Světový den grafiky téměř bez zájmu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Ze společnosti

Světový den grafiky téměř bez zájmu

9. května 2006, 00.00 | Den Mezinárodní rady organizací grafického designu ICOGRADA, který každoročně připadá na 27. duben, proběhl u nás takřka bez zájmu. Proč tomu tak je? Copak není u nás zájem o grafiku, nebo je na vině špatná marketingová strategie?

Den Mezinárodní rady organizací grafického designu ICOGRADA, který každoročně připadá na 27. duben, proběhl u nás takřka bez zájmu. World Graphics Day je spíše záležitostí Spojených států – a to především díky organizaci AIGA. V Čechách jej připomíná většinou Sdružení Bienále. „Tento rok byl opravdu slabší,“ přiznává Jan Rajlich ml., předseda sdružení.

Také světové demokracie podceňují design

AIGA (the profesional association for design) je americká asociace pro design v komunikaci, která má zájem o širší využití technologií ve všech oblastech života (spolupracuje mimo jiné i s Adobe), a upozorňuje na vliv designu v ekonomice i v běžném životě. Vizuální komunikace je podle názoru představitelů AIGA celosvětově nedostatečně rozvinutá (včetně „zaběhlých“ demokracií) a podléhá značnému zjednodušení. Přitom zachvátila téměř všechny oblasti lidského konání. Počítačové technologie nás naučily ignorovat vizualizaci prostředí, grafické projevy splývají, vše má standardně průměrnou úroveň, upozorňují na svých internetových stránkách (aiga.org). Přitom design působí na naše chování, na lidské vztahy, ovlivňuje, a do jisté míry i formuje náš každodenní život. Bez grafiky, designu, bychom se těžko orientovali v ulicích, veřejná prostranství i soukromé interiéry by byly těžko rozpoznatelné. Bez podílu grafiky by neexistovaly knihy, časopisy, dokonce ani televize či domácí kino. Neodvedeme si bez nich představit počítačovou sféru ani další elektronická média, včetně internetu.

Globálně profesionální grafika

Význam grafiky připomíná AIGA nejen besedami, workshopy, společnými akcemi, kde nechybí zástupci velkých firem, které mají zájem, aby jejich výsledný produkt nepostrádal prvky kvalitního grafického designu, ale především komunikací otázek s politiky, vedoucími představiteli průmyslu i obchodu, podnikateli, představiteli veřejné správy atd. Ve své činnosti úzce spolupracuje s ICOGRADA (International Counsil od Graphic Design), jež je světovým orgánem pro profesionální grafický design a vizuální komunikaci. Tato reprezentativní mezinárodní nevládní organizace zastupuje celosvětově designéry a propaguje jejich úlohu ve společnosti. Byla založena v Londýně v roce 1963, má konzultativní status téměř se všemi světovými organizacemi, působí v 56 zemích světa, včetně ČR. Světový den grafiky je právě dnem založení této Mezinárodní rady organizací grafického designu, s níž AIGA úzce spolupracuje. Výkonný výbor ICOGRADA ve svém prohlášení vyzývá, aby grafici a designéři oslavou Světového dne grafiky nejen zdůraznili a propagovali význam grafického designu pro nejširší veřejnost, ale aby poukázali na jeho rozhodující příspěvek pro ekonomickou, sociální a kulturní sféru. „Stále je třeba připomínat, že je to grafika, graficky připravované a realizované prostředky, jejich obrovská šíře od kresby, malby k fotografii a montážím všeho druhu, které ovládají komunikace. A to nejen tištěné, ale také digitalizované,“ píše se v jejich prohlášení.

Češi se neradi sdružují

Češi se prý v byznysu neradi sdružují a neradi slaví, snad s výjimkou fotbalových klání, píše se na stránkách sociologických studií. Opojeni svobodou stávají se čím dál více sobeckými individualisty s obavami o své porevoluční výdobytky. Nemají čas na věci veřejné… Zmatek v profesních asociacích by tomu nasvědčoval. Buď se vytvoří několik asociací, které si tzv. „jdou po krku“, nebo raději žádná. Zahraniční investor bývá zmaten, neví, na koho se má obrátit. Hospodářská komora jen krčí rameny. Vzdělávací siť ICOGRADA (IEN) byla založena v roce 2002 i v Brně, soustřeďuje komunitu institucí za účelem sdílení, výměny a spolupráce v učebních metodách a výzkumu (education.icograda.net). Sdružení Bienále Brno (SBB) bylo zástupcem v ICOGRADA v letech 1994–2000. Od roku 2001 je řádnou členskou organizací. Předseda SBB Jan Rajlich chápe význam Světového dne grafiky nikoli jako okázalé oslavy, ale především v diskusích, v příležitosti bližšího představení oboru. K tomu slouží podle jeho názoru výstavy, besedy, workshopy, dny otevřených dveří studií apod.

„Sdružení pořádá dny otevřených dveří jednotlivých grafiků nebo studií, individuální výstavy nebo přednášky, snaží se informovat média, včetně televizí, neboť grafický design, plakáty, ilustrace jsou pro ně zajímavé. Letos jsme se ale soustředili především na výstavu Ekoplakát, která probíhá v Galerii Hadivadlo Brno,“ přiznává Jan Rajlich a dodává, že organizace větších akcí bývá pro sdružení složitá. Většina členů je maximálně vytížená a realizace akcí si žádá jisté zaujetí a čas. Záleží to na aktivitě jednotlivých organizací a grafiků. „Letos byl Den grafiky spíše záležitostí Ameriky. V některých letech je akcí více, jindy méně, a to i přesto, že jsou u nás čtyři členské organizace ICOGRADA,“ dodává na závěr Rajlich.

Závěrem

Jak je patrné, vina bude tak trochu na obou stranách - jednak na straně slabé propagace (ani tak ne po stránce kvantitativní jako spíše té kvalitativní) a druhak na straně lidského faktoru jako takového. Jak vyplývá z článku, lidé jsou příliš zahleděni do sebe, nevšímajíce si svého okolí, čímž se tak trochu dostáváme do začarovaného kruhu. Co zmůže byť sebelepší vizuální reklama, když jsou všichni kolem "slepí"? A přitom by stačilo tak málo - být otevřenější a trochu více se dívat kolem sebe.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: