Vynálezce faxu zemřel ve 100 letech - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Zprávy

Vynálezce faxu zemřel ve 100 letech

26. března 2002, 00.00 | Dr. Rudolf Hell, německý vynálezce a podnikatel, zemřel 11. března 2002 ve svých 100 letech v Kielu. Svět techniky se za těch 100 let změnil k nepoznání - a dr. Hell byl jedním z těch, kteří byli tvůrci oněch změn.

Dr. Rudolf HellDr. Hell se narodil v Bavorsku, jeho profesionální kariéra je však spjata s předválečným Berlínem (kde v roce 1929 založil svou firmu Rudolf Hell Gmbh) a především - od konce II. světové války - s Kielem.

Samotné město ostatně Hellovy zásluhy ocenilo. V roce 1981 byl Rudolf Hell jmenován čestným občanem města a loni se někdejší ulice Siemenswall, která vedla k továrně Heidelberg, dočkala nového jména - Dr.-Hell Strasse. Hellovy zásluhy neoceňovalo jen město Kiel - sluší se nezapomenout na Gutenbergovu cenu, kterou dostal Hell od města Mohuč, na ocenění Prsten Wernera von Siemense, tím méně pak na Rytířský kříž, který propůjčila Hellovi německá vláda.

Vynálezy
Zásluhy, které byly tolik oceňovány, nebyly rozhodně malé - mnohé z nich změnily svět telekomunikací a moderní polygrafie způsobem, který je živý dodnes.

Patrně nejznámější (přinejmenším v německých zemích) je Dr. Hell jako vynálezce technologie faxování. To, co nazýval "psacím telegrafem" vytvořil už v roce 1929. Novou technologii začala v komerční sféře využívat o dva roky později firma Siemens. Hellovo jméno je spato i s vývojem radaru.

Telekomunikační technologie nebyly jediným těžištěm Hellovy práce. Celá řada vynálezů je z oblasti předtiskové přípravy. Známý je jeho první vynález - Klischograph, zařízení pro elektromagnetické gravírování využívané v novinovém tisku, které bylo představeno poprvé na veletrhu Drupa v roce 1954. Obliba, kterou si zařízení získalo, vedla k vývoji Heliklischographu (představen v roce 1964), který se v gravírovacím průmyslu používá dodnes.

Hellovo jméno je rovněž spojeno s vývojem barevných scanerů - mezníkem se stalo uvedení prvního laserového bubnového scanneru DC300 v roce 1970. Stopu zanechal Hell i na poli digitální sazby, kdy v roce 1965 představil systém Digiset. Šlo o první zařízení svého druhu, které uvedlo do praxe postupy, využívané všemi následníky v oblasti digitální sazby.

Co zůstává
Vedení své firmy Rudolf Hell Gmbh přenechal Dr. Hell svým následovníkům na počátku 70. let a odešel do penze. Stále však zůstával členem představenstva. V roce 1990 se firma spojila s Linotype a vytvořila společnost Linotype-Hell, kterou o šest let později převzala společnost Heidelberg, aby rozšířila své možnosti v oblasti předtiskové přípravy. Jediným podnikatelským subjektem, který dosud nese Hellovo jméno, tak zůstala firma Hell Gravure Systems, která je dnes dceřinou společností Heidelbergu. Mnohem důležitější než jméno jsou však postupy a technologie, které Hell vynalezl - a v praxi je ve více nebo méně pozměněné podobě vídáme dodnes.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Rubriky  » Zprávy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: