Novinky v Photoshopu 7 - Patch Tool (Záplata) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Photoshop

Novinky v Photoshopu 7 - Patch Tool (Záplata)

zaplata

15. srpna 2002, 00.00 | Jednou z nejlepších inovací nového Photoshopu je nástroj Patch Tool - doslova magická záplata umožňující velmi snadno a rychle provádět i složitější retuše. Jak nástroj funguje a jaké jsou jeho možnosti?

Potřebujete z fotografie odstranit popisky lihovkou, pastelkou, škrábance nebo plot? Nebo snadno a rychle odstranit z vlasů papírky, sponky, z kůže tetování nebo loga z triček? Nyní když Photoshop 7 disponuje novým skvělým nástrojem Patch Tool (Záplata), není podobný problém pro vás žádnou překážkou.

Patch Tool (Záplata)
Nástroj funguje podobně jako razítko, ale s tím rozdílem, že se přizpůsobuje okolí (nevznikají hrany vytvořené odlišným odstínem a barvou). Z vybraného místa získá texturu, světla a stíny, které pak naprůměruje. Nelze pracovat v selekci (škoda), to proto, že nástroj už je selekcí, ale má to i svoje výhody: můžeme vybrat dané místo lasem, čtvercovou nebo kruhovou selekcí, magickou hůlkou nebo jinými nástroji, které vytváří selekci a pak tepreve přepnout na tento nástroj. Nevýhodou oproti dalšímu novému podobnému nástroji Healing Brush (Retušovací štětec) je nemožnost nastavení módů (ztmavit, zesvětlit…atd.), které ale asi málokdo využije, takže to není až zas tak bolestivé.

FUNKCE

Destination a Source (Cílová oblast, zdroj)


Mezi funkcemi je pouze jediný rozdíl a je zcela na vás, který způsob si vyberete. Pokud zaškrtneme Destination přetahujeme vybranou plochu na kterékoliv místo na obrázku. Přesně naopak je tomu u funkce Source. Do vybrané plochy si natáhneme námi vybraný prostor z obrázku. 

Use Pattern (použít vzor)
Stačí vybrat nějaký prostor kteroukoliv selekcí nebo nástrojem Patch tool. Zvolit si vzorek a stisknout tlačítko Use Pattern. Docela dobře se dá využít s vlastním vyrobeným vzorkem (viz. níže).

POSTUP PRÁCE

Na třech příkladech si ukážeme, jak pracuje nástroj v módu Source, Destination a jak funguje Use Pattern.

Jednoduchá retuš tetování (Source)
Vybereme tetování polygonálním lasem (L) - je to jednodušší než vyběr od ruky. Vezmeme nástroj Patch Tool(J) a zvolíme Source, abychom si mohli do vybraného prostoru natáhnout kus ruky nebo část pokožky na těle.

 

Najedeme kurzorem nad výběr, přidržíme levé myšítko a přetáhnem nad místo, které je asi nejpodobnější kůži pod tetováním a pustíme levé tlačítko myši. 

 

Stačily dva kroky a tetování je úplně pryč. Podobným způsobem lze odstrani špínu, pot atd...

 

Přidání loga (Destination)
Pomocí polygonálního lasa (L) vyselektujeme logo. Použijeme Patch Tool (J)  a odškrkneme Destination, abychom mohli logo přetáhnout na jiné místo.

 

Najedem kurzorem nad selekci a přetáhneme logo Drag and Drop na místo určení. Vhodné je použít jen na podobně zbarvená místa (logo nemůžeme umístit na bílý pruh na boku nebo na dres ...).

 

Na podobné úpravy (pokud potřebujeme něco přesněji vybrat a umístit na plochu, která není příliš prostorná) je dle mého názoru mód Destination jako dělaný. Podobnou úpravu můžeme udělat i v Source módu, ale je to náročnější.

 

Spravení bundy (Use Pattern)
V popisovaném případě je nejlepší použít vlastní texturu (kterou si vytáhneme z obrázku nebo vyrobíme), nebo použít nějakou přednastavenou, která se té naší co nejvíce podobá.

 

Poté, co jsme si texturu zhotovili nebo vybrali z nabídky, vybereme vadu třeba maskou nebo nástrojem Patch Tool (J), což je méně přesné, a potvrdíme tlačítkem Use Pattern.

 

Bunda je jako nová, nikdo nepozná, že byla někdy předtím zničená.

 

UKÁZKY

Na závěr jsem připravil alespoň pár ukázek pro představu, co lze se skvělým nástrojem upravit či opravit.

 

 

 

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: