Přinese TabletPC revoluci v publikačním průmyslu? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Zprávy

Přinese TabletPC revoluci v publikačním průmyslu?

technologie tabletpc

3. ledna 2003, 00.00 | Bude TabletPC konečně tím správným zařízením, které nastartuje
boom elektronických publikací? Jak vypadají první konkrétní
pokusy v uvedeném směru?

Nová generace přenosných elektronických zařízení od společnosti Microsoft, označených jako Tablet PC, sebou přinesla řadu otázek, spojených s využitelností této platformy na poli elektronických publikací. A co více, objevilo se hned několik konkrétních pokusů, jak Tablet PC uvedeným způsobem využít. O jejich přiblížení a zhodnocení se pokusíme v tomto článku.

Čím se Tablet PC hodí pro elektronické publikace?

Náš výklad začněme obecným přiblížením důvodů, pro které se Tablet PC zdá být, na rozdíl od mnoha jiných dosud zkoušených zařízení, konečně tím pravým prostředkem pro elektronické publikace. Těmito základními důvody tedy jsou:

Přenositelnost: Tablet PC je primárně koncipován jako zařízení do terénu, jehož váha by se měla (zvlášť při použití bez klávesnice, tedy pouze při ovládání přes displej) pohybovat okolo jednoho kilogramu.

Velký a dobře čitelný displej: Tablet PC nabízí rozměrný displej, umožňující snadno prohlížet elektronický obsah v rozsahu, odpovídajícím stránce o formátu A4, bez nutnosti listování. Nabízí přitom možnost rotace média, dovolující přepínat mezi zobrazením na výšku a šířku podle typu obsahu. Rozlišení obrazovky přesahuje 100 dpi, což v kombinaci s technologiemi pro zlepšené zobrazení znaků typu Microsoft ClearType či Adobe CoolType zajišťuje lepší čitelnost obsahu, než u současných notebooků.

Ovládání perem: Displej Tablet PC je dotykový a tudíž je primárním ovládacím prvkem tohoto zařízení elektronické pero - stylus. Ten se jeví v mnoha ohledech podstatně dokonalejším navigačním nástrojem než klávesnice či myš. Funkce elektronického inkoustu umožňuje využít stylus pro ručně psané poznámky a náčrtky, což přibližuje Tablet PC klasickému médiu - papíru. (Vytvořené elektronické poznámky a náčrtky lze přitom, na rozdíl od papíru, snadno mazat a dále využít mnoha různými způsoby, například přenášet na jiný počítač, archivovat v databázi apod.)

Snadná komunikace: Tablet PC je vybaveno modemem a kartami pro rychlý drátový i bezdrátový síťový přenos.V odpovídajícím prostředí je tedy stažení elektronické publikace z Internetu či lokální sítě velmi snadné a rychlé.

Plně funkční PC: Tablet PC je přes všechna svá specifika stále normálním PC, vybaveným klonem Microsoft Windows (Windows XP Tablet PC Edition). To znamená, že na něm lze po drobných úpravách nebo i bez nich využívat nepřebernou škálu nejrůznějších aplikací, určených pro současné stolní počítače. Mezi tato řešení tedy patří i ta, která jsou určena pro elektronické publikace, jako jsou prohlížeče, programy pro přenos či autorizaci obsahu a řada dalších.


Na serveru Microsoftu lze najít online demo, seznamující se současnými modely Tablet PC.

Jak tedy z tohoto, byť jen dílčího a stručného přehledu plyne, Tablet PC spojuje výhody řady dřívějších platforem, užívaných pro práci s elektronickými publikacemi (notebooky, PDA, speciální čtecí zařízení - tzv. ebooky aj.) v jediném zařízení. Není tedy divu, že přitahuje zájem některých vývojářů, zabývajících se myšlenkou, jak toto zařízení co nejlépe využít coby médium pro elektronické publikace.

Noviny

Pravděpodobně nejdál se zatím ve výše zmíněné oblasti dostaly pokusy Rogera Fidlera, ředitele Institute for CyberInformation na univerzitě v americkém Kentu. Fiedler není na uvedeném poli žádným nováčkem, neboť již před deseti lety představil odborné veřejnosti prototyp zařízení, určeného pro elektronické publikování novin: vzhledem k omezením tehdejšího hardwaru a celkové proprietárnosti se ovšem tento prostředek nijak neprosadil. Původní Fiedlerova koncepce se nicméně jeví jako slibná právě v kombinaci s Tablet PC, a tak se Fiedler se svým týmem pustil do vývoje řešení, směřujícího uvedeným směrem. Konkrétním výsledkem je digitální formát "Kent" (prezentace tohoto formátu v PDF dokumentu o objemu cca 440 kb si lze stáhnout zde), což je vlastně specifický typ elektronické publikace v PDF formátu, určené k publikování novin a optimalizované pro Tablet PC. Sponzorem vývoje uvedeného řešení jsou společnosti Adobe Systems a Los Angeles Times. Times si od nasazení uvedeného formátu slibují především rozšíření služeb pro čtenáře deníku mimo oblast Los Angeles. S testovací distribucí nového typu vydání by se mělo začít na jaře letošního roku. Fiedler doufá, že se mu záhy podaří pro podobný typ projektu získat i jiné vydavatele, přičemž další úsilí hodlá věnovat zejména tvorbě nástrojů pro automatizované generování obsahu v uvedeném formátu (dosud se vydání v Kent formátu připravuje ruční editací podkladů, určených pro tištěné vydání). Elektronická vydání by mohla být zajímavá pro čtenáře, jež si své oblíbené periodikum potřebují stáhnout a přečíst na cestách, vydavatele, nalézající touto cestou nový předplatitelský kanál i inzerenty, kteří do elektronické publikace mohou umístit inzerát v podobě videoklipu nebo hypertextového odkazu.


Takto vypadá titulní stránka elektronického vydání Los Angeles Times ve formátu Kent. (Převzato z výše zmíněné prezentace.)

Knihy

Podstatně menšímu zájmu se zatím Tablet PC coby publikační médium těší ve světě elektronických knih. Je to dáno poměrně neradostným současným stavem celého tohoto odvětví, potýkajícího se s řadou principiálních problémů. Z mnoha komplikací uveďme neexistenci skutečně dobrého prostředku pro zabezpečenou distribuci elektronických knih bez možnosti jejich dalšího kopírování, stále nedostačující propustnost internetových připojení, kompikující přenos rozsáhlejších či graficky komplexních publikací a v neposlední řadě i konzervativnost uživatelů, dávajících zejména v případě oddechové četby přednost tištěné knize. Z těchto i dalších důvodů je trh s elektronickými knihami podstatně omezenější, než je tomu v případě vydávání elektronických periodik. S větší podporou Tablet PC (či dokonce nastartování boomu elektronických knih díky této platformě) lze tedy počítat až v případě, že se vydavatelům podaří vyřešit výše zmíněné principiální omezení. Každopádně se již dnes jeví Tablet PC jako vysoce perspektivní médium zejména pro účelové publikace typu výukových materiálů, technických manuálů nebo cestovatelských příruček.

Magazíny

Někde mezi novinami a knihami stojí v případě Tablet PC svět magazínů. Zde se svou trochou do mlýna přišel samotný Microsoft: speciální tým této společnosti se před nedávnem snažil ve spolupráci s některými předními vydavateli (Forbes, The New Yorker) vytvořit elektronickou podobu jejich magazínů pro Tablet PC. Použitá technologie zde byla poměrně jednoduchá: předlohové soubory ve formátu Quark XPressu byly zkonvertovány do HTML a poté zobrazeny na Tablet PC s použitím zobrazovací engine Internet Exploreru, technologie ClearType a ovládacích prvků Microsoft Readeru. Výsledek byl poměrně zajímavý, nic ovšem nenaznačuje, že by uvedený typ projektu měl přerůst v nabídku skutečně seriózního řešení: jednalo se totiž spíše o testovací úkol v rámci širší strategie Microsoftu pro lepší integraci Readeru do Windows. Tablet PC každopádně neunikl ani zájmu poskytovatelů softwarových řešení pro tvorbu digitálních magazínů (Olive Software, NewsStand, Zinio), kteří již přislíbili zabudovat do svých produktů podporu technologií, specifických pro Tablet PC (stylus, elektronický inkoust).

Závěrem

Vysoká portabilita, dobrá čitelnost i intuitivní ovládání: pro tyto i další vlastnosti je Tablet PC zatím zřejmě nedokonalejším reálným hardwarovým řešením pro elektronické publikace. Jeho širšímu nasazení v uvedené oblasti nicméně zatím brání dosti vysoká cena. Jako v případě mnoha jiných zařízení se dá ovšem s rostoucí výrobou počítat i s prolomením této bariéry. Největší popularitu by si publikace na Tablet PC mohli získat zejména v případě novin a dalších periodik a obecně všech titulů, u kterých je primární především užitková hodnota.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Zprávy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: