Editoriál (6) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Zprávy

Editoriál (6)

20. srpna 2001, 00.00 | Koupí Polaroid HP? Líbí se vám Corel? Znáte možnosti vašeho toneru? Co na to Jan Tleskač?

procreate Painter 7
Pro větší efekt jsme o něm měli psát až v dalším, sedmém, editoriálu, ale nešť. Pokud jste se zaregistrovali k odběru novinek u vývojového týmu Painteru nebo firmy Corel, pravděpodobně jste dostali mail, který vás informuje o novinkách. Ty se skrývají na adrese www.neuvěříšcosesnímdáudělat.cz. Pokud tomu opravdu nebudete chtít uvěřit a klepnete na odkaz, dostane se na "obyčejné" produktové stránky Painteru, které ovšem stojí za shlédnutí.

Jak jsme se nedávno rozepisovali, že Corel Painter zní "divně", tak to zřejmě nebyl pouze náš dojem. Corel vytvořil novou divizi, takže produkt procreate Painter 7 je od firmy Corel :-). Kromě Painteru jsou v této divizi také zásuvné moduly KPT a KnockOut. Oba si své postavení zasloužili, ještě by se v této divizi mohl objevit "polidštěný" PHOTO-PAINT, případně DRAW a máme silnou "firmu".

Nový toner, nové možnosti
Dle týdeníku Seybold Bulletin vyvinul Xerox nový toner do laserových tiskáren. Zatímco starý toner se vytváří mletím hrudek toneru, nový je vyráběn chemickou cestou. Tento proces nazývají v Xeroxu "emulsion aggregation" a spočívá v míchání malých částeček latextu s částečkami pigementu a vosko ve vodní emulzi. Výsledné částečky mají tendenci vytvářet pravidelné koule, přičemž jejich poloměr závisí na teplotě. Toner může být následně "zmrazen" na potřebnou velikost. První použití toneru má být v nové řadě produktů Fuji-Xerox koncem tohoto roku a v jiných produktech Xeroxu v příštím roce. Použití v barevných tiskárnách zatím nebylo potvrzeno. Výhodou tohoto toneru je samozřejmě vyšší kvalita a nižší náklady.

Xerox není první, kdo vyrábí chemický toner. První přišel Canon a můžete hádat, kde bylo první použití. Správně, v tiskárně HP Color LaserJet 4500.

Plotrové dění
Také v oblasti velkoformátového tisku probíhají změny. Například Encad, který je u nás málo známý díky svému distributorovi, uvádí nový přístroj NovaJet 736. Jedná se o 36" čtyřbarevný plotr, který má ovšem 8 inkoustových drah, což umožňuje přepínání mezi dvěma různými sadami inkoustů. Zásobníky mají kapacitu 500 ml a můžete do nich "nalít" dye nebo pigmentové inkousty. Cena přístroje činí 5 495 USD, postscriptový RIP Adobe PS 3 stojí dalších 899 USD.

Roland DGA oznámil, že jeho velkoformátové tiskárny Hi-Fi Jet Pro nyní pracují s ripem BestScreenproof. Díky tomu je možné na těchto tiskárnách provádět nátisky se simulací tiskového bodu (rozety). Screenproof dále využívá ICC-profily, což zajišťuje optimální výsledek.

Čmelák Palm
Když Apple zjistil, že výrobu nového operačního systému zřejmě vlastními silami nezvládne, začalo se spekulovat, že zakoupí firmu Be, která vytvářela systém Be OS. Ten byl poměrně perspektivní, zejména v multimediální oblasti. Bohužel (nebo bohudík?) vše dopadlo trochu jinak. Apple koupil NeXT i s Jobsem, který měl trochu jiné plány.

Be OS se od té doby poměrně dobře vyvinul, funguje na více platformách a stále je dobrý v multimediích. Bohužel se příliš neprosazuje a firma tudíž nemá zisk (ten nemá také proto, že je Be OS zdarma). Minulý týden proto došlo k překvapivému, ale poměrně logickému kroku. Palm zakoupil Be za cenu 11 mil. USD, což není příliš velká částka, ale v současné situaci je každá "koruna" dobrá. (Nákup byl uskutečněn v akciích, ale spekuluje se, že akcionáři Be je velice rychle promění...)

Palm bude muset přejít na nový typ procesorů (staré Motoroly nejsou zrovna nejrychlejší), takže starší aplikace stejně poběží v emulovaném režimu. Navíc vývoj nového OS u Palmu vázne (že by kopírování Apple), proto jenom logicky zakoupil jiného vývojáře, který má všechno zajistit.

Už dříve se navíc spekulovalo (umí ekonomové něco jiného?), že Palm oddělí divizi vývoje operačního systému a software. Novým krokem spekulace dále posílil, ale zřejmě se musíme nechat překvapit.

Koupí Polaroid HP?
Za poněkud dvojsmyslným titulkem se skrývá další spekulace. Ovšem dvojsmyslný je pouze pro neznalé předchozího dění. Firma Polaroid je v poměrně velké krizi, když cena akcí klesla za rok z 20 USD za kus na 1,5 USD za kus. Navíc nesplácí úvěry a propustila téměř třetinu zaměstnanců. Proto se ihned začalo spekulovat o koupi (případně bankrotu).

Mezi zájemci jsou zmiňovány firmy Hewlett-Packard, Fuji Photo Film, Schroders PCL nebo Epson. Poslední by měl zřejmě zájem pouze o divizi filmových skenerů, což se věřitelům ani akcionářům nebude příliš líbit. Koupě je to poměrně lákavá. Pro HP by to znamenalo doplnění konzumentské kategorie a přístup k fotografické technice, kterou nyní nakupuje jinde. O Fuji, výrobci fotografických materiálů a fotoaparátů, nemusíme příliš hovořit, neznámý je pouze Schroders PLC. Podle dostupných informací se jedná o investorskou firmu, která má určité portfolio právě v oblasti fotografické techniky, takže by mohlo jít o zprostředkovanou koupi pro jinou firmu.

A co na to Jan Tleskač? Kupte si Refelex :-)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Rubriky  » Zprávy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: