Rockový Hewlett-Packard - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Zprávy

Rockový Hewlett-Packard

trhy

26. března 2002, 00.00 | HP s největší pravděpodobností schválilo fúzi s Compaquem, české zastoupení pak na rockové konferenci představilo nové produkty a tržní podíly v jednotlivých segmentech působnosti v roce 2001.

Tiskovou konferenci, představující nové produkty a hospodářské výsledky, uspořádala společnost Hewlett-Packard 19. března 2002 v tradičně netradičním prostředí a podání - tentokrát v pražském klubu Rock Café. A nutno přiznat, že i tentokrát nezbývá než smeknout před kreativitou, se kterou se HP do podobných akcí pouští. Tajné agenty z loňského roku (viz článek Tajné produkty HP) nahradily tentokrát osobnosti z rockové scény (osobně zastupovaní jednotlivými vedoucími pracovníky HP). Souhrnnému přehledu představených nových zařízení bude věnován samostatný článek, v tomto se zaměříme na ostatní informace týkající se ekonomických a tržních výkonů společnosti.


Rocková Roswitha Kolb, sales&business manažerka HP s.r.o.

Hewlett-Packard ve světě
Přestože byla tisková konference zaměřena především na českou pobočku HP, nemohla s ohledem na datum jejího konání, 19. března, nepadnout z počátku slova týkající se globálního působení společnosti. Na tento den bylo totiž v USA svoláno hlasování akcionářů o fúzi HP s Compaquem. Obrovský obchod (HP zaplatí za Compaq přes 22 miliard dolarů) byl sice již před několika měsíci dohodnut managementem společností, nicméně posléze vyvolal mediálně velmi nezvykle hlasitý nesouhlas potomků zakladatelů Hewletta a Packarda (aktivní je zejména Walter B. Hewlett, syn zakladatele společnosti), představující současně stále velmi vlivné podílníky HP držící 18% všech akcií společnosti. Ti jsou stále výrazně proti spojení HP s Compaquem. Podle jejich přesvědčení má samostatná HP šanci na rychlejší růst a vyšší profit. Jejich obavy jsou nasnadě - historie zná několik případů dokazující, že obrovské společnosti lehce ztratí dravost a snadno se mohou začít zaobírat více vlastními vnitřními organizačními problémy, než samotným podnikáním. K Hewlettovi se při hlasování většinou přidali i ti akcionáři, kteří jsou současně běžnými zaměstnanci HP a kteří se, v rámci případného slučování a konsolidace obou společností, mohou obávat o svoji práci (minimální odhady předpokládají úsporu cca 15 000 pracovních míst).

Management HP, vedený Carleton Fiorinou, na druhou stranu zvýrazňuje obrovské výhody, které spojení obou společností přinese - akvizicí Compaqu by HP ohromně posílilo v oblasti serverů a navazujících služeb (HP by se obratem stalo druhou největší společností působící na trhu se servery) a otevřelo by jí nové trhy velkých korporací. Fiorina slibuje, že HP posílená o Compaq dokáže vygenerovat výrazně vyšší zisk a být efektivnější ve vývoji a marketingu.

Protože hlasování již proběhlo, je v současné době k dispozici více informací, než mohlo zaznít na samotné tiskové konferenci. Podle všeho dosáhlo úspěchu představenstvo společnosti HP, které na základě předběžného odhadu vyjádřilo prostřednictvím tiskové zprávy přesvědčení, že pro schválení fúze získalo dostatečný počet hlasů. Jedná se sice o velmi pravděpodobné, ale stále předběžné výsledky, neboť celkový počet akcionářů je obrovský (cca 900 000) a hlasy především těch drobnějších (kteří často zasílali svůj hlas poštou) se budou ještě několik týdnů sčítat ručně. V případě schválení fúze většinou akcionářů, k čemuž s největší pravděpodobností dojde, čeká každopádně management HP v letošním roce velmi velký kus práce - Fiorina bude muset dokázat, že opravdu dokáže připojit Compaq k HP tak, aby současně společnost dokázala vygenerovat příslušný slibovaný zisk a růst.

Hewlett-Packard v ČR
Co se týče domácích hospodářských výsledků společnosti, tak z pohledu Grafiky On-line je samozřejmě nejzajímavější segment "Systémy pro tisk a zobrazování", do kterého HP zahrnuje tiskárny, digitální fotoaparáty a související spotřební zboží. Tento segment je pro HP jeden z nejdůležitějších a dosahující významného růstu - za první fiskální čtvrtletí to konkrétně bylo u HP s.r.o. CZ cca 22% oproti období v loňském roce.


Zdroj: IDC

Zajímavé jsou také údaje o tržním podílu v jednotlivých segmentech, kde se HP opírá o výsledky společnosti IDC. Podle jejich zkoumání měla společnost v loňském roce na celém trhu s prodanými tiskárnami podíl 62,3% následovaná s odstupem společnostmi Epson (13,4%) a Canon (13,6%).


Zdroj: IDC

Podobné rozložení sil je podle IDC v segmentu prodeje inkoustových tiskáren, kde dominuje HP s podílem 67,4% (plus 1,9% s levnými tiskárnami Apollo prodávanými v obchodních řetězcích). Na dalších místech jsou pak s odstupem společnosti Canon (19,9%) a Epson (7,5%).


Zdroj: IDC

Nová situace nastala podle IDC v oblasti laserového tisku - zde HP tradičně dominuje v celkovém počtu prodaných tiskáren (díky černobílým modelům), v loni konkrétně s podílem 72,2%. Nově však v roce 2001 společnost zabodovala na poli barevného laserového tisku (v České republice se jich v roce 2001 prodalo cca 3 000 ks), kde se v tržbách za prodané jednotky poprvé dostala na pozici jedničky před Minoltu/QMS, což je s ohledem na dosavadní tržní pozice barevných laserových tiskáren tohoto výrobce výrazný úspěch. Nicméně je důležité dodat, že podle informací IDC si Minolta/QMS loni udržela své výrazné prvenství v počtu prodaných tiskáren, které je dáno prodeji nejlevnějších modelů barevných laserových tiskáren (odhadujeme, že ty tvoří skoro polovinu všech prodaných barevných laserových tiskáren na domácím trhu).

Co se týče segmentu digitální fotografie, tak kromě informace o významném podílu na trhu v této oblasti nepadly na konferenci žádné konkrétní informace. Podle našich odhadů však společnost prodala v loňském roce cca 5 000 kusů fotoaparátů z celkového počtu přibližně 35 000 kusů. K tomuto velmi slušnému výsledku ji zcela určitě pomohl úspěšný model HP 912, který pocházel ze spolupráce s Pentaxem a za úspěchem stojí jistě i bundlování digitálních fotoaparátů k vybraným tiskárnám.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 » Rubriky  » Zprávy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: