Nepostradatelné pluginy - Adobe Photoshop - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Photoshop

Nepostradatelné pluginy - Adobe Photoshop

18. listopadu 2002, 00.00 | Ve volném seriálu se na Grafice pokusíme nalézt kolekci nejužitečnějších zásuvných modulů pro programy používané v pre-pressové praxi. Začínáme Adobe Photoshopem - jaké jsou naše tipy? Jaké pluginy používáte vy?

Uživatelé většiny profesionálních programů mohou jejich možnosti de facto libovolně rozšiřovat o další funkce instalované v podobě zásuvných modulů. Těch je skutečně nepřeberné množství, neboť napsat jednoduchý plugin je i pro začínajícího programátora např. u Adobe Photoshpou otázkou velmi krátkého času. Narazit na smysluplný zásuvný modul, použitelný v praxi, tak není vůbec jednoduché. Protože se dotazy na zásuvné moduly objevují jak v naší redakční poště, tak v diskuzních fórech a konferencích Grafiky, rozhodli jsme se připravit seriál stručně mapující nejzajímavější zásuvné moduly pro nejběžnější software používaný v grafických a pre-pressových studiích.

Za redakci v článku představíme několik zásuvných modulů, o kterých si myslíme, že si svou pozici dokáží vždy obhájit a jejich používání je sázka na jistotu. Současně věříme, že se o své případné další tipy a zejména praktické zkušenosti podělíte v diskuzi pod článkem.

Dnešní článek věnujeme zásuvným modulům pro Adobe Photoshop zaměřeným na kreativní práci. Pro tento program existuje pluginů nejméně několikanásobně více, než pro zbylé "pre-press" programy, nicméně volba základních zásuvných modulů není zas tak složitá - na trhu existuje jen několik hlavních hráčů, které ve svých produktech nabízejí "to hlavní".

KPT effect
Kai's Power Tools představují balík propracovaných grafických filtrů prodávaných pod hlavičkou Corelu. Aktuálně je na trhu sedmá verze (z označení pluginů však již číslování vymizelo, což reflektuje skutečnost, že nová verze přináší většinou zcela nové filtry a je tak spíše rozšířením starší verze), která se dostala na trh zhruba před rokem - na podzim 2001. KPT efekty jsou známé jak svoji kvalitou, tak netradičním a pečlivě zpracovaným uživatelským rozhraním.
Sedmá verze KPT obsahuje devět efektů umožňují jak upravovat barevné podání snímku (KPT Channel Surfing), tak připravovat různé imaginární efekty. Konkrétně jsou v sedmé verzi KPT následující filtry: KPT Channel Surfing (umožňuje aplikovat různé efekty na libovolný z kanálů RGB LHS), KPT Fluid (efekt kapaliny), KPT FraxFlame II (vytváření fraktálů), KPT Gradient Lab (komplexní řízení barevných přechodů), KPT Hyper Tiling (přeměna obrázků na bezešvé dlaždice a jejich skládání do virtuálních obrazců), KPT Ink Dropper (efekt kapky, kouře atd), KPT Lightning (nejrůznější záblesky), KPT Pyramid Paint (barevné efekty) a KPT Scatter (přidávání šumu a částic do obrázku). Bližší informace naleznete o jednotlivých pluginech na stránkách výrobce. Za pozornost stojí rozhodně i starší produkty v řadě KPT - např. Skyeffect pro vytváření efektu oblohy.
KPT effect jsou v ČR prodávány za cenu okolo 3500 Kč bez DPH.


KPT Lightning


KPT Gradient Lab

Eye Candy 4000
Hledáte-li moduly, které vám pomohou v Photoshopu vytvářet různé více, či méně realistické efekty, pak vás nejspíše uspokojí kolekce filtrů od společnosti Alien Skin Software. Eye Candy 4000 je soubor 23 efektů v jednom plug-inu. Většina z efektů je relativně známá ať už z podobných efektů/filtrů dodávaných s Adobe Photoshopem nebo z předchozí verze Eye Candy 3.0, jejich provedení je však na vysoké úrovni. Hlavní okno s velkým náhledem je pro všechny efekty stejné, vlevo od náhledu (lze ho zvětšit i zmenšit podle potřeby) se pak objevují dostupná nastavení ke každému efektu. U mnoha z efektů pracujících s 3D plastičností objektů respektive výběru, jsou mimo hlavní nastavení pro daný efekt většinou na výběr ještě další dvě sekce pro nastavení barev, gradientů, stínování, výběr 3D profilu pro efekt atd. V menu hlavního okna přepínáte mezi jednotlivými efekty, přičemž nastavení pro každý z efektů lze samozřejmě uložit pro pozdější použití a pro každý efekt máte na výběr designéry několik pečlivě zvolených nastavení. Eye Candy 4000 nabízí slušně vypadající efekty plamenů, kouře, skla, špičkové efekty opaleskujících kovů včetně stříbra a chrómu, nejrůznější typy bevel efektů, kapajících tekutin, dešťových kapek, stíny za pohybujícími se objekty a spoustu a spoustu dalšího.
Eye Candy 4000 se na českém trhu prodávají za cenu cca 7100 bez DPH.


Eye Candy 4000

Flaming Pear
Hledáte-li pomocníka pro vytváření zajímavých textur a 3D vzhledů, pak velmi dobrým tipem je SuperBlade Pro určen pro vytváření 3D a 2D reliéfu na libovolném objektu.

Mimoto nabízí výrobce několik dalších zajímavých pluginů - např. Flaming Pear Flood pro efekt vodní hladiny, Flaming Pear Lunar Cell 1.01 pro vytváření netradičních povrchů případně výrazněji univerzálnější Flaming Pear Mr. Contrast pro práci s kontrastem obrazové předlohy. Zásuvné moduly prodává výrobce v balíku v ceně kolem 40 dolarů - viz ceník na stránkách výrobce.

Extensis MaskPro a Corel KnockOut
V dobách dřívějších verzí Adobe Photoshopu představovaly pluginy uvedené v nadpisu tohoto odstavce high-end řešení pro vykrývání komplexnějších scén (např. klasicky vlasů, dýmu aj.) pro další použití nejčastěji v různých kolážích. S příchodem nástroje Extract implementovaném přímo v Adobe Photoshopu však nástroje získaly silného konkurenta. Nicméně i tak mají stále oproti Photoshopu v oblasti vykrývání co nabídnout - hlavně uživatelům, kteří potřebují vysokou kvalitu výstupu při co nejvyšší produktivitě. Blíže se o nejnovější verzi programu KnockOut můžete dočíst v naší recenzi. Profesionální schopnosti programu se odrážejí i v jeho ceně, která se na českém trhu pohybuje okolo 12 000 Kč bez DPH.

Ukázka maskování v programu KnockOut

Výše uvedené zásuvné moduly představují naše základní typy pro rozšíření kreativních možností Adobe Photoshopu. Jaké pluginy se osvědčili vám? Své tipy můžete zadávat do diskuze pod článkem.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: