e-Books: žijí nebo živoří? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

e-Books: žijí nebo živoří?

ebook

5. června 2002, 00.00 | Jak si tedy e-books několik let po jejich nástupu ? U nás je situace stabilizovaná, kamenná knihkupectví pořád stojí, elektronické knihy jsou na okraji zájmu. Výběr titulů není oslnivý, což s předchozím konstatováním souvisí. A co ve světě, existují tam ještě "živí knihkupci"?

Nejvíce jste se mohli o elektronických knihách dozvědět na samém počátku nového tisíciletí. Články se praly o své místo na slunci s úvahami či ekonomickými rozbory, média se předháněla v prognózách a oznámeních žhavých novinek. Zastánci nové technologie dokazovali, že přece není až tak šílené vzít si do postele místo knížky minipočítač… Jak si tedy vedou e-books dva roky poté? U nás je situace stabilizovaná, kamenná knihkupectví pořád stojí, elektronické knihy jsou na okraji zájmu. Výběr titulů není oslnivý, což s předchozím konstatováním souvisí. A co ve světě, existují tam ještě "živí knihkupci"?

Kde se toulají čtenáři e-books?
Někde jsem četl, že nejúspěšnější fikcí vydavatelského průmyslu bylo vyvolání obecného pocitu, že e-books někdo skutečně čte. Byly představeny jako výhodná alternativa k paperbackům, ale kdo z vás opravdu viděl (kdekoli na světě) někoho číst e-books v kavárně nebo tramvaji? Jejich další rozměr byl vizionáři spatřován v tom, že rozvíří stojaté vody ve vztazích autor - vydavatel. Vždyť vlastní elektronickou knihu může na Internetu publikovat každý. Tento trend naznačilo pár úspěšných amerických příběhů před dvěma lety, ale čas jej nepotvrdil. Většina seriózních autorů stále vyhledává práci s klasickými vydavatelskými domy, které nabízejí jejich práci jako vázané tituly.


Typické specializované zařízení pro čtení elektronických knih - původní Softbook Reader


Na jedné straně internetoví analytici oznamovali předpokládaný výrazný růst prodejů e-books, které si zájemci budou downloadovat ze sítě na speciální přenosná čtecí zařízení, přímo do stolních počítačů nebo si je vytisknou na papír. Na straně druhé se dnes tito lidé od svých slov často distancují a převažuje celková skepse. Jinými slovy řečeno, zasáhla i tuto oblast dotcom vlna nekritických očekávání, která se nenaplnila. Koncem roku 2001 zavřely krám s elektronickým čtením postupně AtRandom (Random House), iPublish (AOL Time Warner) a MightyWords (v držení BN.com). To ale neznamená, že e-books jsou ztracený případ. Prodej a četba e-books naopak stále stoupá, ale astronomické předpovědi neslyšně ustoupily do pozadí…

Trh e-boks roste, ale pomalu
V roce 2001 uživatelé downloadovali na portálu Etext Library (University of Virginia) 1600 titulů - a to 3,1 milionkrát. Tedy průměr činí 8 715 bezplatných licencí za den. To je jedna strana mince, myslím že i u nás existuje početná skupina lidí, která se soustřeďuje především na vyhledávání knih zadarmo… Přesto nezoufají ani nezávislí nakladatelé a prodejci, jakými jsou např. Fictionwise.com, Booklocker.com, Hardshell Word Factory nebo Palm Digital Corp., kteří se chlubí meziročním růstem tržeb o 100 až 400 procent (rok 2001 oproti 2000). A proč nefungují přeinvestované e-shopy? Analytici mají v otázce iPublish a MightyWords podobné mínění - příliš optimistická očekávání, snaha ovládnout trh, který ještě neexistuje. Co v této chvíli funguje, je orientace na menší a náročnější skupiny čtenářů a nabídka osvědčených autorů (Palm, Fictionwise) případně oslovení čtenářů málo vydávanými a přesto kvalitními díly (Hard Shell a Bookblocker)

USA - Mekka elektronické četby?
Kolik knih tedy prodají americké portály? Palm Digital Media uvádějí, že prodají 600 až 1000 kusů denně a jejich katalog obsahuje nejméně 4000 položek. Fictionwise operují s těmito čísly: prodej 10 tisíc e-books za měsíc (nárůst 400%), celkový počet registrovaných zákazníků dosáhl 30 tisíc. Hardshell Word Factory prodal loni víc než 1000 knih za týden.
Všichni vydavatelé se shodují, že obchody mohou dále růst za předpokladu, že cena čtečky elektronických knih s high quality obrazovkou a funkcionalitou PDA nepřesáhne 100 dolarů. Odborníci očekávají, že tento stav se naplní během 18 až 24 měsíců. Všichni doufají, že se výrobci nakonec domluví a trh zaplní jeden univerzální formát, čitelný na všech výstupních zařízeních. To zatím bohužel neplatí…

Studenti stále preferují papírové knihy
Svůj podíl na tajemnosti elektronických knih má i postoj velkých e-book prodejců jako např. vydavatelství Simon & Schuster, kteří nezveřejňují aktuální data o prodejích. Společnost obhospodařuje více než 1200 titulů ve formě e-books, v žánrovém rozsahu od románu po skripta. O jejích hospodářských výsledcích se dozvíte jen tolik, že tržby rostou podle předpokladů a zvyšují se rok od roku v desítkách procent. Podobně referují i ostatní: Booklocker zvýšil meziročně tržby o 65% (ale jaké byly vlastně ty loňské?). Internet má bezpochyby schopnost zasáhnout masy čtenářů, což oprávněně vyvolává dojem, že e-books musí být úspěšné. Přesto to není tak jednoduché, protože neexistuje moc výzkumů a validních dat. Nicholas Bogaty,ředitel Open eBook Forum, který profesionálně prosazuje elektronické knihy říká, že vydavatelský průmysl teprve kráčí k dokonalosti. Je třeba najít trvalé a jednotící standardy, stejně jako technologie, které budou blíž čtenáři. Podle dostupných čísel se nejlépe v elektronickém formátu prodává duchovní literatura, cestopisy a různé příručky. Dokonce i e-romány, považované v tomto směru za nejobtížněji prodejnou komoditu, patřící nejspíš do vlaku nebo na pláž, jsou v některých případech úspěšnější, než se obecně míní. Všechno tedy funguje podle normálních, umírněných byznys plánů. To jen někteří jasnovidci viděli obrovský trh, který byl podobný vzdušným zámkům…
Adobe Systems, který vytvořil jeden z nejpopulárnějších elektronických formátů, s tímto tvrzením souhlasí. Odhaduje, že pomocí jeho software bylo publikováno 10 až 20 tisíc titulů. Ale kde jsou tyto knihy, které si lidé podle uvedeného předpokladu koupili? Spisovatelka M. J. Rose, která vlastními silami elektronicky uvedla román "Lip Service" nedávno řekla, že mezi dvěma tisíci účastníky konference Book Expo America se objevila jen hrstka těch, kteří nabízeli e-knihy. Záhady, kterými je opředen svět elektronické knihy prostě nekončí… Zvláště, když výzkum na Stanford University v technologicky vyspělém a bohatém Silicon Valley prokáže, že studenti se k možnosti používání e-books staví celkem chladně. Dokonce prodavač z universitního knihkupectví tvrdí, že klasické vázané knihy se teď prodávají nejlépe.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: