Zvon 2002 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Zprávy

Zvon 2002

21. února 2002, 00.00 | Břitva na mužském krku, nápis na plakátě oznamuje "Zvol si svou pozici". Nový film? Kdepak - začíná IV. ročník Bienále mladého umění Zvon 2002.

Zvon 2002Původním záměrem, se kterým bylo Bienále před osmi lety založeno, bylo vytvoření platformy, na které mohou mladí umělci otevřeně prezentovat to, co vytvořili. (Pokud jde o to, kdo je ještě uznáván za "mladého" umělce - za hranici je pokládáno pětatřicet let.)

E. Husáková & M. Mrázik - 
Umění zachránit život (digitální tisk)Od dob prvního ročníku se změnilo leccos - a umění na to reaguje po svém. Proto nepřekvapí, že výstava nemá zcela záměrně žádné "ústřední" téma, jednotný názor, neřkuli postoj. V době, kdy jsou hranice něčím čím dál tím virtuálnějším a nehmotnějším, kdy se prolínají přístupy i postoje a kdy není relativní snad jen to, zda vám tluče srdce, je "rozostřenost" logickým důsledkem.

Letošní ročník se od minulých tří v lecčems liší. Ke spolupráci byl letos přizván "nezávislý" kurátor - Michal Koleček z Ústí nad Labem. Jeho přičiněním vznikla výstava "nejednoznačná", kde exponáty nejsou pouze mrtvými objekty v tiché výstavní síni (letos "přetekly" až do prostor veskrze provozních), kde nejde o "celkovou koncepci", ale o to, jak jednotlivá díla působí na diváky - a jaké napětí vytvářejí i samy mezi sebou.

Vystavující umělci minimálně z poloviny žijí a pracují v místech mimo hlavní město. Tvorba mimo matičku stověžatou může mít zajímavé důsledky - jak zmínil kurátor výstavy, často lze pozorovat, že mimopražští autoři často tvoří ve "středoevropském kontextu", nebývají tak zaměření na "místní" situaci, jako autoři pražští.

Bienále samotné tvoří tři části - jednou je samotná kurátorská část výstavy. Druhou je Fórum nezávislých galerií v Domě u Zlatého prstenu. Na rozdíl od první části je tato naopak osobou kurátora ovlivněna co nejméně - jde o prezentaci koncepcí a přístupů osmi galerií z nejrůznějších částí republiky (zmiňme Dům umění České Budějovice, Galerii Eskort z Brana, Galerii Šternberk apod.). Třetí částí je pak doprovodný program - filmová a divadelní představení, přednášky a diskuse, performance...

Lepší jeden obraz než tisíc slov - proto se místo akademických závěrů raději nechte nalákat několika ukázkami z toho, co můžete v prostorách starého Domu u Kamenného zvonu najít...


J. Mančuška - Konference, 2001
instalaceL. Klodová - Panna, 2002
digitální tiskM. Mikuláštík - www.titlemuseum.com

IV. BIENÁLE MLADÉHO UMĚNÍ ZVON 2002
Galerie hlavního města Prahy
20. února - 5. května 2002

Dům U Kamenného zvonu
Staroměstské náměstí 13, Praha 1

Dům U Zlatého prstenu - Fórum nezávislých galerií
Týnská ulice 6/630, Praha 1

Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin
Vstupné 80 Kč, zlevněné 40 Kč

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Zprávy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: