Adobe Photoshop CS a RAW - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Photoshop

Adobe Photoshop CS a RAW

Photoshop CS

12. listopadu 2003, 00.00 | Jednou ze zajímavých novinek nového Photoshopu CS je integrovaná podpora pro RAW formáty digitálních fotoaparátů. Spolu s 16ti bitovou barevnou hloubkou pro následné zpracování fotografií jde o velmi silný nástroj.

Formát RAW se stále častěji objevuje u digitálních fotoaparátů nabízejících vyšší rozlišení. Výrobci se jím snaží především uspokojit zákaznickou touhu po maximální kvalitě záznamu. Na rozdíl od všech ostatních formátů, uchovává RAW doslova všechny informace, které fotoaparát získal ze snímače při expozici. Často je tento formát označován jako "digitální negativ" - jde samozřejmě o příměr, který ale leccos naznačuje. Fotografie ukládané ve fotoaparátu do tohoto formátu jsou nejen v původní bezztrátové kvalitě - tj. stejně jako např. TIFF, ale navíc bez jakýchkoliv dalších úprav a korekcí.V případě RAW formátu se ukládá skutečně pouze primárně získaná informace ze snímače spolu s informacemi o uspořádání barevných filtrů na snímači a dalších charakteristik fotoaparátu.
Samotný přepočet na tři hodnoty modelu RGB a jakékoliv další úpravy se provádí až na počítači či při převodu do jiného formátu. A co je poměrně důležité - data jsou ukládaná s takovou barevnou hloubkou, která je reálně snímána (většinou 12 či 16 bitů oproti 8 bitům, do kterých je obraz převeden při ukládání do JPEGu a často i do TIFFu).
Nevýhodou popisovaného formátu je skutečnost, že v případě RAW formátu jsou data uložena tak, že pro jejich prohlížení, upravování nebo konverzi do jiného formátu je třeba speciálního programového vybavení podporující konkrétní typ fotoaparátu (RAW data se liší přístroj od přístroje - jde v podstatě o interní způsob zápisu dat). Je-li na druhou stranu takový program k dispozici, získává uživatel často výrazně silnější nástroje pro práci se snímkem, které se nemohou již z principu v řadě situací poměřovat s firmware obsaženém ve fotoaparátu. Vzhledem k "čistotě dat" a barevné hloubce se občas dají z RAW formátu pomocí software získat ve vysoké kvalitě takové snímky, které by v případě automatické konverze snímku pomocí firmware fotoaparátu např. do JPEGu fotograf vymazal jako špatné.

A ještě jedna drobnost - RAW formáty jsou z principu méně datově náročné než TIFFy - jejich používáním se tak může, pokud fotograf klade důraz na co nejvyšší kvalitu snímků, ušetřit mnoho cenného prostoru na paměťové kartě. Jedinou nevýhodou je pak nutnost používání speciálního software pro další zpracování získaných souborů.

Poukazování na nutnost speciálního software však s nástupem RAW podpory v Adobe Photoshopu začíná být stále méně podstatné, i když samozřejmě na "neuniverzálnosti" popisovaného formátu pro běžné používání to určitě nic neubírá a pro drtivou většinu běžných snímků bude stále nejvhodnější variantou záznamového formátu JPEG. Photoshop CS disponuje importním rozhraním pro širokou škálu RAW formátů a především -jako korunovaný specialista na barevné úpravy lze předpokládat, že korekce prováděné při importu RAW formátu do tohoto programu mají jednu z nejvyšších kvalit. Pro přesnost dodejme, že podporu pro RAW formát nabízela od konce února letošního roku společnost Adobe již pro Photoshop 7 - a to ve formě samostatně prodávaného zásuvného modulu. S novým Photoshopem je však nástroj výrazně zajímavější - je dodáván již v ceně programu a především díky výraznější podpoře 16bitové barevné hloubky je možné snímky získané z RAW formátu v Photoshopu CS zpracovávat v řadě ohledů precizněji, než ve starších verzích (sedmá verze Photoshopu měla sice podporu 16 bitů, ale pouze u některých základních operací).

Podpora fotoaparátů
Co se konkrétní podpory fotoaparátů týče, je seznam následující:
Canon
EOS-1D
EOS-1Ds
EOS-10D
EOS-D30
EOS-D60
EOS Digital Rebel
PowerShot 600
PowerShot A5
PowerShot A50
PowerShot S30
PowerShot S40
PowerShot S45
PowerShot S50
PowerShot G1
PowerShot G2
PowerShot G3
PowerShot G5
PowerShot Pro70
PowerShot Pro90 IS
Fujifilm
FinePix S2 Pro
Leaf
Valeo 6
Valeo 11
Konica Minolta
DiMAGE 5
DiMAGE 7
DiMAGE 7i
DiMAGE 7Hi
Nikon
D1
D1H
D1X
D100
Coolpix 5700
Coolpix 5000 - s firmware verze 1.7
Olympus
E-10
E-20
C-5050 Zoom

Ještě jednou je třeba upozornit, že pokud není v tomto seznamu uveden váš konkrétní přístroj, Photoshop jeho RAW ve své současné verzi neotevře. Lze nicméně očekávat, že výrobce bude podporu pro další fotoaparáty přidávat.

Rozhraní
Nástroj pro práci s RAW formátem se otevře automaticky poté, co si vybereme k otevření soubor uložený v tomto formátu. Prostředí dialogového okna vidíte na screenshotu:


Klikněte pro větší obrázek

K dispozici je řada voleb pro převod RAW dat do bitmapového formátu, se kterým je dále možné v Photoshopu pracovat.

Mezi základní patří možnost nastavit velikost a rozlišení obrázku, barevný prostor, ve kterém bude obrázek v Photoshopu otevřen a barevnou hloubku (8 nebo 16 bitů na barvu. Řada fotoaparátů i té vyšší třídy pracuje sice pouze s 12 bity barevné hloubky, nicméně i tak dává 16 bitová hloubka větší možnosti práce s daty, než 8 bitů). K dispozici je samozřejmě náhled, nástroje pro otáčení obrazu v náhledu, kapátko, kterým si můžeme změřit barevné RGB hodnoty v libovolném bodu obrazu a histogram (jak celkový - v podobě bílého grafu, tak jednotlivých RGB kanálů).

Podstatnou součástí rozhraní je samozřejmě velká škála nástrojů pro nastavení mnoha atributů, s nimiž bude obraz převáděn ze surových dat do RGB prostoru. Nástroje jsou zobrazeny buď v základním (dvě palety) nebo rozšířeném režimu (čtyři palety). Všechna nastavení lze ukládat a později načítat pro aplikování např. na stejnou sérii fotografií. Nastavení lze aplikovat na obrázky také hromadně a pro otevírání fotografií v RAW formátu je možné v programu sestavit i akce.

V rámci jednoho článku se nemůžeme podrobně věnovat významu všech voleb. Ostatně jejich nastavení a důležitost vždy hodně závisí na konkrétním snímku. Ve stručnosti zde však najdeme:
Nastavení barevné teploty - lze vybrat jak z přednastavených hodnot (např. blesk, zářivka a další) s možností nastavení konkrétní barevné teploty v Kelvinech. Možné je upravit barevný nádech snímků. Pomocí kapátka lze také automaticky nastavit bílý bod ve fotografii.
Dalšími nástroji je možné kompenzovat expozici fotografie, nastavovat úrovně stínů, světel, upravovat kontrast a barevnou saturaci.
V paletě Detail najdeme tři nástroje pro úpravu ostrosti snímku (pracuje podobně jako filtr Unsharp Mask) a ovlivňovat zrnitost (jak v šedé, tak barevné složce obrazu).Zobrazíme-li si rozšířený režim práce, jsou k dispozici další dvě palety. Paleta Lens umožňuje ovlivňovat chromatickou aberaci a vinětaci obrazu. Pokročilé barevné úpravy lze provádět v paletě pojmenované Calibrate - zde je možné pracovat s přesným nastavením jednotlivých RGB složek obrazu.

Závěr
Podpora RAW formátu a 16 bitové zpracování obrazu jsou dvě velmi podstatná vylepšení, které Adobe Photoshop CS přináší především fotografům. Zpracováváte-li fotografie, máte-li možnost ovlivnit způsob jejich pořízení a pochopitelně budete-li mít k dispozici CS verzi Photoshopu, určitě popisované rozhraní vyzkoušejte. Především u snímků, u kterých je nutné provádět podstatnější korekce, dává technologie velmi slušené výsledky - přeci jen je znát, že program má pro úpravy výrazně více dat, které navíc nejsou zatíženy předchozími úpravami a korekcemi ve fotoaparátu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: