Analogové video aneb cesta tam a zase zpátky... (5) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální video

Analogové video aneb cesta tam a zase zpátky... (5)

14. srpna 2003, 00.00 | V další části seriálu o analogovém videu si mimo jiné povíme o konkrétním nastavení VirtualDubu a funkcích, které jsou při grabování videa k dispozici.

Předcházející část článku naleznete ZDE.

Analogové video: grabujeme video ve VirtualDubu

Defaultní soubor pro grabování se vybírá v preferencích VirtualDubu, specifikaci jeho názvu a cestu k souboru ale samozřejmě můžete provést i přímo v grabovacím módu programu - funguje to i přes hotkey F2. Pokud si nejste před grabováním jisti, zda budete mít pro grabované video místo na disku, můžete si ho zkusit rezervovat se stejnojmennou funkcí "Rezervovat místo na disku", kterou najdete v prvním menu "Soubor". Rezervace místa chvilku trvá (může to být klidně i několik minut), takže během jejího provádění VirtualDub neukončujte, i když by se na první pohled mohlo zdát, že se nic neděje (pouze bliká LEDka pevného disku) a že program odmítá komunikovat.


VirtualDub - rezervace místa pro soubory na pevném disku (v megabajtech)

Hlasitost samplované zvukové stopy se nastavuje jednak přímo ve vlastnostech příslušného vstupního zdroje zvukové karty ve Windows (v "Ovládacích panelech" samotných Windows), hlasitost ale můžete upravit i přímo ve VirtualDubu. Vizuální panel "Hlasitost" v menu "Audio" obsahuje tři typy grafických indikátorů levého a pravého audio kanálu (u sterea). Pokud je to možné, můžete si nastavit i případně vyvážení jednotlivých kanálů. S úrovní hlasitosti byste to neměli příliš přehánět. I když obecně platí, že audiovýstup z videa či TV přijímače (bez samostatného kvalitního tuneru) nebývá příliš silný, pro potřeby domácího zpracování videa většinou není nutné nastavovat hlasitost na maximum - mohlo by totiž dojít k nežádoucímu šumu, praskání, "brumlání" případně jiným obdobným zvukovým efektům. Jednoduchým vyzkoušení úrovně hlasitosti na krátkém nasamplovaném vzorku (nemusíte při něm grabovat i video) si ověříte výslednou kvalitu audio a v případě stejného zdroje pro zvuk pak už můžete používat ověřené nastavení hlasitosti audia.


VirtualDub - nastavení hlasitosti samplované zvukové stopy

Datové toky a kompresi videa jsme už probírali v kapitolách o hardwaru, kodecích a software pro grabování videa, teď se tedy zaměříme pouze na praktické věci. VirtualDub nabízí dva grabovací módy, které se liší pouze použitím komprese a využíváním "kompatibilních" formátů videa. Tyto formáty a jejich kompresi si můžete nastavit v menu "Video" v položkách "Komprese" a "Komprese (kompatibilní formát)". U posledního z uvedených typů grabování také nejsou dostupné některé funkce jako například ukládání nastaveného stupně komprese a "Časování grabování".


VirtualDub - menu "Video" pro výběr typu náhledového systému, softwarového driveru pro grabování a nastavení či upřesnění většiny dalších zásadních parametrů grabovaného videa


VirtualDub - výběr video kodeku pro komprimaci ukládaného videa


VirtualDub - nastavení stupně komprese u PICVideo MJPEG Codecu


Virtual Dub - výběr video kodeku pro kompresi videa v "kompatibilním módu"

Nemusím snad vůbec připomínat, že čím kvalitnější "čistší" video či TV signál jste schopni zajistit nebo přijímat, tím lepší komprese lze docílit při srovnatelných nárocích na místo na pevném disku. Typickým příkladem videosignálu grabovaného v rozlišení 720 x 576 bodů s PICVideo MJPEG kodekem (interní stupeň komprese 17) na počítači s 600 MHz Intel Pentiem III a grafickou kartou ASUS 6800 Deluxe jsou následující údaje:

Souhrnné informace     Video    
Zachycených snímků: 
Celkový čas: 
Celková velikost souboru: 
Zatížení CPU: 
69 076 snímků
46 minut 03 sekund
7,60 GB
55 %
Velikost videa: 
Rychlost datového toku: 
Komprese: 
Vypuštěno: 
7,15 GB
2 713 kB/s
7,5 : 1
13 snímků

Před zahájením grabování v normálním nebo "kompatibilním" módu si můžete grabování vyzkoušet "nanečisto" volbou "Testovat zachytávání videa". Všechny hlavní grabovací funkce můžete jednoduše ovládat i přes hotkeys, konkrétně se jedná o klávesy F6 až F10.


VirtualDub - menu "Zachytávání" s volbami pro samotný video capturing včetně aktivace DirectDraw akcelerace

Informační panel je při grabování opravdu bohatým zdrojem údajů o videu. V tomto malém statistickém úřadu najdete jak počet zachycených snímků, celkový čas grabovaného videa, volné místo na pevném disku, zbývající čas odhadovaný podle volného místa na harddisku, celkovou velikost souboru i zatížení procesoru udávané v procentech. To ale samozřejmě zdaleka není všechno, další detailní zobrazované údaje se týkají ukládaného video a audio streamu a obsahují i informace o dosažené průměrné kompresi a aktuálním datovém toku. Velmi důležitý je počet vypuštěných snímků. Pokud je příliš vysoký (desítky snímků v několika minutovém videu), rozhodně byste měli uvažovat o změně kompresního poměru, video kodeku nebo v horším případě i rozlišení grabovaného videa.


VirtualDub - grabování videa v akci se zapnutým zobrazováním všech informací o ukládaném videu

Rozšířené funkce při grabování videa ve VirtualDubu

Chcete-li ve VirtualDubu nastavit vlastní rozlišení pro grabované video, není nic snazšího. V menu "Video" najdete položku "Nastavit vlastní formát", kde si můžete například vybrat některé z méně obvyklých rozlišení i "Formát dat" videa. Mimo několika desítek kombinací běžných rozlišení si můžete nadefinovat i libovolné vlastní rozlišení. Některá atypické rozlišení nemusí být u daného video-in zařízení a jeho ovladačů dostupná, totéž platí o většině "Formátů dat". Po výběru některého méně typického rozlišení ukládaného obrazu jako je u většiny PAL kompatibilních video-in zařízení například 640 x 480 bodů se také může stát, že se obraz automaticky ořízne a "zmizí" jeho část jinak normálně viditelná u některého ze standardně podporovaných rozlišení.


VirtualDub - výběr vlastního rozlišení a zdrojového formátu grabovaného videa

Majitelé rychlých procesorů si mohou při grabování videa dovolit používat i některé z nadstandardních či spíše rozšířených funkcí. VirtualDub jich nabízí hned několik a najdete je v menu "Video". Velmi užitečný je například automatický ořez grabovaného videa, odstranění prokládání (pokud grabujete video v rozlišení používajícím prokládaný režim) nebo třeba redukce šumu. Všechny tyto funkce výrazně šetří čas při následném postprocessingu videa a máte-li opravdu rychlý procesor a dostatečně kvalitní video-in zařízení, můžete všechny tyto funkce použít přímo při grabování videa bez obav z vynechávání snímků.


Rozbalené menu "Video"

Funkce pro ořez grabovaných snímků má vlastní náhledový systém, na kterém si hned můžete zkontrolovat, zda jste jednotlivé odstupy v bodech nadefinovali správně. Parametry "X1 offset" a "X2 offset" udávají počet oříznutých pixelů obrazu od levého a prvého okraje obrazu, "Y1 offset" a "Y2 offset" počet oříznutých pixelů od horního a spodního okraje obrazu. Chcete-li tímto způsobem oříznutého rozlišení grabovaného videa zachovat původní poměr stran (např. 4:3 pro jeho později fullscreen přehrávání na počítačovém monitoru), musíte s tím při ořezu počítat a nadefinovat si vhodný počet pixelů.


VirtualDub - volby pro ořez videa v reálném čase při grabování

Redukce šumu je další vhodnou funkcí, s pomocí které můžete už rovnou při grabování analogového videa částečně omezit případný šum v obraze. Funkce zdaleka není všemocná ani nijak výrazně sofistikovaná a lze ji uplatnit opravdu pouze jako základního pomocníka u některých méně kvalitních obrazových zdrojů. Redukce šumu je spojena vyhlazováním obrazových bodů, s nastavením intenzity to tedy příliš nepřehánějte.


VirtualDub - upřesnění volby pro redukci šumu během grabování videa

Používání filtrů patří mezi silné stránky VirtualDubu a můžete s nimi manipulovat jak jinak než v položce "Filtry". Podrobnější popis filtrů nás čeká v kapitole o postprocessingu, některé z dostupných filtrů ale můžete používat přímo při grabování videa. Patří mezi ně především deinterlace filtr v češtině pojmenovaný "Odprokládání". Jedná se o interní filtr VirtualDubu, který nabízí několik metod pro odstranění prokládání. Je myslím zbytečné popisovat jednotlivé metody (spojování dvou časově posunutých půlsnímků, duplikace jednotlivých lichých nebo sudých řádek apod.), nejlepší a nejpraktičtější je si je rovnou vyzkoušet na několik vteřinách grabovaného videa. Obvykle bývá nejvhodnější zvolit první dostupnou metodu "Smíchat pole", podle vašich požadavků pro následný postprocessing si ale můžete vybrat i některou z dalších metod. VirtualDub obsahuje i několik desítek dalších filtrů, které si v případě potřeby také můžete vyzkoušet, jejich aplikace přímo při grabování videa je ale už většinou spojena s následným vynecháváním snímků. Odkazy na další externí filtry najdete na stránkách VirtualDubu nebo přímo zde.


VirtualDub - volby interní deinterlace filtru

Pokud náhodou potřebujete mít z nějakých důvodů časový přehled o celém grabnutém videu, můžete si je nechat zobrazit funkcí "Zobrazit záznam o grabování" v menu "Zachytávání". Před zahájením grabování samozřejmě nezapomeňte aktivovat funkci "Ukládat výsledky", které si později můžete uložit i ručně právě z okénka "Seznam událostí grabování".


VirtualDub - kompletní přehled všech časových událostí u právě grabnutého videa

Seriál bude pokračovat příště.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: