Microsoft prezentoval svou vizi XML v Office 11 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Zprávy

Microsoft prezentoval svou vizi XML v Office 11

27. prosince 2002, 00.00 | Budou uživatelé kancelářských aplikací již záhy běžně produkovat
obsah v XML? Jaké možnosti přináší v tomto směru nová verze
Office? A hlavně, co to bude znamenat pro publikační průmysl?

Při příležitosti XML Conference & Exposition 2002, která proběhla před krátkým časem v americkém Bostonu, nastínila společnost Microsoft poněkud konkrétněji svou vizi zpracování XML obsahu v Office 11. Hlavním cílem uvedené podpory je podle vyjádření společnosti především snaha umožnit uživatelům sdílet a opakovaně užívat informace nezávisle na síti, operačním systému či aplikaci. K uvedenému účelu je kódování prostřednictvím XML ideálním řešením, a proto by měly mnohé součásti Office tento standard podporovat. Konkrétně byly zmíněny následující aplikace:

Word: Tento textový procesor by měl umožňovat přímou editaci a export XML kódu, založený na standardním schématu podle konsorcia W3C. Podporováno by rovněž mělo být využití šablon, postavených na uživateli definovaných schématech. Způsob zobrazení XML dokumentu by měl být konfigurovatelný, kontrola vkládaného obsahu bude fungovat obdobným způsobem jako spell-checking.

Excel: Již současná XP verze tohoto tabulkového procesoru umožňuje ukládat do XML. Excel 11 přidává možnost importu XML dokumentu pomocí funkce drag&drop a rovněž využití odkazů ve formátu XPointer.

Access: Tento databázový program bude nyní podporovat export do XML na základě uživatelských schémat.

Visio: Tato aplikace pro zpracování ilustrací a diagramů ukládá svá data v XML a umožňuje rovněž ve svých ilustracích využívat informace, načtené z XML dokumentů. Jako první produkt Microsoftu dokáže také načítat a ukládat obsah ve formátu SVG.

FrontPage: Nástroj Microsoftu pro tvorbu webovských prezentací bude ve své 11. verzi obsahovat WYSIWYG editor pro tvorbu XSLT transformací. Ty pak budou moci být využity k převodu daného XML dokumentu pomocí funkce drag&drop.

PowerPoint: Oblíbený produkt pro tvorbu prezentací bude i v 11. verzi bez podpory XML. Není tomu tak proto, že by pro oblast prezentací nebylo XML zajímavé, ale podle vyjádření představitelů Microsoftu zejména z časových důvodů.

XDocs: Novou součástí Office, primárně zaměřenou na zpracování a využití obsahu v XML, je XDocs. Tento nástroj by měl sloužit k tvorbě uživatelských formulářů, určených ke shromažďování a výměně informací na základě XML schémat dodaných Microsoftem nebo vytvořených samotnými uživateli. Využíván by měl být především při zpracování dokumentů, jako jsou obchodní bilance, inventární výkazy, projektové poznámky, cestovní výkazy apod. O srovnání této technologie s konkurenčními PDF formuláři jsme se pokusili v tomto článku .

Jak se z uvedeného přehledu dá usoudit, Microsoft začíná brát podporu XML velmi vážně. Někteří analytici přitom v souvislosti s touto aktivitou připomínají dřívější masivní rozšíření Internetu, nastartované díky podpoře TCP/IP ve Windows a uvedením Internet Exploreru - obdobně jako v tomto případě je pak otázkou, nakolik je Microsoft skutečně odvážným průkopníkem a nakolik pouze zúročuje svou stávající pozici teprve poté, co jiní probádali slepé uličky a vyznačili správný směr.

XML bylo již dříve podporováno v produktech Microsoft BackOffice prostřednictvím XML Serveru, dosud ovšem chyběla možnost editace XML obsahu na uživatelských stanicích. Obdobně existuje celá řada specializovaných XML editorů a dalších obdobných systémů jiných výrobců, které sice nabízejí zajímavé možnosti, ale cenou, systémovými nároky i celkovou koncepcí spadají do třídy proprietárních řešení, určených pro potřeby vývoje nebo uzavřená workflow velkých firem a organizací. Oproti tomu podpora XML v nejrozšířenějším balíku kancelářských aplikací znamená skutečné "XML for the masses", jak hlásá slogan Microsoftu, spojený s uvedenou iniciativou. Jinou otázkou ovšem je, zda a za jak dlouho bude například Word poskytovat alespoň z části k editaci XML stejně kvalitní nástroje jako zmíněná specializovaná řešení.

Tvorba XML dokumentů přímo z prostředí Office bez nutnosti dodatkových investic by mohla přinést nové postupy do oblasti pre-pressu, zejména v případě přípravy podkladů. Uživatelé vybaveni například odpovídající šablonou by mohli produkovat podstatně snáze zpracovatelnější, transparentnější a méně chybné podklady než doposud. Zatím jen těžko tušené možnosti se pak zde naskýtají v případě systémů pro dynamické publikování, pro které by obsah kódovaný unifikovaným způsobem v XML měl být rozhodně tím pravým.

Vedle Microsoftu jsou každopádně v uvedené oblasti ve hře i další hráči. Konkrétně můžeme zmínit například Corel, který XML nabízí například v prostředí WordPerfectu či specializovaného procesoru XMetal a je v poslední době hodně aktivní se svou strategií Smart Graphics, orientovanou na SVG. (Blíže jsme o této tématice psali zde.) Zajímavou perspektivu pak představuje projekt OpenOffice, zaštiťovaný společností Sun Microsystems. Ten nabízí ke XML poněkud odlišnější přístup, když jej využívá v rámci svého kancelářského balíku coby nativní formát. (I tato aktivita byla prezentována v rámci zmíněné XML konference, blíže viz zde.) To umožňuje samozřejmě velmi úzkou integraci jednotlivých komponent OpenOffice, na druhou stranu vyžaduje vytvoření unifikovaného XML schématu - současná podoba má podle údajů tvůrců přes 450 elementů a více jak 1600 atributů. Na jeho základě by měl být vytvořen otevřený, na XML založený formát pro kancelářské aplikace. Zatímco tedy Microsoft nabízí "pouze" nástroje pro zpracování XML a nechá volbu schémat na uživatelích, v rámci OpenOffice by měl vzniknout spíše "XML office formát" s pevnou strukturou. Ten by, v případě odpovídající podpory ze strany výrobců publikačních řešení, měl v publikačním průmyslu minimálně stejnou naději na úspěch jako zmíněná aktivita Microsoftu. Tím se už ovšem dostáváme do říše spekulací, jejichž potvrzení či vyvrácení je otázkou spíše delšího časového horizontu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 » Rubriky  » Zprávy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: