Adobe Illustrator: Vánoční přání - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Design

Adobe Illustrator: Vánoční přání

21. prosince 2009, 00.00 | Pojďme společně trochu porušit vánoční tradice a zkusme místo tvorby vánočního přání v Photoshopu použít vektorového brášku – program Adobe Illustrator. V článku názorně uvidíte, že to zas tak velký rozdíl není, a alespoň si během těch svátku klidů a pohody opět malinko rozšíříte své grafické obzory.

Pro inspiraci k dnešnímu článku jsem nemusel chodit daleko – v bufetu jsem si koupil koláčky, které byly zabalené v sáčku s vánočním stromečkem a přáním všeho pěkného. A jak jsem tak jedl ty koláčky, začal jsem přemýšlet, jak by se dal takový stromeček vytvořit např. v Illustratoru...

Takže spustíme Illustrator a začneme. Potřebná verze je minimálně CS2, znalosti postačí základní.

Začneme novým dokumentem (velikost volte podle oka, nebo nastavte takovou, kterou budete tisknout) a ihned nakreslíme nový tvar – obdélník (barva výplně a obrysu není podstatná).

Tento obdélník nám poslouží jako základ pro trojúhelník, proto musíme bílou šipkou vybrat horní dva body...

...které následně funkcí Average (Alt + Ctrl + J)...

...posuneme na stejné místo. To bude základ našeho vánočního stromečku.

Hlavní a nejdůležitější krok dnešního článku bude použití efektu Scribble. Ten v základním nastavení vypadá přibližně jako na tomto obrázku. My zkusíme efekt trochu změnit - aby byl stromeček složený z tenkých a kroucených linek.

Začneme zkoumáním vlastnosti Angle (úhel) – změnou hodnoty se mění sklon šrafování. My necháme nulu: šrafování bude vodorovné.

Vlastnost Path (cesta) určuje vzdálenost šrafování od naší původní cesty (na obrázku nakreslená modrou barvou). Záporné hodnoty výsledek zmenšují, kladné hodnoty způsobí, že šrafování jde i mimo tvar. Naše volba bude opět nula (šrafování bude přesně kopírovat nakreslený tvar).

Vlastností Variator poté můžeme přidat i nějaké nepravidelnosti (zde však necháme nulu).

Pod vlastností Stroke (obrys) je možné nastavit tloušťku obrysu. Tu zvolíme tak, aby byly jednotlivé linky dobře viditelné, ale aby nebyly zas až moc tenké. Hodnota okolo 0,7 bodu se ukázala jako optimální.

Vlastnost Curviness určuje "kulatost" šrafování. Při nule jsou linky rovné, se zvětšující se hodnotou se kroutí víc a víc. My necháme nejkulatější – tedy 100 %.

I u této hodnoty máme vlastnost Variator. Zde by se hodilo již nějakou tu nepravidelnost přidat – nechceme mít stromeček přesně podle šablony, ale naopak chceme simulovat kresbu rukou. Proto necháme hodnotu okolo 50.

Poslední vlastností je Spacing – mezery mezi jednotlivými šrafy. Na prvním obrázku jsou čáry moc blízko u sebe, na druhém je zase hodně volného místa. Konečně třetí obrázek ukazuje optimální hodnotu, což je v tomto případě 6 bodů.

I zde si ještě můžeme pohrát s nastavením vlastnosti Variator, a tím jsme s efektem Scribble skončili (potvrdíme kliknutím na OK).

Když už máme stromeček tak pěkně a rychle hotový, přidáme na jeho špičku hvězdu. K tomu slouží nástroj Star Tool...

...přičemž přidržováním klávesy Ctrl během kreslení je možné měnit špičatost hvězdy (a my ji uděláme hodně špičatou).

Poté, co máme hvězdu nakreslenou, využijeme ji k tvorbě vlastního štětce, kterým později "rozprášíme" hvězdy i okolo po ploše dokumentu. Mohli bychom tvar samozřejmě nakopírovat a pak ručně otáček a zmenšovat, ale proč to dělat složitě, když to jde jednoduše.

Nejprve zobrazíme paletku štětce Brushes a poté přetáhneme naši nakreslenou hvězdu na tlačítko New (přesně jak ukazuje obrázek). V dialogovém okně zvolíme vlastnost New Scatter Brush.

V dialogu pro nastavení štětce zvolíme u všech vlastností náhodné hodnoty (vlastnost Random), a to jak u velikost (Size), prokladu (Spacing), rozprášení (Scatter) i rotace (Rotation).

Nástrojem tužka (Pencil Tool) nakreslíme po ploše dokumentu křivku...,

...které nastavíme náš nově vytvořený štětec (kliknutím na náhled hvězdy v paletce Brushes).

Aby byla plocha ještě víc vyplněná hvězdičkami, můžeme štětec zkopírovat (přetažením opět na ikonku New) a nastavit menší velikost (případně i proklad).

Poté jen znovu nakreslíme tužkou novou křivku a nastavíme jí tuto stopu štětce.

Aby se stromeček nevznášel ve vzduchu, vytvoříme zem, přesněji kopec.

Nástrojem linka (Line Segment Tool) nakreslíme rovnou vodorovnou linku (přidržíme klávesu Shift). Může klidně přesahovat okraje dokumentu.

Na tuto čáru aplikujeme efekt Zig Zag, u kterého nastavíme hladký přechod (Smooth) a poté měníme vlastnosti Size a Ridges Per, dokud nedosáhneme optimálního výsledku.

Tuto linku můžeme následně párkrát nakopírovat, aby byl základ trochu plnější.

Pokud se ale podíváte na předchozí obrázek, stromeček se sice již nevznáší ve vzduchu, ale je stále někde před linkami. Co takhle zkusit stromeček "ustřihnout", aby dole končil tam, kde začíná první "kopec"?

K tomu musíme nejprve vybrat horní linku, kterou zkopírujeme (Ctrl + C) a vložíme na stejné místo (Ctrl + F). Poté bílou šipkou posuneme krajní body tak, aby vznikl tvar podobný tomu na obrázku – spodní část kopíruje tvar kopce, zatímco zleva a zprava jsou kraje zvednuté tak, aby byl celý stromeček tvarem překrytý. Na ukázkovém obrázku je tvaru nastavený oranžový obrys, ale to samozřejmě není potřeba.

Důležitější je tyto dva tvary najít v paletce vrstev (Layers), označit je (kliknutím na kolečku se Shift) a z menu úprav zvolit funkci Make Clipping Mask (Ctrl + 7).

Tím se z vrchního tvaru stane ořezová maska tvaru spodního (stromečku), takže stromeček bude končit přesně u nakresleného kopce.

Stačí snad již jen přidat vhodný nápis, věnování či podpis.

Pokud se vám zdá, že hvězdičky na pozadí moc přesahují přes text a ten je tím pádem hůře čitelný, můžeme si pomoci jednoduchým trikem. Zvolíme nástroj Warp Tool...

...a křivky s hvězdičkami poposuneme směrem pryč od textu.

Aby to naše přání nebylo jen takové prázdné a jednobarevné, můžeme na pozadí umístit nějaký obrázek. Vhodné jsou různé abstraktní tvary, fotografie sněhu nebo rozostřeného pozadí. Pokud se vám zrovna nechce chodit ven a něco fotit, můžete využít například obrázky ze serveru deviantart, kde stačí hledat výraz Bokeh Texture Pack, a nebo přímo zabrousit na stránku Best Light Textures.

Zde je ukázka s fotografií z http://dyingbeautystock.deviantart.com/art/fairytale-bokeh-142681719

A zde ještě jedna ukázka, tentokrát foto z http://regularjane.deviantart.com/art/Bokeh-Texture-Pack-003-106295633

A to je pro dnešek vše. Pokud vás však článek navnadil pro vánoční tvorbu grafiky, nezapomeňte si přečíst i ostatní tutoriály, které na toto téma vyšly. Jejich seznam je níže:

 

Adobe Photoshop: zasněžená dopravní značka

 

Photoshop tutoriál: Tvorba sněhuláka

 
Photoshop & Flash: Sněžíme na sněhuláka

Photoshop tutoriál: Vánoční dárek se stužkou

Photoshop tutoriál: Santův vánoční čepec

Photoshop tutoriál: Vánoční pozadí na plochu

Photoshop & Flash tutoriál: Online vánoční přání

Photoshop tutoriál: Vánoční koule

Photoshop tutoriál: Virtuální vánoční pohled

Photoshop tutoriál: prskavka aneb PF 2008

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: