Tajemství kardinálova portrétu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Ze společnosti

Tajemství kardinálova portrétu

18. února 2000, 00.00 | Jaké charisma měl kardinál František Tomášek, že byl oblíben a uctíván i zapřísáhlými bezvěrci? Odpovědí je pohled na kardinálův portrét na výstavě fotografií Jaroslava Brandejse.

Svůj pohled na událost, která stála na podzim roku 1989 v popředí zájmu věřících i nevěřících v Československu, nabízí právě nyní v galerii minilabu Kostka na Vinohradech Jaroslav Brandejs. Svatořečení Anežky České se zapsalo do našich dějin jako jeden ze symbolů tání komunistických ledů před jedenácti lety. Jaroslav Brandejs (*1938) byl se svým fotoaparátem u toho a pořídil celkem 68 snímků, z nichž pak vyhotovil reprezentativní dokument pro kardinála Františka Tomáška.

Pro galerii minilabu Kostka pořídil výběr 24 černobílých fotografií, převážně zachycujících dění v interiéru chrámu. Nejsnímanější osobou je s přehledem kardinál Tomášek, jehož osobnost Brandejs mapuje hned v několika situacích. Je zde zachycen, jak mezi svými hodnostáři přihlíží slavnosti ozdoben arcibiskupskými atributy mitrou a berlou, na jiném snímku čte z Písma, dotýká se monstrance apod. Posledně jmenovaný záběr s monstrancí patří díky zajímavého využití světla a stínu k nejlepším fotografiím výstavy, lidsky však pravděpodobně více zaujme portrét, na němž není církevní kníže ale tvář starého muže, do níž pevnost charakteru a léta zkoušek vepsaly důstojnost a dobrotu. Myslím, že právě tato fotografie by mohla být jakýmsi symbolem toho, proč byl František Tomášek s úctou přijímán i ateisty.

Další fotografie zachycují jiné aktéry oslavy. Autor kopíruje vnímání lidského oka, nepoužívá žádných rafinovaností. Je zde mládež zpívající u kytary, děti v krojích, církevní hodnostáři „v akci“, jásající lidé před arcibiskupským palácem. Pěkné jsou portréty dvou mladých lidí, představujících Anežku a krále. Souhrnně se však dá říci, že tyto fotografie poněkud postrádají hloubku citové zainteresovanosti, která je patrná právě u dvou posledně zmíněných portrétů kardinála Tomáška, a proto vyznívají poněkud nenápaditě a popisně. Určitým řešením by možná bylo snímání na barvu, což však pro amatérského fotografa konce totality bylo, jak víme, spojeno s mnoha těžkostmi.

Jediné, co bych celkově standarnímu vyznění expozice vytkla, je umístění dvou fotografií, které kombinují sochu světice se slunečními paprsky (vytvářejí za hlavou jakousi svatozář) a s nedefinovatelnou historickou fasádou (není přesně znát, o jaký objekt jde). Snímky vyznívají jako poněkud kýčovitá fotomontáž snažící se o umění.

Jaroslav Brandejs je povoláním projektant, fotografování se věnuje ze záliby. Absolvoval několik kursů fotografie, z nichž ten poslední, nástavbový, ukončil v r. 1981. V současnosti se věnuje tématu zátiší a krajin, pro něž využívá možností barevné fotografie. Před třema lety vážně uvažoval o tom, vyzkoušet si digitální fotografování, nakonec však zůstal věrný klasice. Pokroku se ale nebrání, neboť se zajímá o moderní způsoby úpravy fotografií, např. o Photoshop. Je však toho názoru, že stejně, jako se v době televizí a satelitů nepřežila kina, nebude ani digitální fotografování znamenat soumrak fotografie klasické. Jaroslav Brandejs je činný též jako novinář; jeho doménou je oblast lidového umění.

Výstava Brandejsových fotografií s tématikou oslav svatořečení Anežky České zaujme běžného diváka spíše jako dokument. Doufejme, že nám autor v dohledné době představí i svou novější tvorbu. Ukázky jsem viděla a myslím, že by bylo na co se podívat.

(Jaroslav Brandejs: OSLAVA SVATOŘEČENÍ ANEŽKY ČESKÉ, galerie Lab Kostka, Praha 2, Bělehradská 59, po-pá 9-18)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: