Co nového přináší Adobe Photoshop 7? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Photoshop

Co nového přináší Adobe Photoshop 7?

Photoshop 7

25. února 2002, 00.00 | Adobe Photoshop je bezpesporu jedním z nejpoužívanějším programů v oblasti grafiky. Není proto divu, že každá nová verze na sebe strhne nemalou pozornost. Jaká je již 7. verze programu?

Adobe Photoshop je bezesporu jedním z nejpoužívanějším programů v oblasti grafiky. Není proto divu, že každá nová verze na sebe strhne nemalou pozornost. Jistě tomu bude také u nové, sedmé verze programu, kterou Adobe o víkendu představilo na veletrhu PMA v americkém Orlandu, odkud vám tak můžeme přinést první informace.


Prezentace Photoshopu 7 na konferenci DigitalFucus@PMA 2002 v noci před oficiálním představením

Upgrade patrně nejvíce očekávají uživatelé Mac OS X, pro které je Photoshop konečně k dispozici také v nativní verzi. Ale i pro uživatele ostatních platforem přináší Photoshop 7 řadu zajímavých novinek. Většinu nejvýznamnějších si stručně shrneme v tomto článku, jejich podrobnější popis pak naleznete, jako u přecházejících verzí Photoshopu, v samostatných tutoriálech zaměřených zpočátku právě na nové funkce tohoto grafického editoru.

Efektivita práce
Řada vylepšení sedmé verze Photoshopu je z oblasti, která přímo nesouvisí s grafickými nástroji, ale je nezbytná pro efektivní práci v produkčním prostředím.

Typickým nástrojem této skupiny je nový propracovaný správce souborů (File Browser). S jeho pomocí se lze výrazně jednodušeji než dříve orientovat mezi obrázky uloženými na disku nebo archivním CD. V dialogovém okně není k dispozici jen náhled aktuálně zvoleného obrázku, jako tomu bylo v Photoshopu dosud, ale i náhledy všech ostatních obrázků v daném adresáři, stromová struktura adresářů a především podrobné informace o obrázku včetně zobrazení metadat. V tomto okně jsou tak zobrazeny informace o datu vytvoření, změny, formátu, rozlišení, barevném profilu, bitové hloubce a dále také EXIF informace zapsané digitálním fotoaparátem při vytvoření digitálního snímku (informace o expozici, velikosti snímku, rozlišení atd.). Podobně jako v jiných programech, určených přímo pro správu grafických souborů, lze v okně File Browseru Photoshopu 7 soubory přejmenovávat, otáčet a třídit (a to i dávkově). Zajímavou funkcí je možnost třídění souborů pomocí vlastního hodnocení - to si lze nastavit např. podle fází jednotlivých grafických souborů na "skica", "final" atd.

Řada uživatelů jistě uvítá funkci nazvanou Workspace umožňující uložit si vlastní nastavení rozložení a vzhledu jednotlivých palet. Funkce bude užitečná nejen pro uživatele, kteří se střídají na jednom počítači, ale i pro uložení nastavení pracovního prostředí pro různé pracovní operace. Navíc lze v Photoshopu 7 uložit nejen nastavení pracovního prostředí, ale i jednotlivých funkcí a nástrojů (tato nastavení jsou pak dostupné mj. z nové palety Presets).

Jednou z klíčových novinek bude pro řadu uživatelů, zejména z větších designerských a publikačních společností, podpora XMP (Extensible Metadata Platform) začleňující do souborů vytvářených v Photoshopu jazyk XML. V současné době podporují XMP již také ostatní důležité produkty Adobe, jako Acrobat 5, InDesign 2 a Illustrator 10. Začlenění XML do grafických formátů umožňuje jejich "inteligentní" další využívání - archivaci, prohledávání, používání v jiných aplikacích aj. Bližší popis XMP naleznete na http://www.adobe.com/products/xmp/main.html.

Hovoříme-li o automatizaci, pak se opět trochu dál posunula integrace jednotlivých programů od Adobe. Pomocí programu Adobe AlterCast lze např. automaticky v návaznosti na produktovou databázi prohazovat v PSD souborech Photoshopu textové či obrazové informace a ve spojení s ImageReady pak zcela automaticky a de facto bez zásahu uživatele vytvářet např. animované optimalizované produktové bannery s aktuálními informacemi postavené na předem připravených šablonách. Bližší informace o AlterCast naleznete na adrese http://www.adobe.com/products/altercast.

Vrátíme-li se ještě zpátky k práci s vytvořenými obrázky, tak i Photoshop 7 umí, stejně jako předcházející verze programu, různé hromadné katalogizace obrázků pro vystavení na Internetu. Novinkou je však funkce Picture Package pro tisk více různých obrázků na jeden list většího formátu. To je funkce zajímavá např. pro uživatele, zpracovávající v Photoshopu digitálně pořízené fotografie.

Kreativní a grafické nástroje
Kreativce potěší v Photoshopu 7 celý nový kreslící engine umožňující simulování tradičních výtvarnických technik a to s použitím jak suchých, tak mokrých nástrojů.Podstatně vylepšená je paleta štětců umožňující nastavení velkého množství parametrů jednotlivých štětců - od jejich velikosti, přes způsob, jakým je obraz nanášen až po texturování a stíny, přičemž jednotlivé štětce lze navzájem i kombinovat (Photoshop 7 by měl podle tiskové zprávy plně podporovat všechny funkce Wacom tabletů).

Mezi standardně dodávané nové pluginy patří modul "Pattern Maker" pro vytváření bezešvých vzorů s řadou nastavení.

Vylepšení se dočkal plugin Liquify - propracovaný deformační nástroj, který byl jednou z novinek Photoshopu 6. Liquify umí nyní pracovat také jen s náhledy obrázků, které se vyrendrují až zcela v závěru, což výrazně šetří čas. Plugin nyní podporuje vrstvy Photoshopu, které lze v modulu zobrazovat jednotlivě jako orientační pozadí a obsahuje i nový štětec Turbulence pro vytváření motivů jako je oheň nebo kouř. Nejste-li si jisti, k čemu Liquify slouží, doporučujeme článek popisující jeho možnosti v Photoshopu 6. Photoshop 6.

Jako velmi mocný nástroj se jeví nový retušovací štětec nazvaný Healing Brush (tedy "hojící" štětec). Ten slouží podobně jako razítko k odstranění nejrůznějších nežádoucích drobností v obraze. Na rozdíl od razítka však "hojící" štětec při klonování obrazu zachovává stíny, světla a textury původního obrazu. Automatické odstraňování nežádoucích artefaktů z celé oblasti má na starost funkce nazvaná "Patch Tool". Ta pracuje na stejném principu jako Healing Brush, ale automaticky v předem označené oblasti.

V oblasti automatických korekcí přibyla nová funkce Auto Color Command. Po funkcích pro automatické přizpůsobení úrovní a kontrastu tak uživatelé mají možnost nechat Photoshop zkusit automaticky opravit také barevné podání obrázku.

Nástroje pro web
V sedmé verzi odstranila Adobe poměrně velký nedostatek, který omezoval jistě velkou řadu uživatelů při vytváření grafiky optimalizované pro web. V paletce "Save for Web" tak již nyní opět najdeme kapátko, pomocí něhož je možné v náhledu grafiky vybrat barvu, která bude ve finálním obrázku průhledná. Průhlednost lze navíc definovat také jako rozptýlenou - tedy tak, aby obrázek na webu přecházel postupně do barvy pozadí. Další novinkou v oblasti optimalizace obrázků pro publikování na Internetu je možnost přiřazení vyšší priority vektorovým částem obrázků (tj. včetně textu), které jsou pak automaticky optimalizovány s menší ztrátou kvality. Mezi nové formáty, do kterých lze obrázky ukládat, pak přibyl WBMP formát používaný na různých PDA zařízeních.

Ostatní
Výše vyjmenované funkce a nástroje nepředstavují samozřejmě kompletní výčet nových funkcí, i když se jedná o ty nejpodstatnější. Mezi ty další patří např. rozšíření práce s PDF soubory o bezpečnostní funkce - tj. přímo v Adobe Photoshopu lze při vytváření PDF dokumentů nastavit heslo a omezit práva vztahující se k používání PDF dokumentu. A v duchu obecného rozšiřování funkcí jednotlivých programů o obecnější nástroje nám i v Photoshopu přibyla funkce, která zde zatím nebyla - kontrola pravopisu. Zatím samozřejmě v anglické verzi.

ImageReady 7
S Photoshopem 7 přichází v jednom balíku také ImageReady 7. Mezi jeho novinky patří stejné vylepšení exportu optimalizovaných obrázků a také poměrně podstatné vylepšení v podobě zcela nové palety.Ta vypadá podobně jako paleta Vrstvy a obsahuje v sobě jednotlivé řezy stránky, fáze rolloverů, interaktivní mapy a animace. Tato paleta je velmi podstatná, protože zejména u komplikovanějších webů připravovaných v ImageReady nebylo v minulých verzí zas tak úplně jednoduché vybrat např. správný řez malých rozměrů. Podstatná novinka je také spolupráce s Adobe AlterCast při automatickém propojení grafických layoutu s datábazí, o kterém píšeme výše.

Závěr
Sedmá verze Adobe Photoshopu se začne prodávat v druhém čtvrtletí letošního roku. Podstatnou novinku představuje především pro uživatele Mac OS X, pro ostatní platformy (Windows 98, ME, 2000, NT, XP a Macintosh OS 9.1 a 9.2) je upgrade zajímavý především v oblasti integrace XMP do celého publikačního workflow. Ale i ostatní funkce, určené zejména pro vyšší efektivitu práce, jistě ocení většina uživatelů. Ostatně je více než dobré, že se Adobe soustředí nyní na jemné dolaďování programu a jeho integraci s moderními standardy, než na další hromadné přidávání funkcí a super efektů.

Z pohledu digitální fotografie přináší Photoshop 7 důležité rozšíření podpory práce s doplňkovými informace uloženými ve snímcích. Výrazně byla vylepšena podpora formátu EXIF a počítá se i s rychlou implementací EXIFu 2.2. Navíc Adobe spolupracuje s výrobci na přímé podpoře RAW formátů digitálních fotoaparátů nejčastěji v podobě plug-inů. Spolupráci v tomto směru oznámil například Foveon.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: