filmů inkoustovou tiskárnu Epson Stylus Color 3000).

Z uvedeného popisu se trochu vymyká zařízení JetPlate od společnosti Pisces, které bylo možné vidět na IPEX v provozu. JetPlate, který byl poprvé představen (v jiné technické specifikaci) cca před dvěma lety, se těší poměrně trvalé přízni zahraničních odborných médií, je stále technologicky rozvíjen a především - se poměrně slušně prodává.

JetPlate slouží k digitálnímu osvitu konvenčních tiskových desek. Pro tento účel používá nepatrně upravenou inkoustovou tiskárnu Epson Stylus 3000. Ta je pro podobné aplikace využívána často - nabízí totiž nejen kvalitní tisk, ale je i velmi flexibilní v celkovém ovládání množství tiskových parametrů.
Tiskárna JetPlate má speciální posuvné válečky, které musí pracovat s tlustšími tiskovými deskami, podavač je doplněn o kovové vodicí lišty a speciální je především inkoust. Při tisku na tiskové desky používá tiskárna samozřejmě jen jednu barvu, která je speciálně připravená tak, aby chemicky narušila citlivý povrch konvenční tiskové desky pro ofsetový tisk (stejně jako UV světlo). Barvu tak Pisces musí vyrábět individuálně pro jednotlivé tiskové desky - v současné době výrobce podporuje značky Agfa, Kodak a Precision Graphics.

Druhou podstatnou součástí systému je speciální vyvolávací procesor, ve kterém se tiskové desky připravené na Epsonu vyvolávají stejně jako v běžném polygrafickém provozu. Součástí dodávky je také Harlequin RIP.
Výsledek ofsetového tisku z desek připravených touto cestou poměrně odpovídá očekávání - plné jednobarevné plochy v základních CMYK barvách a text jsou reprodukovatelné velmi slušně, přechody a obrázky obsahující klasický stochastický rastr inkoustové tiskárny. Hlavní problém vidíme u tiskárny v možných problémech s opakovatelností, tj. tisku motivu na zcela stejné místo v případě přípravy čtyř postupných separacích barvotisku a v rychlosti - jednu tiskovou desku formátu A3 připraví JetPlate v závislosti na typu zakázky za cca 8-12 minut. Tzn. výroba čtyř tiskových desek formátu A3 trvá cca 45 minut až hodinu, což rozhodně není málo.

Úprava inkoustové tiskárny, vývoj speciálních inkoustů, speciální vyvolávací automat, RIP, to už je samozřejmě výbava, která se nemůže prodávat jen za desítky tisíc korun. Nakonec tedy ani už tolik nepřekvapí, že celé řešení lze pořídit za 12 500 dolarů, tedy více než 400 000 Kč. Cena je to poměrně vysoká, nicméně podle dostupných informací se zařízení prodává poměrně slušně - výrobce udává 100 instalovaných jednotek a nárůst nových instalací v počtu cca 40 instalací za měsíc.

Třebaže na IPEX jsme již jinou inkoustovou jednotku pro přípravu tiskových desek nepotkali, není Pisces jediným výrobcem, který se na tuto technologii zaměřuje.

V časopise Seybold Report 3/2002 můžete například najít zmínku o firmě Olec, vyvíjející velkoformátové "CtCP" jednotky s použitím inkoustových tiskových hlav převzatých z plotrů. Bližší informace o tomto zařízení můžete nalézt např. ZDE

Závěr
Alternativní zařízení typu PlateJet nepředstavují přímo konkurenci ani klasickým filmovým osvitovým jednotkám, ani jednotkám CtP. Jak je však vidět, své zákazníky si podobné produkty v celosvětovém měřítku najdou. Jde o firmy se specifickými nároky na produkci. V případě inkjetové přípravy konvenčních ofsetovým desek jde o tiskárny, které chtějí mít vlastní digitální workflow, nemají příliš investičních prostředků, a připravují relativně menší počet zakázek střední náročnosti. Na PlateJet je sympatické, že se Pisces snaží technologii vyvíjet tak, aby byla co nejpoužitelnější, i když se tím celé řešení postupně zdražuje (např. o použití vyvolávacího automatu). Na druhou stranu jde podle našeho názoru opravdu o alternativu pro "digitální" nadšence a význam inkoustového tisku vidíme v budoucnu v polygrafii jinde - v rychlém, kvalitním přímém tisku v produkčních rychlostech na nejrůznější materiály.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: