Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. června 2024
-
10. července 2024
-
19. srpna 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
-
10. září 2024
skenerista, osvitář
Adobe uvedla Acrobat 3D 8: 3D modely v PDF novým způsobem
5. června 2007, 00.00 | Společnost Adobe uvedla novou verzi Acrobatu 3D, umožňujícího do PDF dokumentů vkládat a dále zde využívat 3D modely z různých zdrojů. Primární využití nalezne Acrobat 8 3D v technických oborech, jeho funkce - a hlavně jím vytvořené PDF - nicméně mohou přijít vhod i v oblasti publikování. Více již v našem přiblížení daného řešení.
Když v roce 2006 uvedla společnost Adobe poprvé Acrobat 3D (tehdy coby rozšířenou variantu Acrobatu 7 Professional), tj. nástroj dovolující vytvářet a různým způsobem využívat PDF dokumenty, obsahující 3D modely, nejednalo se o zase až tak velké překvapení. Snaha Adobe expandovat s PDF do oblasti technické grafiky (mimo dosavadních kanceláří, pre-pressu či elektronického publikování) byla již dříve znatelná díky odpovídajícím funkcím pro práci s 2D technickými výkresy a podobným obsahem v několika předchozích verzích Acrobatu a s ním spojeného (Acrobat) Readeru. V těchto dnech přichází nová verze "třídimenzionálního Acrobatu" s označením Acrobat 3D 8. Pojďme se na její možnosti podívat v tomto článku trochu blíže.
Proč Acrobat 3D?
Vložení 3D modelu do PDF dokumentu pomocí Acrobatu 3D sebou přináší řadu výhod. Především se tímto způsobem získá dokument, který lze prohlížet nebo jinak používat v prostředí Acrobatu (libovolná podoba, nejen 3D) nebo Readeru nezávisle na aplikací či platformě. Není tedy zapotřebí, aby uživatel disponoval původní aplikací (například CAD programem), ve které byl 3D model vytvořen. Odpovídající funkce přitom umožňují nejen prosté prohlížení modelu v 3D perspektivě, ale rovněž třeba vytváření průřezů, proměřování či extrahování metadat. Využít lze dále všechny schopnosti spojené s PDF v jiných oblastech, tedy zejména anotační nástroje a celý příslušný aparát s nimi spojený (pro skupinovou spolupráci, resp. revizní cykly). Dále lze PDF dokumenty pokročilým způsobem zabezpečit před neoprávněným použitím, autorizovat elektronickým podpisem aj. A kdyby nic jiného, převod do PDF přináší značnou kompresi původních dat bez ztráty kvality, což je velmi významné při přenosech nebo archivaci.
Dané možnosti hrají zásadní roli zejména v oborech, jež jsou na 3D závislé (architektura, strojírenství, letecký či automobilový průmysl aj.), nicméně mohou najít své uplatnění i v publikačním průmyslu. Kapitolou samou o sobě je výroba obalů a dále je zde 3D modelování jako takové (na které nyní Adobe myslí i svým Photoshopem CS3 Extended). V úvahu připadá rovněž tištěné či elektronické publikování využívající 3D modely: zmínit takto musíme zejména manuály výrobků, protože Acrobat 3D je vlastně rozšířenou verzí Acrobatu Professional, lze v něm využít všechny funkce spojené s tiskovým výstupem daného dokumentu (včetně preflightu, nastavení a kontroly separací aj.), ve kterém je 3D model zobrazen v 2D. Dále pak lze PDF s manuálem umístit na Internet či elektronický nosič, uživatelé poté mohou s vloženým 3D modelem výrobku manipulovat předem definovanými způsoby (interaktivitu lze 3D modelu v PDF dodat s pomocí JavaScriptu).
Tolik o významu Acrobatu 3D obecně. Pojďme se nyní podívat na novinky v daném produktu – podrobnější popis základních vlastností Acrobatu 3D lze najít v naší recenzi jeho předchozí verze.
Platformy, vybavení a výkon
Nový Acrobat 3D je, obdobně jako jeho minulá verze, k dispozici pouze pro platformu Windows (2000 a vyšší), stejně jako v předchozí verzi je součástí dodávky i Adobe 3D Capture Utility pro převod 3D objektů pomocí technologie OpenGL z obrazovky systému jak ve Windows, tak v různých podobách Unixu. K dispozici je i Acrobat 3D Toolkit, pokročilý prostředek pro manipulaci s 3D modely, dovolující například jejich texturování, nasvícení, animování, převádění do 2D formátů apod. Obdobně jsou stejně jako dříve nabízeny moduly pro aplikace Microsoft Office, dovolující vkládání 3D objektů z Acrobatu do jejich dokumentů.
Hardwarové nároky Acrobatu 3D 8 jsou na současné poměry skromné (minimálně 512 MB RAM, doporučen 1 GB, procesor Pentium III a vyšší). Pro optimální výkonnost je doporučována NVIDIA či ATI videokarta s podporou pixel shaderu a DirectX 8.1 či 9. Na základě vlastních zkušeností můžeme potvrdit, že manipulace s 3D modely je v prostředí daného produktu překvapivě svižná i na pomalejších strojích. Pro zobrazení a další použití PDF souborů vytvořených pomocí Acrobatu 3D bude k dispozici opět i bezplatný Reader, příslušná verze 8.1 by se měla objevit ještě v průběhu června.
Podpora nových formátů
Zásadní novinkou v novém Acobatu 3D je doplnění interního formátu užívaného pro reprezentaci 3D dat. Zatímco v minulé verzi to byl open formát U3D (jež se přes svou otevřenost příliš nerozšířil), nyní je zde navíc formát PRC, který Adobe získala akvizicí společnosti TTF, zabývající se vývojem převodníků pro 3D CAD formáty. PRC poskytuje především vysoké kompresní poměry (až stokrát menší objem oproti původnímu CAD souboru) a schopnost zachování detailů použitelných dále v CAD, CAM a CAE aplikacích, rovněž garantuje vysokou rychlost načítání i zpracování modelů v prostředí Acrobatu. Jako takový má sloužit zejména pro průmyslové modely, U3D zůstává vhodný například pro technickou dokumentaci či animace – mezi danými formáty (resp. jejich variantami) volí uživatel při vkládání 3D modelu do PDF (nabídka je závislá na formátu, z kterého se převod provádí).
Díky podpoře PRC nyní lze v rámci PDF s 3D modely používat i PMI (Product Manufacturing Information) metadata. Jedná se o informace používané při tvorbě výrobku podle daného modelu, jako jsou například údaje o kótování, tolerancích, materiálu apod. Tato data umí Acrobat při převodu do PDF převzít z formátů, jako jsou Catia, Pro/E či NX.
Konečně je pak na poli formátů důležitou novinkou schopnost extrahovat vložené modely z PDF zpět do nativních aplikací, a to prostřednictvím exportu do formátů STEP, IGES, Parasolid a VRML. Díky tomu tedy lze PDF použít například jako meziformát, usnadňující přenos 3D modelů mezi CAD aplikacemi.
Další novinky
Vylepšeny byly v novém Acrobatu 3D možnosti kontroly samotného převodu 3D dat, k dispozici je tak řada odpovídajících přepínačů. Změny se pak týkají i rozhraní prostředí pro zpracování 3D modelů a příslušných nástrojů (například pro řezy či měření). Bez větších změn je nicméně 3D Toolkit, který dovede PRC modely zpracovat jen po jejich převodu do U3D. Možnost přímé konverze CAD formátů (bez nutnosti mít instalovánu příslušnou aplikaci) byla rozšířena o podporu nejnovějších verzí řady takovýchto formátů. Jinak jsou samozřejmě v Acrobatu 3D (coby rozšíření Professional verze) k dispozici stejná vylepšení jako v Acrobatu 8 Professional (týkající se například preflightu, skupinové spolupráce či formulářů), tato jsme blíže představili v našich dřívějších článcích na Grafice.
Závěrem
Nový Acrobat 3D je již v prodeji v anglické, francouzské a německé verzi. Podle údajů tuzemského zastoupení Adobe bude v ČR odhadovaná koncová cena produktu 36 700 Kč (zde i dále bez DPH), upgrade z předchozí verze je za 10 970 Kč, bezplatný bude upgrade pro ty, kdo si daný produkt zakoupili v období 18. 9. 2006 - 30. 5. 2007, upgrade z Acrobatu Professional (6-8) je možný za 20 050 Kč. Na stránkách Adobe jsou k dispozici odpovídající demo a podrobnější informace, více k danému produktu (tutoriály, ukázky aj.) lze najít také například v příslušné sekci serveru Acrobat User.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024