Plány Olympusu pro rok 2002 prozrazeny! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Zprávy

Plány Olympusu pro rok 2002 prozrazeny!

Olympus odhalení

2. května 2001, 00.00 | Japonští novináři zveřejnili informace o připravované zrcadlovce s výměnnými objektivy, rozlišením 5,1 mil. bodů, iD-Photo disky a Bluetooth bezdrátovým rozhraním. Olympus si neuhlídal své velké tajemství.

Novináři občas vyšťourají věci, které se výrobci snaží bedlivě střežit před veřejností. Vznikají tak dost paradoxní situace, jako když Yamada Kumio minulý týden zveřejnil "neoficiální informace o digitální zrcadlovce snů". Podařilo se mu tak odhalit plány společnosti Olympus pro rok 2002, tedy něco, co nemělo brány vývojových kanceláří opustit minimálně ještě tak půl roku. V každém případě tajemství je již prozrazeno a částečně i potvrzeno, takže nemá smysl zavírat oči.

Vše začalo na japonském serveru digitalcamera.gr.jp, kde se objevil článek o připravované zrcadlovce od Olympusu. Fotoaparát by měl být představen veřejnosti až v únoru roku 2002 na veletrhu PMA 2002. Podle zveřejněných informací půjde o první digitální zrcadlovku Olympusu s výměnnými objektivy a rozlišením 5,1 mil. bodů. Olympus údajně připravuje speciální řadu objektivů určených pro tento fotoaparát a zpočátku by se mělo jednat o pět různých typů objektivů vč. 10X zoomu či makro-objektivu. Navíc by tento fotoaparát měl využít nové magneto-optické médium iD Photo a dokonce by měl podporovat bezdrátovou komunikaci prostřednictvím technologie Bluetooth.
Autor článku zašel tak daleko, že uvedl plánovanou prodejní cenu cca 1.600 USD a uvedení na trh zhruba kolem veletrhu photokina (podzim 2002!).

Ponechme stranou původ informací, který je dost nejasný. Na serveru se objevily dokonce kopie japonsky psaných prezentací s logem CAMEDIA, ale jejich pravost pochopitelně nikdo nepotvrdil. Podívejme se na již oficiálně publikované informace nepřímo podporující uvedené teorie.

Na letošní PMA byla oznámena spolupráce Kodaku a Olympusu, která kromě jiného má přinést Olympusu nové CCD snímače. Jedním z potenciálních kandidátů je KAF-5100CE, který Kodak již oficiálně specifikoval. Jeho rozlišení bude právě 5,1 mil. bodů a to jistě nebude podobnost čistě náhodná. Navíc tento senzor má úhlopříčku 4/3", která je shodná s úhlopříčkou 16Mp snímače použitého v digitální stěně DCS PRO BACK. To by znamenalo velice snadný přechod od 5Mp na 16Mp bez nutnosti změny optiky, což znamená ochranu investic do vývoje optiky pro tento rozměr čipů. Opět nápadná podobnost.

Další důležitou indicií je program Kodak e-Revolution, jehož název velmi připomíná E-revolution společnosti Olympus představenou loni ve Francii. Program Kodaku opět hovoří o 4/3" senzoru a novém standardu v digitální fotografii.

A teď to nejdůležitější. Včera americká pobočka Olympusu zcela neočekávaně potvrdila některé informace z uvedeného článku. V oficiální tiskové zprávě se Olympus přihlásil k vývoji nové řady fotoaparátů využívajících novou generaci čipů s úhlopříčkou 4/3". Tisková zpráva dokonce nepřímo potvrzuje nasazení výměnných objektivů, takže v podstatě základní rysy uváděné na japonském zpravodajském serveru. Samozřejmě se v ní nehovoří o konkrétních termínech, ale o dlouhodobé vývojové aktivitě.

Celá historie je dle všeho velmi nešťastná. Takto předčasné prosáknutí informací více jak rok před uvedením fotoaparátu na trh jistě nikomu neprospěje. Oddalovat tak dlouho koupi fotoaparátu je zcela nesmyslné, Olympusu celá kauza na slávě taky nepřidá a nic na tom nezachrání ani narychlo spíchnutá americká tisková zpráva plná chyb. Je nepochybné, že uzrává čas, aby se na trhu v příštím roce objevil fotoaparát popisovaných parametrů. Koneckonců již na letošní PMA byla přestavena Minolta se stejným rozlišením.

A výsledek? Japonští novináři opět předvedli, že k informacím nemají daleko a nebojí se je publikovat doslova ještě žhavé. Americká pobočka Olympusu opět sehrála dost nešťastnou roli, jako již několikrát, kdy sama porušila tiskové embargo vyhlášené japonskou centrálou. A nakonec čtenáři - fotografové. Ti předvedli, že je podobný fotoaparát nesmírně láká, o čemž svědčí celosvětová diskuse na téma reálnosti uvedených informací.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Zprávy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: