Internetová evoluce aneb Adobe PDF Transit - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Zprávy

Internetová evoluce aneb Adobe PDF Transit

1. listopadu 2001, 00.00 | V současné době je stále zřetelnější, že Internet potřebu papíru nevytěsňuje. Naopak dochází k rozkvětu kopírovacích center a center tiskových služeb, kterým přichází na pomoc PDF Transit.

Firma Adobe oznámila nový program s názvem PDF Transit, který by mohl pomoci prolomit další bariéru. Jedná se o způsob zasílání tiskových zakázek přes Internet. řešení pro on-line zpracování tiskových zakázek existuje více, ale TransitPDF má jednu neocenitelnou výhodu - vše připravíte na jednom místě.

Současná situace kolem tisku malých zakázek je poměrně neradostná. Uživatelé nosí do tiskárny nejrůznější formáty souborů, od dokumentů v podivných obstarožních formátech až po soubory Microsoft Wordu. Ke všemu ještě dochází k nedorozumnění v oblasti písem, protože klient si často neuvědomí, že určité písmo nemusí mít každý. Na tiskárně (nebo jiném poskytovateli tiskových služeb) je potom nelehké rozhodnutí. Buď problematického klienta odkáže na konkurenci, čímž přijde o zakázku, nebo ho přijme, ale tiskárnu to stojí spoustu starostí. Náklady na tyto zakázky jsou v porovnání se ziskem značné, což se tiskárnám samozřejmě nelíbí.

řešením by bylo donutit uživatele používat jednem formát, např. PDF, což je bohužel prakticky skoro nemožné. Jednak není žádná vezre Acrobatu zdarma nebo za akceptovatelnou cenu, ale také je problém v samotném používání programu. Klient se, kromě nutných aplikací, nechce zpravidla nic dalšího učit. Takže i když je vytvoření souboru PDF jednoduché a nakopírování na disketu opravdu snadné, klient raději "zabalí" wordový soubor a odešle ho do tiskárny.

Tuto situaci by chtěla vyřešit firma Adobe svým programem (platformou) PDF Transit. Z názvu je zřejmé, že základem bude formát PDF, ovšem bez zbytečných nároků na klienta. Naopak, klient dostane jednu podstatnou výhodu, a sice že nebude muset nic zvlášního dělat, protože vše probíhá známým způsobem.

Klient-zákazník potřebuje vytisknout svou powerpointovou prezentaci. Proto dokument vytiskne na "speciální virtuální tiskárně", kterou je vlastně program PDF Transit. V tomto programu zkontroluje obsah dokumentu, aby se později nemusel přít, zda je všechno správně vytištěné. Dále zvolí nejvhodnější tiskovou službu, vyplní další požadavky (počet kusů, dokončovací zpracování) a ověří si cenu. Nyní stačí stisknout tlačítko a soubor se odešle do tiskové služby, která se postará o zbytek. Samozřejmostí je bezpečný přenos souboru, což potěší zejména podnikové uživatele.

Pohled dovnitř technologie je ještě zajímavější. Zákazník soubor vytiskne a zobrazí náhled. Přestože již pracuje s PDF, na disku ho nenajde. Po zvolení tiskové služby a nastavení parametrů se vygeneruje soubor JDF, který se přibalí k PDF, zabalí se, zahesluje a odešle na příslušnou tiskovou službu. Tento soubor otevře pouze tiskárna, které je určen, což ukazuje na použití asymetrického šifrování. Výsledkem je velice bezpečný přenos dat.

To je stále jenom jedna část této služby. Představte si, že jedete na služební cestu do Brna, kde budete dělat prezentaci. Ovšem materiály ještě nejsou hotové, protože vaši spolupracovníci na nich usilovně pracují. Díky TransitPDF nejste omezeni místem tisku, takže až vaši kolegové prezentaci dodělají, odešlou ji do brněnské tiskárny, která vše zařídí.

Stále jsme se zaměřovali pouze na jednu stranu celé transakce, na klienta. Druhou stranou je tiskárna nebo poskytovatel tisku (například copycentrum), kteří podle všeho budou za celou "legraci" platit. Přestože firma Adobe nezveřejnila poplatky za službu, na serveru CNet se spekuluje, že poplatky ponesou pouze tiskárny a klientská část celého balíku zřejmě bude zdarma. Jakou bude mít tedy tiskárna výhodu, že zakoupí tuto technologii?

Jednou z výhod bude snadnější spolupráce s některými klienty. PDF Transit zřejmě úplně nevymítí "nepořádné" uživatele, ale může značně jejich řady omezit. Navíc může nasazení této technologie přinést nové zákazníky, i když pouze za předpokladu, že služba bude fugovat tak jak má. A v neposlední řadě je důležité, že standardizace tiskových služeb se v případě úspěchu může projevit i na dalších firemních činnostech, což ve výsledku znamená úsporu nákladů.

PDF Transit není ani jedinou ani první technologií svého druhu. Aplikací pro tisk přes Internet existuje více, ale mimo určitý okruh zákazníků nejsou příliš známé. Spíše je využívají větší klienti, pro které má služba jednoznačné výhody. Úspěch platformy PDF Transit bude záležet na přístupu velkých klientů, kterým ovšem může pomoci jméno firmy Adobe.

Dle našeho odhadu má firma Adobe šanci uspět zejména v USA, kde je o podobné služby velký zájem. Přijetí v Evropě zřejmě nebude tak jednoznačné, ale mohly by mu pomoci velké firmy - po rozšíření v USA ho mohou "vynutit" také u evropských tiskových domů. Tím by se sice mohla spustit "lavina", ale to už je obtížné odhadnout, protože Evropa není USA.

Momentálně je produkt testován u dvou společností (AlfaGraphics a Ikon Office Solutions) a ohlasy jsou kladné. Například AlfaGraphics je síť tiskových a kopírovacích center na principu franchisingu, která může z PDF Transit dobře profitovat. Uživatelé mohou z libovolného místa využívat oblíbenou službu, přičemž výsledky jim přijdou "až pod nos".

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Zprávy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: