Adobe Photoshop CS6 – Oficiální výukový kurz - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Photoshop

Adobe Photoshop CS6 – Oficiální výukový kurz

28. února 2013, 20.47 | Mezi zajímavými novinkami nakladatelství Computer Press nás velmi zaujal oficiální výukový kurz programu Adobe Photoshop CS6, jehož autorem je Adobe Creative Team. Kurz v knižní podobě a na přiloženém DVD vhodně doplňuje základní dokumentaci dodávanou přímo k programu a podrobnou referenční příručku s popisy všech funkcí programu.

 

Uvádět na tomto místě, že Adobe Photoshop je bitmapový grafický editor pro tvorbu a úpravy bitmapové grafiky včetně fotografií by bylo nošení dříví do lesa. IDIF se tímto programem zabývá jak na svých portálech, tak i v rámci svých kurzů dlouhodobě, z různých hledisek a pro různá využití. A přirozeně nejen samotným Photoshopem, ale i dalšími programy Adobe Systems, jako jsou Illustrator nebo InDesign, a to tím spíše, že je integrován s dalšími programy a aplikacemi do tzv. Creative Suite.

 

Faktem je, že Photoshop ve verzi CS6 má zřetelně upravený design s tmavým defaultním základem, díky vylepšení Mercury Engine, který využívá výkon a schopnosti grafické karty, je oproti předchozím verzím rychlejší a nabízí uživatelsky zajímavá vylepšení u vybraných nástrojů. Velkou novinkou je masivní využití cloudu. Chcete-li, podívejte se na některé články, které jsme vloni publikovali, třeba Adobe: novinky v on-line akci Create Now nebo Adobe CS6 a Creative Cloud.

 

Adobe Photoshop CS6 – Oficiální výukový kurz

 

Adobe Photoshop CS6 – Oficiální výukový kurz výborně poslouží jak uživatelům, kteří s Photoshopem začínají, tak těm, kteří přecházejí nebo chtějí přejít na vyšší verzi programu, i zkušeným uživatelům Photoshopu CS6. Kniha formátu 167 × 225 mm má rozsah 376 stran a je brožovaná, šitá nitmi a lepená. Je obsáhlá, ovšem díky zvolené koncepci velmi přehledná a „dobře stravitelná“. Je rozčleněna do 14 lekcí, které začínají stručným obsahem, neboli vyjádřením, co se v lekci čtenář – účastník kurzu naučí a jakou dobu mu zvládnutí látky přibližně zabere. Hned v úvodu je také kapitola seznamující studenty s novinkami v tomto vydání, následuje stručný rozbor toho, co je navíc ve verzi Photoshop Extended, nechybějí informace k instalaci a spuštění programu Adobe Photoshop a celkové seznámení s pracovní plochou, s tím, jak ji lze individuálně přizpůsobit, ale také s vybranými základními panely a nástroji a jejich používání.

 

Adobe Photoshop CS6: lekce I - snímek původní vs. upravený

 

Nedílnou součástí koncepce je přiložené DVD s bohatým obsahem k jednotlivým lekcím výukového kurzu, ale také s celou řadou rozšiřujících informací a možností dostupných na internetu, ke kterým směřují odkazy/linky. Základem je přirozeně domovská stránka Adobe Photoshopu CS6, ale důležité jsou i další webové zdroje, třeba nápověda Adobe Community Help, nápověda a stránka podpory přímo pro Photoshop CS6, Adobe Press, programy certifikace Adobe, Adobe TV a další. Stačí otevřít soubor v internetovém prohlížeči a klepnout na odkazy. Velmi zajímavý je i speciální odkaz na produkt z této knihy, kde jsou aktualizace a bonusový materiál.

 

Adobe Photoshop CS6: lekce II - snímek původní vs. upravený

 

Samotné soubory k jednotlivým výukovým lekcím, které jsou na DVD, jsou potřebné k vypracování cvičení, které jsou plně svázány s tím, co lekce podrobně řeší, a jako výukový materiál umožňují uživatelům, aby si usnadnili práci s Adobe Photoshopem CS6. Použité ukázky jsou sestaveny z podkladů na DVD. Každá lekce má svou vlastní složku. Tyto složky s lekcemi je třeba před zahájením studia zkopírovat na pevný disk, aby s nimi bylo možno snadno pracovat.

 

Lekce na sebe navazují, rozvíjejí dovednosti studentů postupně. Jsou podrobné a bohatě doplněné obrazovými ukázkami, že jsou bez komplikací zvládnutelné i začínajícími uživateli. Nechybí nápadité "boxy" s vybranými důležitými dovednostmi, tipy jednotlivých členů týmu pracovníků Adobe a na závěr každé kapitoly je uvedeno několik otázek a odpovědí pro zopakování podstatných částí dané kapitoly, neboť "opakování je matka moudrosti".

 

Adobe Photoshop CS6: lekce X - video

 

A poněvadž Photoshop umožňuje nejen tvorbu a editaci digitálních obrázků a práci s digitálními fotografiemi, ale také úpravy digitálního videa, je samozřejmě zařazena také lekce zaměřená na editaci videa – od tvorby časové osy přes kombinace video + statické snímky a vkládání přechodů až po práci se zvukem a závěrečné kroky s hotovými videoklipy.

 

Adobe Photoshop CS6: lekce VII - práce s vrstvami a texty

 

Z obsahu můžeme uvést alespoň ve stručnosti, že postupuje od základních úprav obrázků a fotografií k práci s výběry a s vrstvami, což je jednou z dominantních předností Adobe Photoshopu, nechybí zpracování obrazových souborů v Camera Raw a pokročilé postupy, práce s maskami a kanály, ale také práce s textem. A protože Photoshop je nástroj nejen pro fotografy, ale také (a zejména) pro různě zaměřené grafiky a designéry, je osmá kapitola věnována technikám vektorového kreslení a využití nástrojů jako je Pero nebo Štětec, ale také s mnoha nástroji pro 3D zobrazování. Pro mnoho studentů bude bezpochyby přínosem "vyšší škola kompozice, nemůže chybět kapitola zaměřená na internetové aplikace, stejně jako obsáhlé pojednání věnované předtiskové přípravě, správě barev a tisku jako takovému.

 

Podrobnosti o samotném programu Adobe Photoshop CS6 najdete na webu Adobe.com/cz, více základních informací o knize Adobe Photoshop CS6 – Oficiální výukový kurz na webu společnosti Albatros Media se sídlem Na Pankráci 30, Praha 4. Běžná cena knihy je 690 Kč, Albatros Media ji nabízí ve svém eShopu s 15% zvýhodněním za 587 Kč, ušetříte tudíž 104 Kč. 

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Software  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: