Nové iMacy přinášejí opravdu hodně změn - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Hardware

Nové iMacy přinášejí opravdu hodně změn

22. října 2009, 00.00 | iMacy prošly rozsáhlou modernizací, jež změnila jejich pouzdra a obrazovky a brzy se začne prodávat i první model s procesorem Nehalem.

Český výrobce pluginů InDDesignu, společnost DTP Tools, přišel v posledních letech s řadou zajímavých pluginů InDesignu, ať už komerčních, tak bezplatných (např. History, Text Count, Keyboard Shortcuts či Cross-References PRO). Nyní představil formou betaverze nový přírůstek do svého produktového portfolia. Sada pluginů Blatner Tools byla, jak již název naznačuje, vyvinuta ve spolupráci s InDesign guruem Davidem Blatnerem (mj. spoluautor publikace RealWord InDesign a zakladatel a vůdčí osobnost serveru InDesign Secrets a magazínu InDesign Magazine). Blatner Tools nabízí pestrou sadu nástrojů, zvyšujících uživatelskou produktivitu při mnoha každodenních úkonech v prostředí InDesignu – podle údajů výrobce nabízí přes sto funkcí formou dvanácti pluginů. Pojďme se podívat, o jaké nástroje se konkrétně jedná.

Stylování textu

V nabídce sady je především řada prostředků pro snazší ostylování a formátování textu. Funkce Create all character styles a Create all paragraph styles umí, jak již názvy naznačují, automaticky vytvořit znakové, resp. odstavcové styly na základě analýzy předloženého textu, resp. jeho lokálního formátování. Znakové styly se takto generují na bázi lokálního formátování, jenž nepokrývá celý odstavec, název stylu reflektuje použité atributy. Je-li na daný text již aplikován znakový styl, pak se jeho užití neruší. Obdobně se pak odstavcové styly vytvoří pro lokální formátování týkající se celého odstavce.

blatnertools1f.jpg

K dispozici je i nástroj Power Styles pro automatické přiřazení odpovídajících základních znakových stylů textu formátovaného italikou, tučným řezem či podtržením, nebo i jinými způsoby. Dále je k dispozici nástroj pro odstranění všech zadaných atributů lokálního formátování.

Panel Text Controls poskytuje konzistentní sadu tlačítek, polí a nabídek pro formátování textu. Prostředek Fractions zase umí v dokumentu snadno nahradit pseudozlomky zlomky opravdovými (použitím OpenType, glyfu či změnou velikosti a umístění čísel a dělítka).

blatnertools2f.jpg

Kontrola kvality dokumentu (preflight)

Blatner Tools dále nabízí nástroj Quality Assurance pro kontrolu kvality dokumentu, resp. obvyklých problémových prvků. Konkrétně může uživatel s jeho pomocí odhalit přetečené či prázdné textové rámečky, duplicitní objekty, lokální formátování, manuální kerning a tracking, objekty s příliš tenkými tahy, netisknutelné objekty (rámečky či grafika uvnitř rámečků), objekty na odkládací ploše a objekty skryté za jinými objekty, textové rámečky umístěné pouze částečně na stránce, duplicitní znaky, jediné slovo či rozdělené slovo na konci odstavce, obarvení nepojmenovanou barvou, prázdné stránky a odstavcové či znakové styly používající fonty, jenž nejsou aktuálně v dokumentu použity (řeší problém chybějících fontů při výměně dokumentů mezi pracovišti).

blatnertools3f.jpg

Daný prostředek je tedy jakýmsi doplňkem funkce živého preflightu v InDesignu CS4. Ještě více pak přijde vhod v InDesignu CS3, s kterým je rovněž kompatibilní, a jenž danou preflightovou funkci postrádá.

Hledání barev

Elegantním prostředkem pro práci s barvami je v Blatner Tools nástroj Find Colors. Dovoluje vyhledávat a nahrazovat barvy v dokumentu obdobným způsobem, jakým nástroj Find Font dokáže pracovat s fonty. Hledání se takto může týkat i barev v obrázcích, nahrazovat lze barvy ve stylech, dále se může samozřejmě vztahovat k barvám textu, tahů, výplní, přechodů atp. Hledání a náhrady lze takto provádět jen pro prvky určitých typů.

blatnertools4f.jpg

Dále daný nástroj dovoluje sestavit dva typy reportů. Jeden je uložen do samostatného dokumentu a zobrazuje zde všechny vzorníky dokumentu a informace o všech barvách a jejich užití. Druhý je umístěn přímo do dokumentu na samostatnou vrstvu a zobrazuje index každého objektu používajícího barvu spolu s údaji dané barvy.

Prostřednictvím příkazu „Find Next Use“, dostupného pomocí panelu Vzorník (Swatches), se v dokumentu zobrazí další výskyt zvolené barvy. Příkazu lze přiřadit klávesovou zkratku, načež je možno snadno dohledávat objekty podle aktuálně vybrané barvy.

AutoPage

Nástroj AutoPage umí expandovat textový rámeček tak, aby se přesně přizpůsobil vloženému textu. V případě rozsáhlého přetékajícího textu přitom do dokumentu automaticky přidá odpovídající nové stránky a rámečky. Jedná se o funkci obdobnou funkci Smart Text Reflow, oproti ní však nabízí více možností kontroly celého procesu (mimo jiné jej lze využít i na úrovni rámečků, nejen celého dokumentu, zachována je velikost a pozice u každého přidaného rámečku atd.). Ještě více takto daný nástroj ocení uživatelé InDesignu CS3, který zabudovanou možnost automatického natečení postrádá.

Ovládací prvky

Konečně pak ještě Blatner Tools přidávají širokou škálu prostředků týkajících se samotného uživatelského rozhraní InDesignu a jeho nástrojů. Script Manager nahrazuje panel Scripts za účelem snazší organizace skriptů a též jejich případného vložení do dokumentu (snadný přenos mezi uživateli atd.).

Plugin History Lite je odlehčenou podobou dobře známého pluginu History a nabízí seznam všech akcí provedených v prostředí InDesignu s možností jejich odvolání či opětovného provedení – oproti plné verzi History nedovoluje ukládat s dokumentem jeho podoby (snapshots), odpovídající stavu po zvolených úpravách.

Plugin Remember umí uchovat předvolby InDesignu, seznam naposledy otevřených dokumentů a další nastavení, takto se daná nastavení neztratí v případě resetu InDesignu (např. po instalaci určitého pluginu). Dále lze díky tomuto nástroji sdílet nastavení předvoleb s jinými uživateli prostřednictvím odpovídajících funkcí importu a exportu.

Blatner Tools Menu přidává do hlavní příkazové nabídky InDesignu seznam příkazů, které jinak nejsou v nabídkách obsaženy a postrádají tedy klávesové zkratky. Navíc lze do dané nabídky doplňovat vlastní položky (pro styly, vrstvy atd.) a přiřazovat jim klávesové zkratky. V Blatner Tools je pak k dispozici i nástroj pro práci s klávesovými zkratkami Keyboard Shortcuts PRO. Jedná se o verzi dosavadního bezplatného prostředku pro správu klávesových zkratek, který nyní nabízí i možnost exportu a importu sad nastavení zkratek. Seznam nástrojů pak uzavírá plugin David Blatner's Tip of the Day, opět již známý plugin (v této verzi bez online reklamy), který nabízí různé tipy spojené s užíváním InDesignu, seznam tipů je přitom průběžně updatován prostřednictvím Internetu.

blatnertools5f.jpg

Závěrem

Blatner Tools jsou, zatím coby betaverze, k dispozici pro InDesign CS3 a CS4 na platformách Mac OS X a Windows. Již nyní je lze zakoupit za promo cenu 109 euro, po zveřejnění ostré verze získají vlastníci stávajících licencí příslušný update zdarma.

Nástroje nabízené daným bundelem vypadají zajímavě, postrádáme u nich nicméně určitou homogennost – týká se to jak jejich zaměření, tak toho, že jejich ovládací prvky jsou, literárně řečeno, roztroušeny do všech koutů InDesignu. Je třeba také upozornit, že prakticky vše, co dané prostředky nabízí, lze dnes zajistit zdlouhavějšími postupy s pomocí zabudovaných nástrojů InDesignu či též skriptů a pluginů (zájemci o konkurenční řešení doporučujeme zejména seznámení s prostředky společnosti In Tools, které se jinak chystáme na Grafice v nejbližší době představit formou samostatné recenze). Tak jako tak ale mohou Blatner Tools výrazněji napomoci zvýšení uživatelské produktivity v prostředí InDesignu a zůstane-li cena i u ostré verze nastavena obdobně jako je nyní, může mít daná sada slušný úspěch.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: