Sinar společně s Binuscanem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Zprávy

Sinar společně s Binuscanem

22. března 2001, 00.00 | O uplynulém víkendu se přibližně stovka novinářů a nejvýznamnějších zákazníků společnosti Sinar setkala v příjemném prostředí monackého knížectví.

O uplynulém víkendu se přibližně stovka novinářů a nejvýznamnějších zákazníků společnosti Sinar setkala v příjemném prostředí monackého knížectví. Jih Francie nebyl vybrán náhodou - v Monaku sídlí společnost Binuscan, která byla druhým hlavním aktérem setkání. Do Monaka se vypravila i naše redakce a postupně vás tedy seznámíme s náplní jednotlivých přednášek a worshopů. S ohledem na právě probíhající CeBIT 2001 si však komplexnější články necháme až na příští týden.


p. Koch (SINAR) a Binucci (Binuscan)

Hlavním bodem setkání bylo oznámení spolupráce firem Sinar a Binuscan. Ani jednu společnost nemusíme jistě podrobněji představovat. Švýcarský Sinar je světoznámým výrobcem profesionální fotografické techniky (jak klasické, tak digitální) a monacká firma Binuscan je známá svým software pro správu barev, retuše a separaci obrázků (např. software PhotoPerfect je bundlován ke všem skenerům UMAX). Výsledkem spolupráce obou zmíněných společností je software Sinar CeMagYK (čteno "sí madžik") - zásuvný modul pro software Sinar CaptureShop umožňující provádět různé pre-pressové úpravy fotografií přenesených z digitální stěny studiového fotoaparátu.

CeMagYK je postaven na technologii IPM (Image Processing Machine) firmy Binuscan, která je využívána také v ostatních programech tohoto výrobce. Již z toho je patrné, že jednou z hlavních funkcí CeMagYK je velmi sofistikovaný převod fotografií z RGB do CMYKu. CeMagYK pracuje s daty získanými v RAW formátu přímo z digitální stěny Sinaru a tak i pro nastavování kontrastu, barevnosti a dalších parametrů fotografie by měl CeMagYK pracovat lépe, než při podobných úpravách v grafických editorech. K fotografiím lze v modulu CeMagYK přidávat také rastr - buď přednastavený výrobcem nebo nadefinovaný podle vlastních zkušeností a požadavků.

Data zpracovaná modulem CeMagYK lze ukládat mj. ve formátu EPS, DCS a DCS2. Zejména DCS formát umožňuje uchovávat množství nastavení jako rastrování, barevné křivky aj. Obrázek může být ve formátu DCS již separován (jeden obrázek se pak v případě DCS sestává z pěti souborů - CMYK plátů a náhledu obsahující další instrukce) a některé úpravy obrázků např. v QuarkXPressu lze provádět pouze postscriptovými příkazy neovlivňující samotná bitmapová data (např. úpravu jasu). V případě používání DCS formátu umí CeMagYK vytvářet náhledy ve vysokém rozlišení a obsahující miliony barev, což je zajímavé při jejich umisťování při sazbě. Na druhou stranu ne všechna zařízení dnes DCS soubory podporují např. při osvitu, takže při používání tohoto souboru je třeba dopředu konzultovat celé workflow.

Závěr
Představený CeMagYK je pochopitelně určen pro relativně úzkou skupinu profesionálních fotografů pracující s digitálními stěnami Sinar. Těm se Sinar snaží nabídnout takové softwarové řešení, umožňující kontrolovat digitální fotografii až do stádia, kdy je připravena pro publikování v tisku. Přímo fotograf může se systémem připravit fotografii ve formátu CMYK, upravit její barevnost, nastavit tiskový rastr a zabránit tak možným problémům, které mohou vzniknout např. z neznalosti při obecném nastavení separací a rastrování v předtiskové přípravě.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 » Rubriky  » Zprávy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: