eKnihy: čtecí zařízení neboli e-book readers - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

eKnihy: čtecí zařízení neboli e-book readers

7. ledna 2002, 00.00 | Dnes se podíváme na zařízení umožňující čtení elektronických knih. Nabídka je poměrně široká, i když u nás to tak úplně nevypadá.

Psát o čtecích zařízeních pro elektronické knihy (neboli e-book readers) je v našich podmínkách poměrně obtížné. Snad kromě jednoho přístroje u nás žádné čtecí zařízení nekoupíte. To ovšem není nic divného, vždyť naše velká vydavatelství se o eKnihy příliš nezajímají a nevydávají je. Proto nevzniká ani potřeba existence čtecích zařízení a kruh se postupně uzavírá, protože nakladatelství nemají motivaci na tvorbě eKnih.


Rocket eBook Reader, nyní od firmy Gemstar

Na světovém trhu existuje asi devět známějších výrobců čtecích zařízení pro elektronické knihy. Kromě toho lze eKnihy problížet také na přenosných zařízeních PDA (Palm, iPAQ, Psion aj.) nebo přímo na stolním počítači (přímo nebo na Internetu). Na posledním veletrhu Comdex zaznamenaly velký rozruch počítače TabletPC, tedy přístroje ve stylu PDA, ovšem s velkou obrazovkou a klasickým operačním systémem (Windows, Linux). A konečně, už několik let je ve stádiu výzkumu elektronický inkoust (nebo také elektronický papír), od kterého si někteří hodně slibují.

Výrobci e-book readers
Jak už jsem psal, výrobců samostatných čtecích zařízení existuje na celém světě asi 9, kromě jsou ještě výrobci programů pro PDA, kteří však dodávají ucelená řešení (například Peanutpress). Nejprve uvedeme krátký přehled jednotlivých řešení, potom se vrátíme k zajímavějším zástupcům.

Výrobce Výrobek/služba Způsob zabezpečení Trh Cena Datový formát Počet titulů Významní vydavatelé
Gemstar International / RCA REB 1100; REB 1200. Zařízení dodává RCA na základě licenční smlouvy s Gemstarem. REB 1100 používá proprietární šifrování pevně nastavení v zařízení. REB 1200 používá chráněný distribuční systém EBX (Electronic Book Exchange). Spotřební publikační trh REB 1100 za 300 USD; REB 1200 za 700 USD. Ceny by se měly brzy snížit na polovinu. Vlastní formát, založený na OEB (Open E-book). Přibližně 5 000 knih a periodik. Penguin Putnam, Time-Warner Books, Simon & Schuster, St. Martin's Press, The New York Times, The Wall Street Journal, Harvard Business School Press, Farrar Straus & Giroux, McGraw-Hill, Random House ad.
REB 1100: 5,5" monochromatický dotykový LCD-displej, 8 MB flash ROM (rozšířitelné na 72 MB), interní modem 33,6 kb/s, váha 0,51 kg.
REB 1200: 8,2" barevný dotykový LCD-displej, 8 MB CF (rozřířitelné na 128 MB), interní modem 56 kb/s, 10MB Ethernet, váha 0,94 kg.
Další informace: Gemstar licencuje technologie SoftBook a Nuvomedia, zakoupené v roce 2000. Šéf Gemstaru, Henry Yuen, říká, že mezi zákazníky je celkem přibližně 50 000 zařízení.
Výrobce Výrobek/služba Způsob zabezpečení Trh Cena Datový formát Počet titulů Významní vydavatelé
Cytale Cybook Reading Device Proprietární ochrana Francouzský trh beletrie, výrobce plánuje expanzi do Británie a Německa Asi 750 USD Vlastní formát CytalePage (.opf), který kombinuje data formátu OEB s vlastním šifrováním. Zařízení také dokáže zobrazit obsah formátu OEB a zástupci firmy předvedli PDF dokumenty se změnou formátu. Přibližně 1 000 při uvedení Hachette, Fayard a Presse Universite de France
Samostatné zařízení, které se připojuje přes USB k počítači a Internetu, 10" barevný LCD-displej s SVGA (600 x 800), infraport, váha asi 1 kg
Další informace: Od uvedení v únoru 2001 byl prodej poměrně pomalý, navíc z 1 000 titulů bylo v únoru k dispozici pouze 168.
Výrobce Výrobek/služba Způsob zabezpečení Trh Cena Datový formát Počet titulů Významní vydavatelé
IPM-NET Myfriend Licencovaný Microsoft Reader a DRM Spotřební evropský trh Okolo 1 200 USD Formát .LIT, tedy formát el. knih Microsoftu. Tisicí titulů ve formátu .LIT IPM-NET neuzavírá přímé smlouvy
PDA s 7,5" 16bitovým barevným LCD (640 x 960), 32 MB paměti (rozšířitelné na 64 MB CF), USB, IrDA, PCMCIA Typ II, 56 kb/s modemem, Li-Ion baterie (4 h), váha asi 1 kg. Windows CE s Microsoft Readerem a Internet Explorerem.
Další informace: Evropská záležitost
Výrobce Výrobek/služba Způsob zabezpečení Trh Cena Datový formát Počet titulů Významní vydavatelé
Franklin Electronics eBookMan Vlastní způsob ochrany. Zařízení posílá přes USB jedinečný identifikátor, který se používá k ověřování pravosti a „obalení“ dat. Spotřební trh eBookMan 900 za 130 USD, 901 za 180 USD a 911 za 230 USD Vlastní SGML formát, kompatibilní s OEB. Franklin Reader dokáže také zobrazit .LIT, ale vzhledem k vlastnímu DRM nebude pro eBookMan k dispozici originální MS Reader. Tisíce titulů CliffsNotes, Frommers, Audible.com, Ectaco, Awe-Struck E-books ad.
Základní verze má displej 200 x 240 pixelů, 8 MB paměti (911 má 16 MB), slot MMC, Franklin OS. Zařízení se synchronizuje přes USB, dokáže přehrávat MP3 a nahrávat poznámky přes vestavěný mikrofon.
Další informace: V lednu 2001 uvedl Franklin developer kit pro převádění elektronických dat do formátu SGML od Franklinu. Zařízení je zatím dostupné v Severní Americe.
Výrobce Výrobek/služba Způsob zabezpečení Trh Cena Datový formát Počet titulů Významní vydavatelé
Korea ebook Hiebook reader Vlastní zabezpečení Spotřební trh 250 USD XML kompatibilní s OEB Stovky knih z oblastí IT a obchodu, navíc 11 knih zdarma Několik korejských vydavatelů
Přístroj má 10,5" dotykovou obrazovku (480 x 320), podsvícení, 16 nebo 128 MB interní paměti, MP3 přehrávač, synchronizaci přes USB a kolébku, adresář a kalendář. Vlastní operační systém.
Další informace: V USA společnost zastupuje EbookAd.com. Společnost navíc vyvinula převodník Quark-to-XML s názvem X-it. Prodej přístroje v USA má začít tuto zimu, zatím je zdarma program pro Windows, který dokáže formát zobrazit.
Výrobce Výrobek/služba Způsob zabezpečení Trh Cena Datový formát Počet titulů Významní vydavatelé
Davtel UK t.Boook (to není chyba!) Vlastní 128bitový algoritmus TEA (Tiny Encryption Algorithm) vyvinutý Cambridge University. Není kompatibilní s EBX. Spotřební trh není dostupná Vlastní formát, ale vydavatelé nebudou platit za konverzi do něj. Není oznámeno
Monochromatická obrazovka 4 " x 6 " (uhlopříčka 7,2 ") s rozlišením 640 x 480, podsvícení FSTN, 8 MB paměti flash, Li-Pol baterie, váha asi 0,5 kg a modem. Knihy se stahují přímo a platí se přes telefonní účet u British Telecomu.
Další informace: t.boook používá vektorová písma TrueType pro optimální uživatelské nastavení. Zajímavý obchodní model, ale zatím příliš nevyzkoušený.
Výrobce Výrobek/služba Způsob zabezpečení Trh Cena Datový formát Počet titulů Významní vydavatelé
GoReader GoReader 128bitové šifrování, při každé synchronizaci se odesílá číslo zařízení a jméno a heslo uživatele. Autorizovaní uživatelé mohou sdílet poznámky, ale knihy nelze prohlížet na žádném stolním počítači. Akedemická obec, profesionálové, armáda a vláda. 1 200 USD obecně, pro studenty 1 000 USD Podporuje OEB, PDF, HTML a další Asi 134 titulů Addison Wesley a další. Cena má být o 20 až 25 % nižší než u papírových vydání. Addison Wesley, West Group a Key College Group.
GoReader používá 209 MHz procesor Intel, 32 MB paměti, 10,4" barevný dotykový LCD (800 x 600) s podsvícením, USB, Ethernet, Li-Ion baterii (4 h), Windows CE, MP3 přehrávač, váha 1 kg.
Další informace: Vydavatelům bude k dispozici toolkit pro převod dokumentů do formátu GoReaderu. Výrobce plánuje přesunout výrobu na honeywell.
Výrobce Výrobek/služba Způsob zabezpečení Trh Cena Datový formát Počet titulů Významní vydavatelé
TetraWave AlphaBook a TIES (Total Integrated Education System) Vlastní Beletrie a vědecké časopisy Kolem 450 USD PDF Zatím žádné Zatím žádní
AlphaBook má 12,1" barevný dotykový LCD s rozlišením 105 dpi, obsahuje mikrofon, používá modem a operační systém Mobile Linux OS. Kromě programu na čtení obsahuje také spoustu jiných jako MP3 přehrávač, kalkulačku aj. Zařízení váží 1 kg.
Výrobce Výrobek/služba Způsob zabezpečení Trh Cena Datový formát Počet titulů Významní vydavatelé
Echyon AOne Pro ebook Vlastní Spotřební trh Asi 230 USD OEB
AOne Pro používá 100MHz procesor, 5,6" monochromatickou dotykovou LCD-obrazovku (320 x 480), 16 MB paměti, slot pro Smart Media, výstup na sluchátka MP3 přehrávač, slovník. AOne Pro používá Linux.
Další informace: Eychlon vyrábí také Echylon Reader pro PC a Echylon Publisher. Výrobce je z Koreje, ale už vstoupil i na US tr.h
Výrobce Výrobek/služba Způsob zabezpečení Trh Cena Datový formát Počet titulů Významní vydavatelé
Peanutpress (Palm Digital Media) Peanutpress Reader Vlastní. Pro odemknutí eKnihy je potřeba zadat jméno a číslo kreditní karty použité při placení. Spotřební trh Zdarma Formát .DOC s PML (Peanut Markup Language) Stovky beletrických a jiných knih, několik periodik a novin, asi tucet knih zdarma. St. Martin's Press, Walker, Berkeley Publishing Group, Renaissance Books, Simon & Schuster, The Wall Street Journal, DAW Books ad.
PDA a PalmOS (Palm III a vyšší) a Pocket PC s Windows CE
Další informace: Peanutpress byl v květnu 2001 zakoupen firmou Palm od netLibrary. Program bude přejmenován na Palm Reader a bude dostupný v budoucích zařízeních s Palm OS.

Dle mně dostupných informací jsou v České republice zejména zařízení firmy Gemstar nebo jejich předchůdci. Arnošt Katolický na svém serveru věnovaném eKnihám uvádí praktické zkušenosti s Rocket eBook readerem, který je předchůdcem RCA 1100. V redakci Světa tisku se naopak vyskytuje Softbook reader, který ovšem měl a má jednu zásadní nevýhodu. Jeho obsah je možné získávat pouze telefonickým připojením a jelikož je přípojné místo v USA, nákup obsahu (knih) se značně prodraží.

Gemstar
Jak už to tak bývá, pilotní projekty nemusí být nejúspěšnější. Ani Rocket eBook ani SoftBook nebyly nijak zvlášt úspěšné, proto není divu, že v roce 2000 přišla firma Gemstar a obě firmy koupila.


Původní Softbook Reader

Firma Gemstar (založena 1989) je jistým způsobem monopolní firma, která celé Americe poskytuje televizní program prostřednictím teletextu. Ovšem i v Evropě jsou výrobky Gemstaru známé. Pokud máte novější videorekordér a využíváte technologii VCR Plus+, tak už víte, o čem se hovoří. (Pro neinformované, časové kódy VCR umožňují nahrát televizní pořad i při přesunu jeho vysílání.)

Hlavní zdrojem příjmů Gemstaru jsou patenty. Gemstar má patentovánu nejen technologii VCR Plus+, ale také dalších 170 patentů. Ty jsou tak dobře formulované, že ostatním (zejména kabelovým televizím a výrobcům přehrávačů) nezbývá, než je licencovat.

Svých nadhodnocených akcií se Gemstar rozhodl využít a zakoupil oba známé výrobce čtecích zařízení (formou výměny akcií). To mu nestačilo a půl roku na to zakoupil firmu 00h00.com, což je francouzský vydavatel specializovaný na elektronické knihy známých vydavatelů (Havas, Hachette, Le Seuil, Gallimard nebo Flammarion). Ve svém portfoliu má přibližně 600 titulů, převážně ve formátu PDF.

Po tomto raketovém startu do světa eKnih se očekávala, že Gemstar svou pozici patřičně využije a začne formovat trh, který byl v té době značně nevyzrálý. Avšak nedošlo k tomu a už po roce od první akvizice se komentátoři netajili svou skepsí. Gemstar zřejmě očekával hladký průběh celé operace a získání konkurenční výhody. Místo do poklidných vod rybníka se dostal do rozbouřených vod horské říčky, ve které nebojuje pouze proti svým konkurentům, ale také proti celkově nepříznivému prostředí.

Prodej zařízení Gemstaru je poměrně zvláštní. Gemstar se na prodeji zařízení dohodnul s firmou Thomson Multimedia, která je prodává pod značkou RCA. Gemstar tedy vystupuje spíše jako garant projektu a poskytovatel licence (což je obvyklé i u dalších jeho výrobků).

Další e-book readers
U dalších zařízení pro čtení eKnih je opravdu těžké stanovit jejich šance. Přestože je celé odvětví poměrně mladé, kvůli těžkostem a problémům přešlapuje stále v kruhu. Problémy jsou pouze z menší části způsobeny samotnými čtecími zařízeními (zejména cenou a poměrem cena/výkon), z větší části závisejí na obecných omezeních, o kterých si řekneme příště.

Palm, Visor, Pocket PC a ostatní
Tato zařízení jsou primárně určena jako osobní organizéry, ale díky otevřené architektuře se používají také k jiným účelům. Velice brzy se začaly objevovat programy pro čtení elektronických dokumentů, které často pouze umožňovaly listování čistým textem.

Takové řešení ovšem nedostačuje pro vydavatele, kteří vyžadují zabezpečené dokumenty bez možnosti kopírování na další zařízení. To ovšem většina programů nedokáže, protože se orientují na volně dostupné texty, kterým už prošla autorská práva nebo jsou dokonce volně šířitelná.

Jednou z výjimek, tedy jedním z programů, který ochranu umožňuje, je Peanutpress Reader původně od společnosti Peanutpress, nyní od Palm Digital Media. Ochrana je poměrně primitivní (pro otevření dokumentu musíte zadat jméno a číslo kreditní karty použité při nákupu knihy), ale základní nároky splňuje.

Hlavní nevýhoda těchto kapesních organizérů typu Pocket PC nebo Handheld je paradoxně to, co je dělá atrativní, tedy velikost. Zatímco pro jednoduchou práci se základními informacemi jsou tato zařízení ideální, pro čtení dokumentů je displej příliš malý a má nízké rozlišení. Poslední parametr už se sice podařilo odstranit, například zařízením Sony Clié, ale stále je tady malá velikost displeje.

Další zdroje:
Kapesním zařízením se u nás soustavně zabývá spousta různých informačních serverů. Uvádím pouze nejznámější:
Palmserver
Palmare
Mobility
Palm 4 U
CE 4 U

Tablet PC
Za první zařízení Tablet PC můžeme považovat Apple Newton. Přístroj však přišel příliš brzy, kdy ještě trh nebyl připraven, navíc v době, kdy měl Apple problémy sám se sebou, což se na jeho osudu také podepsalo.


Jedna z podob Tablet PC

Nová generace Tablet PC se má objevit příští rok. Zařízení budou pro Microsoft vyrábět různí výrobci, namátkou třeba Acer nebo Compaq. Proto nelze jednoznačně říct, jak budou zařízení vypadat, ani jak budou těžká. Nejlehčí tablet bude pouhé 3 centimetry tenký a vážit bude okolo jednoho kilogramu. Jako operační systém bude přístroj používat upravené Windows XP, což je jistě nesporná výhoda oproti Newtonu, který měl systém proprietární.


Tablet PC může vypadat také seriózně

Na první pohled je Tablet PC ideální prostředek pro prohlížení eKnih: má rozměrný displej, přijatelnou váhu, malou tloušťku a zejména – je univerzální. Na Tablet PC nebudete vázáni pouze na prohlížení elektronických knih, ale zřejmě budete moci spouštět alespoň některé programy pro Windows XP.

Jak ovšem poznamenávají komentátoři, nad Tablet PC se vznáší potenciální kletba Comdexu. Při pohledu do historie Comdexu objevíte vždy jeden halasně představovaný produkt, který nakonec skončil v propadlišti dějin. Pamatuje si někdo na palmtop Rex, WordPerfect pro Linux nebo prohlášení, že Cyrix zatopí konkurenci? Myslíte si, že Microsoftu se to stát nemůže? V roce 1998 představil Microsoft MSN Web Companion, tedy zjednodušený internetový terminál. Kde je mu dnes konec?

Na druhou stranu Tablet PC vypadá velice hezky (výrobek i myšlenka) a vypadá to, že přichází v pravou chvíli a přináší to, co chtějí lidé, toužící po bezpapírové kanceláři - poznámkový blok budoucnosti.
Tablet PC může mít ovšem ještě jeden problém a tím je cena. Zatímco samostatný přístroj je relativně levný, ale s plnou výbavou vás přijde až na 700 USD, což je poměrně velká "pálka". Jako obranu proti těmto myšlenkám můžeme vzít digitální fotoaparáty. Zpočátku to také vypadalo, že tyto drahé neužitečné přístroje jsou odsouzeny k zániku a ne k masovému rozšíření a podívejte se dnes.

Další zdroje:
Grafika On-line
Technet
ŽIVĚ

Pacebook
Tím bychom mohli přehled přenosných zařízení pro čtení elektronických knih zakončit, ale zbývá nám ještě jedno unikátní zařízení. Papírově jde o obyčejný notebook. Pacebook je osazen procesorem Transmeta, který tepe na frekvenci 800 MHz. Počítač má v základu 128 MB paměti, kterou lze rozšířit až na 640 MB, pro ukládání se využívá disk 20-30 GB. K zobrazení se používá klasické LCD s rozlišením 1024 x 768 bodů. Přístroj může být osazen USB, FireWire nebo modemem, základní hmotnost je pouhých 1,3 kg.

Ptáte se, co je na tom zvláštního? Tento přístroj má totiž oddělitelné části. Obrazovka a klávesnice jsou spojeny pouze jednoduchým pouzdrem, což znamená, že je můžete používat různými způsoby. Například klasicky jako notebook, nebo s obrazovkou otočenou na výšku a nebo úplně bez klávesnice.

Závěr
Pokud bych měl najít největší problém zařízení pro čtení eKnih, viděl bych ho nikoli v předraženém nebo nedostatečném hardwaru, ale spíše ve špatně navržené koncepci práce s daty ("knihou") a vzájemně nekompatibilními formáty "knih". Tím se budeme zabývat v některém z dalších dílů našeho seriálu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: